Կարեն Կարապետյան. «Բաց, ազնիվ ասում եմ՝ մեր տնտեսության վիճակը չափազանց ծանր է»
Նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը այսօր հանդիպում է ունեցել ԱԺ պատգամավորների հետ: Խմբակցությունների անդամները վարչապետի հետ զրուցել են իրենց հուզող հարցերի և ապագա պլանների մասին, հարց ու պատասխանի հնարավորություն են ունեցել։
ՀԱԿ խմբացության պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանը սկզբում հարցրեց՝ վարչապետի` ՀՀԿ խորհրդի նիստում հայտարարած երկու ծրագրերի՝ մինիմումի և մաքսիմումի մասին, այնուհետ հետաքրքրվեց, թե երկրի տնտեսությունը վերականգնելու համար նորանշանակ վարչապետը ինչ քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել: Հարցին ի պատասխան Կարապետյանը արձագանքեց. «Հայտարարել եմ, որ լինելու է երկու փուլային ծրագիր, և առաջին փուլի մեջ չեն լինելու արագ փոփոխություններ, այլ լինելու են այն քայլերը, որոնք կարող ենք մոտ ապագայում անել: Երկրորդ փուլի համար մեզ պետք է ժամանակ, որպեսզի որոշենք, թե որ ուղղությամբ ենք տանելու մեր երկիրը։ Եվ սպասելիքներ, որ տնտեսությունը շատ արագ կերպով կփոխենք, այս պահին բոլորին ցանկանում եմ հայտարարել՝ նման սպասելիքներ չեն լինելու, բայց մենք ազդանշաններ են տալու, թե մեր տնտեսությունը որ ուղղությամբ է զարգանալու»,- նշեց վարչապետը:
Կարապետյանը նաև շեշտեց, որ դեռ մեկուկես օր է պաշտոնավարում և դեռ ծանոթանում է այն մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, որոնք կան: Եվ երբ նշեց, որ արագ փոփոխություններ չեն լինելու, վարչապետը շեշտեց՝ դրանով ինքը չցանկացավ ասել, որ քայլեր չեն ձեռնարկելու: Մասնավորապես կիրականացնեն միջոցառումներ՝ սոցիալական լարվածության իջեցման, բիզնես զագացման ուղղությամբ. «Պետք է հասկանանք, որ կախարդական փայտիկ չկա: Այս պահին կարող եմ ասել, որ եթե ցանկանում ենք մեր տնտեսությունում փոփոխություններ անել, պետք է համակարգային փոփոխություններ անենք: Բաց, ազնիվ ասում եմ՝ մեր տնտեսության վիճակը չափազանց ծանր է»:
Լյուդմիլա Սարգսյանի՝ նախկին կառավարության որդեգրած՝ կոռոպցիայի դեմ պայքարի, մենաշնորհների վերացման և ՓՄՁ-ների աջակցման մասով, Կարապետյանը նշում է՝ նախկին կառավարության մշակած ծրագիրը օգտագործվելու է։ Իսկ տնտեսությունը զարգացնելու են այն ուղղությամբ, որպեսզի ստեղծեն մաքսիմալ բարենպաստ պայմաններ՝ հավելյալ արժեք ստեղծողի համար: Ըստ վարչապետի՝ բոլոր ռեյտինգներով, երջանիկ, լավ ապրող երկրները նրանք են, որտեղ գործարար, ստեղծագործ, հավելյալ արժեք ստեղծող մարդը իրեն երջանիկ է զգում, իսկ ռեսուրս, նավթ, գազ ունեցող երկրները այդ ցանկում չկան: Իսկ նոր ձևավորվող կառավարության կազմում վարչապետը, իր խոսքով, միայն մաքսիմալ պրոֆեսիոնալ անձնակազմ է ընդգրկելու։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը վարչապետից ցանկացավ տեղեկանալ, որ եթե նրան յոթ ամիս անց ռուսական գազի ընկերությունների մեկից առաջարկվի աշխատանք տնօրենների խորհրդի պաշտոնում՝ 50-70 հզ. դոլար աշխատավարձի դիմաց, նա կհամաձայնի փոխել վարչապետի աշխատանքը: Հնչեցված հարցում վարչապետը ենթատեքստ տեսավ, մասնավորպես, թե նախկինում Երևանի քաղաքապետի պաշտոնից տեղափոխվել է առավել բարձր աշխատավարձով աշխատանքի: Սակայն Կարապետյանը ընդգծեց՝ այժմ վարչապետի պաշտոնը ստանձնել է շատ ավելի ցածր աշխատավարձով։
Իսկ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը հարցն ուղղեց իրեն ընտրած ընտատարածքի՝ Նոր Նորքի թիվ 4-րդ արհեսագործական պետական ուսումնարանի վերաբերյալ՝ տեղեկացնելով, որ այն վարչական շրջանի միակ դպրոցն է, որը մինչ օրս չի ջեռուցվում։ Դրա վերաբերյալ պատգամավորը խնդրեց նաև ներկայացնել կառավարության վերաբերմունքը՝ ջեռուցման ապահովվման խնդիրը լուծելու մասին։ Հարցին և մտահոգությանը ի պատասխան, ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը տեղեկացրեց, որ Ֆարմանյանը հարցի կպատասխան կստանա գրավոր տարբերակով։
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանի հարցը ստվերային տնտեսությունների և մենաշնորհների վերաբերյալ էր։ Պատգամավորը նաև անկեղծացավ՝ կոռուպցիայի և մենաշնորհների դեմ պայքարում 25 տարիների անկախության ընթացքում որևէ կառավարության դեռևս չի հաջողվել լուծել այս խնդիրները։
Կոռոպուցիայի և մենաշնորհների դեմ պայքարում Կարապետյանը ԱԺ-ին առաջարկեց մինչև վերջ լինել բաց, պարզ և անկեղծ։ Մասնավորապես ինքն իրեն հարցուապատասխանի միջոցով փորձեց ներկայացնել դրա դեմ պայքարի մեխանիզմը. «ՀՀ-ան տնտեսությունը բանաձև ունի՞, առանց ստվերի դեմ պայքարելու, վերարտադրվելու: Ո՛չ: Փորձելու՞ ենք մենք դա անել, թե ոչ: Այո՛: Կհանջողվի՞ մեզ՝ տեսնենք: Տրամադրվ՞ած ենք՝ շատ վճռական»,- նշեց վարչապետը։
Կարապետյանի կարծիքով՝ մոնոպոլիաները միշտ չեն վատը. դրա բնույթից է կախված՝ բնականոն է, թե ոչ: Նորանշանակ վարչապետը հավելեց՝ շուկան փոքր է, և էֆեկտիվ աշխատանքի դեպքում շուկայի խաղացողներից մեկը կարող է մոնոպոլ դիրք շահել, բայց եթե նա բնականոն, մրցունակ դաշտում է դա անում` ոչ ադմինիստրարատիվ ռեսուրսի հաշվին:
ՀՀԿ-ական մյուս պատգամավոր Լևոն Մարտիրոսյանը վարչապետին շնորհավորեց ծանր և պատասխանատու պաշտոնին նշանակվելու առիթով և վստահեցրեց, որ Կարապետյանի գիտելիքներն ու փորձը, մարդկային արտակարգ որակները թույլ կտան երկրի տնտեսությունը ծանր վիճակից դուրս բերել: Շնորհավորանքի խոսքից հետո Մարտիրոսյնաը ցանկացավ հավաստիանալ՝ արդյո՞ք ճիշտ է տարածված տեղեկատվությունը, որ «Նաիրիտ» գործարանի վերագործարկումը մոտ ապագայի խնդիր է և արդյո՞ք այս պահին դրա շուրջ բանակացություններ են ընթանում:
«Գործարքի հիմնական դրույթներին ծանոթ չեմ։ Մանրամասն կծանոթանամ։ Բայց ինձ շատ անհանգստացնում է, որ պոտենցիալ ներդրողները գալիս են և «Նաիրիտ»-ի մասին խոսում են՝ չունենալով հեռանկարային՝ 10-15 տարվա վերաբերյալ էներգակիրների որևիցե կանխատեսում: Ելնելով դրանից՝ մենք պետք է մեկ օր իլյուզիաներից հրաժարվենք և նստենք, թուղթ ու գրիչով խոսենք: Մենք երրորդ, թե չորրորդ փորձ ենք արել, և այն թե՜ բյուջեի, թե՜ այլ ճյուղերի վրա բավականին մեծ թիվ է նստում: Եվ հերթական փորձը՝ փող վատնել մի բանի մեջ, որը գուցե ապագա չունի, կարծում եմ՝ այս պահին չափից դուրս ռիսկային է»,- ամփոփեց վարչապետը։

Карен Карапетян: “Говорю открыто и честно: наша экономика находится в чрезвычайно тяжелом состоянии”
Новоназначенный премьер-министр Карен Карапетян сегодня встретился с депутатами Национального Собрания. Члены фракций получили возможность задать вопросы новому главе правительства.
Депутат фракции Армянского национального конгресса Людмила Саркисян сперва поинтересовалась двумя программами – минимум и максимум, о которых говорилось на заседании совета правящей Республиканской партии Армении, а затем шагами, которые собирается предпринять новый премьер для восстановления экономики страны. “Я уже заявил о том, что будет двухэтапная программа. Первый этап предполагает не быстрые изменения, а шаги, которые мы можем осуществить в ближайшем будущем. На втором этапе нам потребуется время, чтобы решить, в каком направлении повести нашу страну. Что касается ожиданий быстрых перемен в экономике, то хочу сказать всем, что их не будет, но мы будем давать сигналы относительно того, в каком направлении должна развиваться наша экономика”,- отметил премьер.
Карапетян сказал, что пока изучает имеющиеся макроэкономические показатели. Кроме того, будут осуществлены мероприятия по снижению социальной напряженности и развитию бизнеса. “В настоящий момент могу сказать, что если мы хотим добиться изменений в экономике, то необходимо осуществить системные изменения. Говорю открыто и честно: состояние нашей экономики чрезвычайно тяжелое”.
Отвечая на вопрос о борьбе с коррупцией, устранении монополий и содействии малым и средним предприятиям, о которых заявляло предыдущее правительство, Карен Карапетян отметил, что разработанная предыдущим правительством программа будет использована. По словам премьера, в тех странах, где люди чувствуют себя счастливыми, для предпринимателей, творческих людей созданы все условия, а вот страны, имеющие нефть, газ, ресурсы, в этом списке отсутствуют.
Карапетян также заверил, что в новом правительстве будут только профессионалы высокого класса.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Тигран Уриханян поинтересовался у премьер-министра: если через семь месяцев ему предложат должность совета директоров одной из российских газовых компаний с окладом 50-70 тыс. долларов, согласится ли он оставить пост главы правительства? Карен Карапетян усмотрел в этом вопросе намек на то, что в прошлом он перешел с должности мэра Еревана на работу с более высокой зарплатой. Карапетян подчеркнул, что сейчас в должности премьера будет получать более низкую зарплату.
Вопрос председателя партии “Свободные демократы” Хачатура Кокобеляна касался теневой экономики и монополий. Депутат заметил, что за 25 лет независимости ни одно правительство не добилось успеха в борьбе с этими негативными явлениями.
Премьер предложил депутатам парламента в борьбе с коррупцией и монополиями быть до конца открытыми и откровенными. Он, в частности, представил механизм этой борьбы: “Имеет ли экономика Армении формулу воспроизводства без борьбы с “тенью”?” Не имеет. Попытаемся ли мы добиться этого? Да. Удастся ли нам добиться успеха? Посмотрим. Мы настроены очень решительно”.
Депутат-республиканец Левон Мартиросян выразил уверенность в том, что знания, опыт и незаурядные человеческие качества Карена Карапетяна позволят ему вывести экономику страны из тяжелого состояния. Депутат также поинтересовался, соответствует ли действительности информация о скором перезапуске завода “Наирит” и ведутся ли в настоящее время переговоры по данному вопросу.
“Я не знаком с основными положениями сделки и собираюсь тщательно их изучить. Однако меня беспокоит то, что инвесторы, которые приходят, говорят о “Наирите”, не имея каких-либо прогнозов относительно энергоносителей на 10-15 лет. Исходя из этого, мы должны отказаться от иллюзий и начать разговаривать с бумагой и ручкой. Мы уже предприняли три или четыре попытки, что дорого обходится бюджету и отрасли. Поэтому очередная попытка потратить деньги на то, что, возможно, не имеет будущего, в настоящий момент является крайне рискованной”,- заявил премьер.