Երեք թեկնածու, երկու հիմնական մրցակից` Էջմիածնի ՏԻՄ ընտրություններում
Սեպտեմբերի 18-ին ՏԻՄ ընտրություններ տեղի կունենան Հայաստանի մի շարք մարզերում, այդ թվում՝ Արմավիրի մարզում: Թեժ ընտրություններ են սպասվում հատկապես Էջմիածին քաղաքում: Այստեղ առաջադրվել է երեք թեկնածու, այդ թվում՝ գործող քաղաքապետ Մանվել Գրիգորյանը՝ ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի որդին:
Սա Կարեն Գրիգորյանի երրորդ ընտրարշավն է: Նա արդեն երկու անգամ ընտրվել է Էջմիածնի քաղաքապետի պաշտոնում: Այսօր նախընտրական քարոզարշավի վերջին օրն է: Էջմիածնի քաղաքապետարանի լրատվության բաժնի պետ Վարդան Վարդանյանից տեղեկացանք, որ գործող քաղաքապետն այս օրերին բակային հանդիպումներ է անցկացնում Էջմիածնի բնակիչների հետ:
Գրիգորյանի երկու մրցակիցներից մեկը անկուսակցական, 54-ամյա Արթուր Խաչատրյանն է: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում նրա մասին նշված է, որ նա Էջմիածնի քաղաքապետարանի սպասարկման բաժնի պետն է, մյուսը՝ նույնպես անկուսակցական, ինքնաառաջադրմամբ հանդես եկած 47-ամյա Արթուր Թումանյանը: Վերջինս Էջմիածնի ավագանու նախկին անդամ է: Հատկանշական է, որ անկուսակցական Կարեն Գրիգորյանին ոչ թե իշխող ՀՀԿ-ն է առաջադրել, ինչպես կարելի էր ենթադրել, այլ նա հանդես է եկել ինքնաառաջադրմամբ: Նախօրեին այցելելով Էջմիածին՝ ականատես եղանք, որ քաղաքի Մաշտոցի փողոցի վրա գտնվող մի պուրակում մաքրման ակտիվ աշխատանքներ էին իրականացվում: Տարածքը մաքրող կանանցից մեկից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ միջոցառում է տեղի ունենալու: Նա պատասխանեց, որ ժամեր անց Կարեն Գրիգորյանն այդտեղ նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում հանդիպում է անցկացնելու Էջմիածնի բնակիչների հետ:
«Կարեն Գրիգորյանից բացի այլ թեկնածու չկա». կարծում են իր համակիրները
37-ամյա քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի զբաղված լինելու պատճառով իր փոխարեն մեր հարցերին պատասխանեց Էջմիածնի քաղաքապետարանի լրատվության բաժնի պետ Վարդան Վարդանյանը: «Կարեն Գրիգորյանը իրականում մրցակից չունի: Մենք ծրագրեր ունենք եւ այդ ծրագրերով ենք առաջնորդվում: Այն երկու թեկնածուն, որ առաջադրվել են, ինչ-որ այլ նպատակներով են առաջադրվել: Ես չգիտեմ, թե նրանք ինչու են առաջադրվել՝ ջուր պղտորելու, թե այլ: Նրանք քաղաքապետ աշխատելու մտադրություն չունեն: Ասեմ՝ ինչու: Համայնքի ղեկավարը պետք է թիմում ավագանու հետ աշխատի: Եթե նա չունենա ավագանու աջակցությունը, ապա նա չի կարող ոչ մի հարց լուծել, որեւէ դրամ ծախսել առանց ավագանու համաձայնության»,-նշեց քաղաքապետարանի լրատվության բաժնի պետը:
Ըստ նրա՝ առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններում ավագանու 15 տեղի համար առաջադրվել է 23 թեկնածու, որից 19-ը Կարեն Գրիգորյանի ընկերներն ու թիմակիցներն են՝ այն մարդիկ, ովքեր նրա հետ աշխատել եւ նրա ծրագրերն են կյանքի կոչել: «Ենթադրենք՝ ինչ-որ մի հրաշք է տեղի ունենում, եւ այն երկու թեկնածուներից մեկն է ընտրվում քաղաքապետ եւ 15 տեղանոց ավագանու կազմում 4 համակիր ունենում: Նա կամ պիտի չաշխատի՝ հենց առաջին օրը հրաժարական տա, կամ պիտի իրականացնի Կարեն Գրիգորյանի ծրագրերը»,-ասաց Վարդան Վարդանյանը:
Թեկնածու, որին գործընկերները չեն ճանաչում
Կարեն Գրիգորյանի մրցակիցներից Արթուր Խաչատրյանի մասին ԿԸՀ կայքում գրված է, որ նա Էջմիածնի քաղաքապետարանի սպասարկման բաժնի պետն է: Քաղաքապետարանի կայքի աշխատակազմի մասին պատմող էջում նրա մասին ոչինչ չկա գրված այն դեպքում, երբ մյուս բաժինների եւ դրանց պետերի վերաբերյալ բավականին մանրամասն տվյալներ են ներառված: Ավելին, «Հետք»-ը հենց տեղում պարզեց, որ Խաչատրյանը ոչ միայն քաղաքապետարանի սպասարկման բաժնի պետը չէ, այլեւ, ըստ քաղաքապետարանի աշխատակիցների, քաղաքապետարանում չի աշխատում: Էջմիածնի քաղաքապետարանի սպասարկման բաժնի աշխատակցուհիներից մեկն ասաց, որ Արթուր Խաչատրյան անուն-ազգանունով թեկնածուն քաղաքապետարանում չի աշխատում: Քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Աշոտ Ասլանյանն ու սոցիալ- առողջապահության բաժնի պետ Հրաչ Սարգսյանն էլ չցանկացան «Հետք»-ին պատասխանել, թե արդյո՞ք նման աշխատակից ունեն: Ասլանյանն ասաց, որ հանդիպման է եւ չի կարող այս պահին խոսել, իսկ Սարգսյանն էլ նշեց, որ Խաչատրյանին չի ճանաչում եւ իրավասու էլ չէ նման հարցերի պատասխանել:
Մեր ուսումնասիրությամբ, Էջմիածնում Խաչատրյանն անգամ նախընտրական շտաբ չունի, նախընտրական քարոզչապաստառներ նույնպես չհայտնաբերեցինք: «Հետք»-ի այն դիտարկմանը, թե համայնքների գործող ղեկավարները սովորաբար նախաձեռնում են եւս մեկ թեկնածուի գրանցում, որպեսզի առաջադրումների փուլում առանց մրցակից չլինեն եւ Արթուր Խաչատրյանի առաջադրումն էլ հենց այդ նպատակով է կատարվել՝ Վարդան Վարդանյանը ասաց, որ սա այդ դեպքը չէ:
Միակ իրական մրցակիցը «Սմե՞րտն» է
Հետեւելով մամուլում տեղ գտած վերջին հրապարակումներին՝ կարելի է ենթադրել, որ մրցակցությունը հիմնականում ընթանում է Կարեն Գրիգորյանի եւ Արթուր Թումանյանի միջեւ: Թումանյանը բավական «խոսուն» մականուն ունի՝ Սմերտ: Արթուր Թումանյանը կայքերից մեկին տրված հարցազրույցում նշել է, որ ավագանու անդամ եղած ժամանակ պայքարել է Կարեն Գրիգորյանի ապօրինությունների դեմ, եւ որ ժամանակն է Էջմիածինն ազատել Մանվելից ու մանվելիզմից:
Էջմիածնի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքէջում քաղաքապետարանի լրատվության բաժնի պետ Վարդան Վարդանյանն իր հերթին հանդես էր եկել հոդվածով, որտեղ գրել էր. «Եթե իսկապես կարծում եք, թե կարող եք խանգարել սեպտեմբերի 18-ի ընտրություններում Կարեն Գրիգորյանի հաղթանակին, ապա դա սիզիփոսյան աշխատանք է»: Արթուր Թումանյանը նույնպես քարոզչական պաստառներ չունի: Նրա նախընտրական շտաբում վերջինիս չհանդիպեցինք:
Շտաբի ներկայացուցիչներն ասացին, որ Թումանյանը «աշխատանքային այցով» Երեւանում է: Թումանյանի նախընտրական թիմից Կիրակոս Բաժակյանը, որը նաեւ ավագանու անդամի թեկնածու է, «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ քարոզչական պաստառներ ընդհանրապես չեն էլ տպագրել եւ բացատրեց, թե ինչու. «Մենք կարող էինք գումար ծախսել ու պաստառներ տպել, բայց արդյո՞ք Էջմիածնի խանութների սեփականատերերը կհամաձայնեին դրանք փակցնել իրենց խանութների դիմապակիների վրա»:
Արթուր Թումանյանն ու իր թիմը հրաժարվել են նաեւ բնակիչների հետ բակային հանդիպումներ անցկացնելու մտքից: Ասել է, թե՝ ընդհանրապես քարոզարշավ չեն իրականացնում: Բաժակյանն ասաց, որ քարոզարշավ չեն իրականացնում եւ բակային հանդիպումներ չեն կազմակերպում՝ «ելնելով էջմիածինցիների անվտանգությունից»: Ըստ նրա՝ հանդիպումների եկած մարդկանց համար կարող են «խնդիրներ առաջանալ»: Կիրակոս Բաժակյանը մեզ խոստացավ Արթուր Թումանյանի՝ քաղաք վերադառնալուն պես հաղորդել նրան մեր այցելության եւ նրա առաջադրվելու կապակցությամբ հարցեր ունենալու մասին: Սակայն մեզ այդպես էլ չզանգահարեցին:
Ի դեպ, Թումանյանին ճանաչող մի էջմիածնեցի մեզ հայտնեց, որ այս պահին քաղաքապետի թեկնածուն ռուսաստանաբնակ եղբոր միջոցներով իր տունն է վերանորոգում, քանի որ ընտրվելու դեպքում «սիրուն չի լինի, որ քաղաքապետի տունը լավ վիճակում չլինի»:
Վերջինս նաեւ ասաց, որ Արթուր Թումանյանին է ուզում տեսնել քաղաքապետի պաշտոնում ոչ այն պատճառով, որ Կարեն Գրիգորյանից են դժգոհ, այլ պարզապես ցանկանում են քաղաքում վախի մթնոլորտը վերանա: «Կարեն Գրիգորյանն առանձին վերցրած շատ լավ տղա է: Բայց մարդիկ էստեղ ամեն օր ապրում են վախի մթնոլորտում»,-պատմեց նա:
Կարեն Գրիգորյանի ունեցվածքը
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կայքում հրապարակված փաստաթղթերի համաձայն՝ Էջմիածնի քաղաքապետ Գրիգորյանը 2015 թվականին 8 միլիոն դրամ արժողությամբ «AUDI Q5 3.2» մակնիշի ավտոմեքենա է գնել: Ըստ Էջմիածնի քաղաքապետի պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրի՝ նա մեկ առանձնատուն եւ մեկ բնակարան ունի:
Գրիգորյանի դրամական միջոցները նախորդ տարի կազմել են 6 միլիոն 200 հազար դրամ, 1800 ԱՄՆ դոլար եւ 5 հազար 200 եվրո,իսկ եկամուտները՝ 4 միլիոն 950 հազար դրամ եւ 2 միլիոն 549 հազար դրամ: Ընդ որում 4,9 միլիոնը՝ փոխառություններից:
Էջմիածնին գրագետ ղեկավար է պետք
Այսպես է կարծում մեր կողմից հարցված էջմիածնեցիների մեծ մասը: 45-ամյա տիկին Մարինեն ասում է, որ եթե քաղաքապետի գործունեության մեջ մտնում է միայն ասֆալտ անելը, ապա Կարեն Գրիգորյանն իր գործը լավ է արել:
«Չեմ կարող ասել, որ աշխատանք չի արվել: Բայց ինձ համար քաղաքապետի աշխատանքը դրանով չի սկսվում եւ ավարտվում: Ինձ համար քաղաքի բարգավաճում նշանակում է բնակչության բարգավաճում, աշխատատեղերի ավելացում: Եթե ես քայլում եմ այս փողոցով, որը շատ լավ ասֆալտ ունի, իսկ իմ կողքին ձեռքը մեկնած մուրացկան է կանգնած՝ իմ աչքին այս ասֆալտը չի երեւում»,- նշում է նա:
Վերջինս նաեւ դժգոհում է, որ քաղաքային իշխանության ամբողջ ուշադրությունը կենտրոնացված է քաղաքի կենտրոնի վրա, իսկ ծայրամասերում կարելի է սարսափելի տեսարանների ականատես լինել:
Մեկ այլ էջմիածնեցի էլ, չցանկացանալով ներկայանալ, ասաց, որ Կարեն Գրիգորյանին ճանաչում է, լսել է նրան եւ գործն էլ տեսել, իսկ թեկնածու Արթուր Թումանյանի խոսքը պատահաբար լսել է յութուբյան մի տեսահոլովակում եւ, մեղմ ասած, ապշած է:
«Լսելով Արթուր Թումանյանի մի քանի րոպեանոց հարցազրույցը՝ իր մասին դրական կարծիք չեմ կազմել: Ես ուզում եմ գոնե կիրթ խոսող քաղաքապետ տեսնել: Բայց ես տեսնում եմ «լավ տղա», որ պիտի հարց լուծի քաղաքում: Արթուր Թումանյանի հետ հարցազրույցում ես ռազբորկաներով հարցեր լուծող մարդ տեսա: Ես ինքս բարեփոխումների կողմնակից եմ, բայց եթե հինը պետք է փոխվի ավելի վատ նորով, ապա ես դրան դեմ եմ», - նշեց մեր զրուցակիցը:
Էջմիածնում ընտրողների թիվն անցնում է 44 հազարը: Ըստ ԿԸՀ-ի կայքի՝ դեկտեմբերի 6- ին կայացած սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ Էջմիածին քաղաքում քվեարկելու իրավունք ունեցել է 44,773 քաղաքացի, որից մասնակցել է 32,016 ընտրող: Այսինքն՝ գրանցվել է 71.5 տոկոս մասնակցություն: Էջմիածնում 22 ընտրական տեղամաս կա, որոնց գերակշիռ մասում հանձնաժողովի նախագահը կամ ՀՀԿ-ից է, կամ էլ՝ «Բարգավաճ Հայաստանից»: Տեղամասերից 10-ում ընտրական հանձնաժողովի նախագահը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից է, 9- ում՝ Հանրապետական, երկուսում՝ Հայ Ազգային կոնգրեսից եւ միայն մեկում՝ «Ժառանգություն» կուսակցությունից:

Три претендента, два основных конкурента-Местные выборы в Эчмиадзине
18-ого сентября пройдут местные выборы во многих регионах Армении, в том числе в Армавирской области. Накаленные выборы пройдут особенно в городе Эчмиадзине. Здесь выставили свои кандидатуры 3 претендента, в том числе действующий мэр города Карен Григорян - сын депутата Национального Собрания Манвела Григоряна.
Это третья избирательная кампания Карена Григоряна. Он уже дважды был избран на пост мэра Эчмиадзина. Сегодня последний день предвыборной кампании. От главы информационного отдела мэрии Эчмиадзина Вардана Варданяна мы узнали, что действующий мэр на днях организует уличные встречи с жителями Эчмиадзина.
Один из конкурентов Григоряна беспартийный 54-летний Артур Хачатрян. На сайте Центральной избирательной комиссии о нем написано, что он глава отдела обслуживаний мэрии Эчмиадзина. Второй конкурент- это тоже беспартийный 47-летний Артур Туманян. Он бывший член старейшин Эчмиадзина.
Накануне, побывав в Эчмиадзине, мы увидели, что на главной площади ведутся активные работы по уборке. У одной из уборщиц мы поинтересовались, какое мероприятие здесь будет проходить, на что нам ответили, что через несколько часов у Карена Григоряна в рамках предвыборной кампании будет встреча с жителями Эчмиадзина.
«Кроме Карена Григоряна других претендентов нет» - считают его сторонники
Из-за занятости 37-летнего мэра Карена Григоряна на наши вопросы ответил глава информационного отдела города Эчмиадзина Вардан Варданян. «У Карена Григоряна нет конкурентов. У нас есть программы, и мы следуем им. ТУ тех двух кандидатов, которые были выдвинуты, другие цели. Я не знаю, почему они это сделали: воду мутить? У них нет намерений работать мэром. Скажу вам почему. Глава города должен работать со старейшинами в команде. Если он не имеет поддержку старейшин, то он не сможет решить никаких проблем, или потратить хотя бы копейку без согласия старейшин»,- отметил глава информационного отдела мэрии.
По его словам в предстоящих местных выборах за 15 мест в старейшины есть 23 претендента, из которых 19 - друзья и сторонники Карена Григоряна, люди, которые работали с ним и воплощали в жизнь его идеи. «Допустим, что происходит чудо и один из тех двух кандидатов становится мэром и в 15-местном Совете старейшин имеет только четырех сторонников. Он либо должен не работать и в первый же день уйти в отставку, либо должен следовать программе Карена Григоряна»,-сказал Вардан Варданян.
Кандидат, которого не знают коллеги
Об одном из конкурентов Карена Григоряна- Артуре Хачатряне на сайте ЦИК написано, что он глава отдела по обслуживаниям мэрии Эчмиадзина. На сайте мэрии, где есть сведения про персонал, отсутствует какая-либо информация о нем, тогда как про другие отделы и их руководителях довольно много информации. Кроме того «Hetq» на месте выяснил, что Хачатрян не только не глава этого отдела, а, по словам сотрудников мэрии, он там не работает. Один из работников отдела по обслуживанию сказал, что кандидат под именем Артур Хачатрян в мэрии не работает. Секретарь персонала мэрии Ашот Асланян и глава соцздравотдела Грач Саргсян не пожелали ответить на наш вопрос, есть ли у них такой сотрудник. Асланян сказал, что он на встрече и не может говорить в данное время, а Саргсян отметил, что не знает Хачатряна и не вправе отвечать на такие вопросы.
Мы выяснили, что у Хачатряна даже нет предвыборного штаба, предвыборных плакатов мы тоже не обнаружили. Действующие руководители обычно добиваются того, чтобы был еще один кандидат с целью не остаться без соперника. И выставление кандидатуры Артура Хачатряна, отметили мы, было сделано именно для этого. На что Вардан Варданян сказал, что это не тот случай.
Единственный настоящий соперник - это «Смерть»?
Следя за последними публикациями в прессе можно предположить, что соперничество в основном идет между Кареном Григоряном и Артуром Туманяном. У Туманяна достаточно говорящее прозвище - «Смерть». Артур Туманян в одном из своих интервью отметил, что, будучи членом старейшин, боролся против беззаконий Карена Григоряна, и что настало время освободить Эчмиадзин от Манвела и “манвелизма”.
На официальном сайте мэрии Эчмиадзина глава информационного отдела мэрии Вардан Варданян в свою очередь выступил со статьей, где говорилось: “Если по-настоящему считаете, что можете помешать победе Карена Григоряна на выборах 18-ого сентября, то это сизифов труд”. У Артура Туманяна тоже нет предвыборных плакатов. Нам не удалось встретить его в предвыборном штабе.
Представители штаба сказали, что он “с рабочим визитом” находится в Ереване. Член предвыборной команды Туманяна Киракос Бажакян, который является также кандидатом в члены старейшин, в беседе с нами сказал, что предвыборные плакаты они и не печатали и объяснил: “Мы могли потратить деньги и напечатать плакаты, но согласились бы собственники магазинов Эчмиадзина повесить их на витрины?”
Артур Туманян и его команда отказались также от мысли уличных встреч с жителями. Как бы отказались от кампании вообще. Бажакян нам сказал, что они так делают лишь по одной причине: “Исходя из соображений безопасности эчмиадзинцев”. По его словам, пришедшие на встречи люди потом могли бы иметь проблемы. Киракос Бажакян пообещал нам, как только Артур Туманян вернется в город, сообщить ему о нашем визите и о том, что мы хотели с ним поговорить. Но нам так и не позвонили.
Кстати, один из знакомых Туманяна сообщил нам, что в настоящее время кандидат в мэры средствами брата, живущего в России, ремонтирует свой дом, так как в случае победы “будет некрасиво, если у него дом не в самом хорошем виде”. Знакомый Туманяна нам сказал, что болеет за него не потому, что не доволен Кареном Григоряном, а потому, что хочет, чтобы исчезла атмосфера страха в городе. “Карен Григорян сам по себе очень хороший парень. Но люди здесь каждый день живут в страхе”,- рассказал он.
Имущество Карена Григоряна
По официальным данным Карен Григорян в 2015 г. купил автомобиль марки «AUDI Q5 3.2» за 8 миллионов драмов. Также сейчас он имеет одну квартиру и частный дом. Денежные средства Григоряна в прошлом году составили 6 миллионов 200 тысяч драмов, 1800 долларов и 5 тысяч 200 евро. Доходы же составили 4 миллиона 950 тысяч драмов и 2 миллиона 549 тысяч драмов. Из которых 4,9 миллиона - это ссуда.
Эчмиадзину нужен грамотный руководитель
Так считает большая часть эчмиадзинцев. 45-летняя Марина говорит, что если в обязанности мэра входит только прокладывание асфальта, то Карен Григорян свое дело сделал.
“Не могу сказать, что не было выполнено работ. Но для меня работа мэра не начинается и не заканчивается на этом. Для меня благоустройтсво города означает благоустройство жителей и увеличение рабочих мест. Если я иду по этой улице, которая имеет очень хороший асфальт, но рядом со мной протянувший руку попрошайка, то это не радует глаз”,- отметила она.
Также она недовольна, что все внимание городской власти сосредоточено на центре города, а на окраинах можно ужаснуться. Другой эчмиадзинец, не пожелавший представиться, сказал, что он знает Карена Григоряна, слушал его речи и видел его дело, а речь Артура Туманяна случайно услышал по телевизору и, мягко говоря, поражен.
“Интервью с Артуром Туманяном не вызвало у меня положительных эмоций. Я хотел бы видеть хотя бы грамотного мэра. Но я вижу только человека, который будет решать свои проблемы в городе. В интервью я увидел человека, который решает дела “в разборках”. Я сам сторонник реформаций, но если старое поменяют на новое плохое, то я против этого”,- сказал он.