ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները (թարմացվող)
Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում ընտրությանը մասնակցել է ընտրողների 71,9 տոկոսը' 6102 ընտրող: Համայնքի ղեկավար է ընտրվել Մխիթար Զաքարյանը: Նրա պգտին քվեարկել է ընտրողների 97.24 տոկոսը, անվավեր է ճանաչվել 136 քվեաթերթիկ, դեմ՝ 173:
___________________________________________________________________________________________
Արմավիրի մարզի Ծիածան գյուղում գործող գյուղապետ, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Խաչիկ Գևորգյանը պարտվել է անկուսակցական Վաչիկ Գրիգորյանին:
Գործող գյուղապետի օգտին քվեարկել են 275 ընտրողներ, Վաչիկ Գրիգորյանի օգտին` 298-ը: 19 քվեաթերթ եղել է անվավեր:
Ծիածանում գրանցված ընտրողների թիվը եղել է 917: Ընտրությանը մասնակցել են 592-ը (64.5%):
Արագածոտնի մարզի Քուչակ համայնքում հաղթել է նախկին գյուղապետ, ՀՀԿ-ական Հովիկ Ամիրյանը՝ 430 ձայնով:
Մյուս թեկնածուներից Արամ Ասատրյանը ստացել է 272, Արսեն Գալստյանը՝ 117, իսկ Արմեն Գևորգյանը՝ 234 ձայն: 11 քվեաթերթիկ եղել է անվավեր:Չսահմանված նմուշի ծրարները եղել են 13-ը:
Քուչակում ընտրելու իրավունք ունեն 1599 քաղաքացիներ, որոնցից համայնքային ընտրությանը մասնակցել են 1077-ը (67%):
Արարատի մարզի Ազատավան համայնքում հաղթել է ինքնաառաջադրված Պետիկ Ղազարյանը: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամը, ով նաև «Մարինե և Զարինե» ՍՊԸ-ի տնօրենն է, երկու ընտրատեղամասերում միասին ստացել է 835 քվե:
Նախկին գյուղապետ, Հանրապետական Սարգիս Խաչատրյանը ստացել է 539 քվե, իսկ անկուսակցական Արուս Հովհաննիսյանը` 65-ը։
Ազատավանում համայնքային ընտրությանը մասնակցել են ընտրելու իրավունք ունեցող 2527 բնակիչներից 1497-ը (59%):
Արմավիրի մարզի Արաքս համայնքի 19/01ընտրատեղամասում ձայների մեծամասնությունն ստացել է ինքաառաջադրված անկուսակցական թեկնածու Վարդան Գրիգորյանը: Նա ստացել է 389 ձայն:
նախկին գյուղապետ Ավագ Միքայելյանին կողմ են քվեարկել 196 բնակիչներ, Գևորգ Հովհաննիսյանին՝ 139-ը, Մամիկոն Մելոյանին՝ 16-ը, Ռազմիկ Տոնոյան՝ 7-ը: Անվավեր է ճանաչվել 28 թրեթիկ, խոտան՝ 4-ը:
Արաքսի 19/01 տեղամասում գրանցված է եղել 1321 ընտրող, որից ընտրությանը մասնակցել են 772-ը (58%):
Արագածոտնի Ծաղկահովիտ գյուղում համայնքապետ է ընտրվել անկուսակցական Նորաին Հակոբյանը՝ հավաքելով 364 ձայն:
Համայնքի նախկին ղեկավար, Հանրապետական Երվանդ Խաչատրյանը ստացել է 311 քվե, իսկ անկուսակցական, ազատամարտիկ և «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանը՝ 257 քվե: Անվավեր է եղել 13 թերթիկ:
Ծաղկահովիտում գրանցված 1610 ընտրողներից ընտրությանը մասնակցել են 952 -ը (59%):
Սյունիքի մարզի Վերիշեն գյուղում կայացած ընտրությունում հաղթանակ է տարել Գորիսի համայնքապետի պաշտոնում առաջադրված միակ թեկնածուն՝ Վաչագան Ադունցը: Վերջինս առաջադրվել էր ՀՀԿ-ի կողմից:
Ադունցի օգտին Վերիշենում քվեարկել են 723 բնակիչները, դեմ՝ 44-ը: Եւս 124 քվեաթերթիկ համարվել է անվավեր:
Գորիսի համայնքապետի ընտրությանը մասնակցել են ընտրելու իրավունք ունեցող 1581 վերիշենցիներից 891-ը (56%):
Առաջադրված միակ թեկնածուներից հաղթել է Սյունիքի մեկ այլ հանրապետական ևս՝ Տեղ գյուղի համայնքապետի թեկնածու Ներսես Շադունցը:
Նրա օգտին գրանցված քվեաթերթերի թիվը 2708 է: Դեմ են քվեարկել 70-ը: Եւս 108 քվեաթերթիկ եղել է անվավեր:
Ընտրությանը մասնակցել են Կոռնիձոր, Արավուս, Քարաշեն, Վաղատուր, Խոզնավար, Տեղ և Խնածախ բնակավայրերի 2988 բնակիչներ, ինչը կազմում է ընտրելու իրավունք ունեցողների (4085) 73%-ը:
Արմավիրի մարզի Մեծամոր քաղաքի 20/03 ընտրատեղամասում ձայների մեծամասնությունը ստացավ անկուսակցական Ավետիք Հարությունյանը, ում համար քվեարկել էին 407 քաղաքացիներ:
Նախկին համայնքապետ, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Գրիգորյանը ստացավ 379 ձայն, իսկ «Հայկական վերածնունդ կուսակցության» անդամ Սամվել Հովհաննիսյանը՝ 22 ձայն:
Ընտրատեղամասում գրանցված 1828 ընտրողներից ընտրությանը մասնակցել են 843-ը (46%): Անվավեր քվեաթերթիկները եղել են 23-ը:
Արմավիրի Էջմիածին քաղաքի 19/18 ընտրատեղամասում ձայների առավելագույն քանակը եղել է նախկին քաղաքապետ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մանվել Գրիգորյանի որդու՝ Կարեն Գրիգորյանի օգտին: Նրա օգտին հաշվվել է 452 ձայն:
Անկուսակցական Արթուր Թումանյանն ստացել է 117 ձայն, Արթուր Խաչատրյանը՝ 39-ը: Անվավեր է ճանաչվել 46 քվեաթերթիկ:
19/18 ընտրատեղամասում քվեարկելու իրավունք ունեցող 1843 քաղաքացիներից ընտրության են եկել 654-ը (35%):
Արագածոտնի մարզի Վարդենիս համայնքի 14/1 ընտրատեղամասում հաղթել է գործող գյուղապետ, ՀՀԿ-ական Կամո Պետրոսյանը՝ 214 ձայնով:
Մյուս թեկնածուն՝ ՀՀԿ-ական Ջիվան Սարգսյանը, ստացել է 146 ձայն: Մեկ ծրար չի գտնվել, 11 քվեաթերթիկ համարվել է անվավեր:
Ընտրատեղամասում գրանցված 527 ընտրողից քվեարկությանը մասնակցել է 372-ը (70.5%):
Արագածոտնի մարզ Օշական համայնքի ղեկավարի ընտրություններում հաղթել է ներկայիս գյուղապետ անկուսակցական Արամ Ներսիսյանը` 1772 ձայնով:
Մյուս թեկնածուներից Հայկ Հովհաննիսյանը հավաքել է 440 ձայն, Վերա Զաքարյանը՝ 63 ձայն: Ընտրողների ընդհանուր թիվը այս ընտրատեղամասում 4322 է, ընտրությանը մասնակցել է 2393 հոգի (55%), անվավեր քվեաթերթիկների քանակը 118 է:
Նոյեմբերյանի խոշորացված համայնքի նորընտիր ղեկավարը անկուսակցական Կարեն Աբազյանն է, որը ստացել է 1694 քվե:
Գործող ղեկավարը` Վանուշ Ամիրաղյանը, ստացել է 1515 ընտրողի վստահության քվեն: Մյուս հինգ թեկնածուներից Գարիկ Աբազյանը ստացել է 359 քվե, Սերյոժա Ամիրաղյանը` 144, Արթուր Անանյանը` 569, Երվանդ Եգանյանը` 344, Գարիկ Փիրումյանը` 196: Անվավեր քվեաթերթիկների թիվը 115 է:
Նոյեմբերյանում գրանցվել է ընտրողների 61% մասնակցություն: 8088 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել են 4986-ը:
Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքի 14/1 ընտրատեղամասում ձայների մեծամասնությունը՝ 357 քվե, ստացել է անկուսակցական, «Ավգոռ» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն Թովմաս Շահվերդյանը։
Երկրորդ հորիզոնականում՝ 271 ձայնով, ՀՀԿ-ական Աշոտ Ղալաչյանն է: Անկուսակցական Ռազմիկ Տերտերյանը հավաքել է 215 քվե, անկուսակցական, բայց ԲՀԿ-ի կողմից առաջադրված Արշալույս Մեջլումյանը՝ 66 քվե։
Ընտրատեղամասում 1624 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել է 961-ը (59%)։
Տավուշի մարզի Կողբ համայնքում իշխանությունների թեկնածուն պարտվել է: Այստեղ ձայների առավելությամբ համայնքի ղեկավար է ընտրվել անկուսակցական Արսեն Աղաբաբյանը, որը նախկինում երկու անգամ ղեկավարել է համայնքը:
Կողբի նախկին գյուղապետ, հանրապետական Արամայիս Աբովյանը ստացել է 932 քվե, Արսեն Աղաբաբյանը` 1248: Մյուս երկու հանրապետական թեկնածուները` Սուրեն Մարտիրոսյանն ու Գոռ Վանյանը, ստացել են համապատասխանաբար 506 եւ 97 ձայն: Անվավեր քվեաթերթրիկների թիվը 49 է:
Կողբում գրանցվել է ընտրողների 61% մասնակցություն: 4676 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել են 2855-ը:
Տավուշի մարզի Ազատամուտ համայնքում գործող գյուղապետ Ժորա Մարտիրոսյանը, ըստ նախնական արդյունքների, 24 ձայնի առավելությամբ հաղթել է իր միակ մրցակից Արտեմ Սարիբեկյանին:
Երկու հանրապետականների պայքարում Մարտիրոսյանը ստացել է 689, Սարիբեկյանը` 665 քվե: 39 քվեաթերթիկ համարվել է անվավեր:
Ազատամուտում գրանցվել է 61% մասնակցություն: 2279 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել են 1401-ը:
Սյունիքի մարզի Գորայք, Ծղուկ, Սպանդարյան, Սառնակունք նախկին համայնքներից ձևավորված Գորայք համայնքում հաղթել է նախկին համայնքապետը՝ անկուսակցական Առուստամ Առուստամյանը: Նա հավաքել է 558 ձայն:
Մյուս թեկնածուն՝ ՀՀԿ ներկայացուցիչ Մանուչար Մկրտչյանը, ստացել է 450 ձայն:
Գորայք համայնքի ղեկավարի և ավագանու ընտրություններին մասնակցել են ընտրելու իրավունք ունեցող 1383 բնակիչներից 1022-ը (74%) տոկոսը:
Արագածոտնի մարզի Բյուրական համայնքում գործող համայնքապետ, Հանրապետական կուսակցության անդամ Զարզանդ Բաբայանը վերընտրվեց։
Բաբայանը ստացավ 1799 քվե: Նախկին համայնքապետ Հրաչյա Ավագյանը ստացավ 439 ձայն, անկուսակցական Սուրեն Վարդանյանը՝ 116 ձայն: 58 քվեաթերթիկ եղել է անվավեր:
Քվեարկությանը մասնակցել են ընտրելու իրավունք ունեցող 3552 բյուրականցիներից 2470-ը (69.5%):
Արարատի մարզի Մասիս գյուղում համայնքի ղեկավարի պաշտոնում է ընտրվել անկուսակցական Ենոք Գալստյանը, որը ստացել է 431 ձայն:

Результаты выборов в ОМС
В общине Мегри Сюникской области в выборах участвовали 6102 избирателя, или 71,9% избирателей. Руководителем общины избран Мхитар Закарян, за которого проголосовали 97.24% избирателей, против - 173. 136 бюллетеней признаны недействительными.
______________________________
В селе Циацан Армавирской области действующий глава администрации, представитель правящей Республиканской партии Армении Хачик Геворкян проиграл беспартийному Вачику Григоряну. За действующего главу администрации проголосовали 275 человек, за Вачика Григоряна – 298. 19 бюллетеней признаны недействительными. В Циацане 917 избирателей, в выборах приняли участие 592 избирателя, или 64.5%.
В общине Кучак Арагацотнской области победил бывший староста, член Республиканской партии Армении (РПА) Овик Амирян, набравший 430 голосов.
Другой кандидат, Арам Асатрян, получил 272 голоса, Армен Геворкян – 234, Арсен Галстян – 117 голосов. В Кучаке зарегистрировано 1599 избирателей, в выборах приняли участие 1077 (67%).
В общине Азатаван Араратской области победу на выборах одержал член партии “Процветающая Армения”, директор ООО “Марине и Зарине” Петик Казарян. На двух избирательных участках он набрал 835 голосов.
Бывший староста, республиканец Саркис Хачатрян получил 539, а беспартийная Арус Ованнисян – 65 голосов.
В Азатаване из 2527 избирателей в голосовании приняли участие 1497 человек (59%).
На избирательном участке 19/01 в общине Аракс Армавирской области большинство голосов (389) получил Вардан Григорян. За бывшего старосту Авака Микаелян проголосовали 196 человек, за Геворка Ованнисяна – 139, за Мамикона Мелояна – 16, за Размика Тонояна – 7. Недействительными признаны 28 бюллетеней.
На избирательном участке 19/01 из 1321 избирателя в голосовании приняли участие 772 (58%).
В селе Цахкаовит Арагацотнской области старостой избран беспартийный Нораин Акопян (364 голоса).
Бывший глава администрации, член РПА Ерванд Хачатрян получил 311 голосов, а бывший ополченец, беспартийный, член группы “Сасна црер” Араик Хандоян - 257 голосов. 13 бюллетеней признаны недействительными.
Из зарегистрированных в Цахкаовите 1610 избирателей в выборах приняли участие 952 (59%).
На выборах в селе Веришен Сюникской области победил единственный кандидат на пост главы местной администрации Вачаган Адунц. Он был выдвинут от Республиканской партии Армении.
За Адунца проголосовали 723 веришенца, против – 44. 124 бюллетеня признаны недействительными.
В выборах главы администрации Веришена из 1581 избирателя принял участие 891 (56%).
Еще один республиканец, Нерсес Шадунц, победил на выборах главы администрации села Тех Сюникской области. За Шадунца проголосовали 2708 человек, против – 70. 108 бюллетеней признаны недействительными.
В выборах участвовали 2988 жителей Корнидзора, Аравуса, Карашена, Вагатура, Хознавара, Теха и Хнацаха, что составляет 73% от общего числа избирателей (4085).
На избирательном участке 20/03 города Мецамора большинство голосов поучил беспартийный Аветик Арутюнян, за которого проголосовали 407 граждан.
Бывший глава администрации, представитель РПА Роберт Григорян получил 379 голосов, член партии “Армянское возрождение” Самвел Ованнисян - 22 голоса.
Из зарегистрированных на данном избирательном участке 1828 избирателей в голосовании участовали 843 избирателя (46%). Недействительными признаны 23 бюллетеня.
На избирательном участке 19/18 в городе Эчмиадзин Армавирской области наибольшее число голосов (452) набрал бывший мэр, сын члена парламентской фракции РПА Манвела Григоряна Карен Григорян.
Беспартийный Артур Туманян получил 117 голосов, Артур Хачатрян – 39.
46 бюллетеней признаны недействительными.
На избирательном участке 19/18 из 1843 избирателей в голосовании приняли участие 654 (35%).
В общине Варденис Арагацотнской области на избирательном участке 14/1 победил действующий староста, член РПА Камо Петросян, набравший 214 голосов.
За другого кандидата-республиканца, Дживана Саркисяна, проголосовали 146 человек. 11 бюллетеней признаны недействительными.
Из зарегистрированных на данном участке 527избирателей в голосовании приняли участие 372 (70.5%).
На выборах руководителя общины Ошакан Арагацотнской области победил действующий староста, беспартийный Арам Нерсисян, получивший 1772 голоса.
Айк Ованнисян набрал 440 голосов, Вера Закарян - 63 голоса. Число избирателей на данном участке составляет 4322, в выборах участвовали 2393 человека (55%). 118 бюллетеней признаны недействительными.
Новым руководителем укрупненной общины Ноемберян стал Карен Абазян, за которого проголосовали 1694 избирателя.
Действующий руководитель общины Вануш Амирагян получил 1515 голосов, Гарик Абазян – 359, Сережа Амирагян - 144, Артур Ананян - 569, Ерванд Еганян – 344, Гарик Пирумян – 196. Число недействительных бюллетеней составило 115.
В Ноемберяне явка составила 61%: из 8088 избирателей в голосовании приняли участие 4986.
На избирательном участке 14/10 в городе Аштараке Арагацотнской области большинество голосов (357) получил беспартийный, исполнительный директор ООО “Авгор” Товмас Шахвердян.
На втором месте республиканец Ашот Галачян – 271 голос. Беспартийный Размик Тертерян набрал 215 голосов, а выдвинутый партией “Процветающая Армения” беспартийный Аршалуйс Меджлумян – 66.
Из зарегистрированных на этом избирательном участке 1624 избирателей в голосовании участвовал 961 (59%).
В общине Кохб Тавушской области кандидат властей потерпел поражение. Большинством голосов руководителем общины избран беспарйтиный Арсен Агабабян, который уже дважды был главой местной администрации.
Бывший староста Кохба, республиканец Арамаис Абовян получил 932 голоса, а Арсен Агабабян – 1248 голосов. Остальные два кандидата – Сурен Мартиросян и Гор Ванян – получили соответственно 506 и 97 голосов. Недействительными признаными 49 бюллетеней.
Явка в Кохбе составила 61%: из 4676 избирателей в выборах приняли участие 2855.
В общине Азатамут Тавушской области действующий глава администрации, республиканец Жора Мартиросян по предварительным данным с перевесом в 24 голоса победил единственного соперника, республиканца Артем Сарибекяна.
Мартиросян получил 689 голосов, Сарибекян – 665. 39 бюллетеней признаны недействительными.
В Азатамуте из 2279 избирателей в выборах принял участие 1401, или 61%.
В общине Горайк, сформированной из бывших общин Горайк, Цхук, Спандарян, Сарнакунк, победу одержал бывший староста, беспартийный Арустам Арустамян, набравший 558 голосов.
За представителя РПА Манучара Мкртчяна проголосовали 450 человек.
Из 1383 жителей Горайка в выборах руководителя общины и в совет старейшин приняли участие 1022 человека (74%).
В общине Бюракан Арагацотнской области переизбран действующий староста, член Республиканской партии Армении Зарзанд Бабаян. Он получил 1799 голосов. Бывший староста Грачья Авакян набрал 439 голосов, беспартийный Сурен Варданян – 116. Недействительными признаны 58 бюллетеней. Из имеющих право голоса 3552 бюраканцев в голосовани приняли участие 2470 (69.5%).