Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարությունների միջև
Սեպտեմբերի 18-ին Թեհրանում կայացան ՀՀ և ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, իրանականը՝ ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարի Ասիայի, Օվկիանիայի և ԱՊՀ հարցերով տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմփուրը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, քննարկվել են հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ:
Կողմերն ընդգծեցել են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել երկկողմ և բազմակողմ տնտեսական ծրագրերի իրականացման խնդիրներին: Քննարկվել են իրավապայմանագրային, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը հանդիպել է նաև Իրանի արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Մորթեզա Սարմադիի հետ: Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ քննարկումները և նախանշվեցին հետագա անելիքները:

Политические консультации между МИД Армении и Ирана
18-го сентября в Тегеране состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Исламской Республики Иран. Армянскую делегацию возглавлял заместитель министра Шаварш Кочарян, иранскую - заместитель министра по вопросам Азии и Океании Эбрахим Рахимпур.
В ходе консультаций был обсужден широкий спектр вопросов по дальнейшему развитию армяно-иранских отношений.
Стороны подчеркнули необходимость сохранения безопасности и стабильности в регионе.
Специальное внимание было уделено вопросам реализации двусторонних и многосторонних экономических проектов. Были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества в договорно-правовой, культурной и гуманитарной сферах, а также в рамках международных организаций.
Шаварш Кочарян провел также встречу с первым заместителем иностранных дел Ирана Мортезой Сармади. В ходе встречи стороны подвели итоги переговорам по представляющим взаимный интерес вопросам и отметили предстоящие шаги.