Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարությունների միջև
Սեպտեմբերի 18-ին Թեհրանում կայացան ՀՀ և ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, իրանականը՝ ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարի Ասիայի, Օվկիանիայի և ԱՊՀ հարցերով տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմփուրը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, քննարկվել են հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ:
Կողմերն ընդգծեցել են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել երկկողմ և բազմակողմ տնտեսական ծրագրերի իրականացման խնդիրներին: Քննարկվել են իրավապայմանագրային, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը հանդիպել է նաև Իրանի արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Մորթեզա Սարմադիի հետ: Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ քննարկումները և նախանշվեցին հետագա անելիքները:

Tehran: Political Consultations Between the Foreign Ministries of Armenia and Iran
On September 18, political consultations between the Foreign Ministries of the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran were held in Tehran. The Armenian and Iranian delegations were headed by Shavarsh Kocharyan, Deputy Foreign Minister of Armenia, and Ebrahim Rahimpour, Deputy Foreign Minister for Asia-Pacific Affairs Ebrahim Rahimpour of Iran, respectively.
A wide range of issues aimed at the further development of the Armenian-Iranian relations was discussed.
The sides emphasized the importance to maintain security and stability in the region.
A special attention was attached to the implementation of bilateral and multilateral economic projects. Issues related to the cooperation in the legal field, in cultural and humanitarian areas, as well as within international organizations were discussed.
Shavarsh Kocharyan, Deputy Foreign Minister of Armenia, also had a meeting with Morteza Sarmadi, First Deputy Foreign Minister of Iran. During the meeting the sides summarized the negotiations on the issues of mutual interest and outlined the future steps.