Աղվան Հովսեփյանի որդուն առնչվող ընկերությունը երկու նոր հէկ կառուցելու հայտ է ներկայացրել
Բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալությունը մշակվում է Սյունիքի մարզի Գեղի համայնքի վարչական տարածքում «Տելիա Մայնինգ» ՍՊԸ–ի կողմից Գեղի գետի վրա «Աստղաբերդ» փոքր հէկի կառուցման նպատակով ջրառի ջրօգտագործման թույլտվության նախագիծը:
Բացի դրանից, մշակվում է նաև Արագածոտնի մարզի Բյուրական համայնքի վարչական տարածքում նույն ընկերության կողմից Ամբերդ գետի վրա «Բյուրական» փհէկի կառուցման նպատակով ջրառի ջրօգտագործման թույլտվության նախագիծը:
«Տելիա Մայնինգ» ՍՊԸ-ն նախկին գլխավոր դատախազ, Քննչական կոմիտեի Աղվան Հովսեփյանի որդուն՝ Միսակ Հովսեփյանին էր: Նա նաև ընկերության տնօրենն էր: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2012-ին:
Միսակ Հովսեփյանը, սակայն, անցյալ տարի դուրս է եկել ընկերությունից: Այժմ «Տելիա Մայնինգ» ՍՊԸ-ի 100 % բաժնետերը Հակոբ Գրիգորի Թադևոսյանն է: Նա Միսակ Հովսեփյանի տարեկիցն է: Չնայած բաժնետիրոջ փոփոխությանը, ոչ մի այլ փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Ընկերության և իրավաբանական, և գործունեության հասցեն նույնն է մնացել, ինչը նշանակում է, որ մասնակցի փոփոխությունը ձեւական բնույթ է կրում:
Ավելին, Բյուրական համայնքի ավագանին, համայնքապետ Զարզանդ Բաբայանի գլխավորությամբ, դեռևս 2013-ի փետրվարին որոշում է կայացրել փոքր հէկի խողովակաշարի կառուցման և սպասարկման նպատակով «Տելիա Մայնինգ» ՍՊԸ-ին տրամադրել մշտական սերվիտուտ համայնքային սեփականություն հանդիսացող 0.00085 հա, 0.00330 հա, 0.00353 հա, 0.03207 հա, 0.81245 հա հողատարածքների նկատմամբ` տարեկան 300 000 դրամ ընդհանուր վարձավճարով` ըստ ներկայացված իրադրության հատակագծերի:
Սրանք Հովսեփյանների ընտանիքին պատկանող առաջին հէկերը չեն լինելու: Հիշեցնենք, որ Միսակ Հովսեփյանը բաժնեմաս ունի Եղեգիսի Կարակայա վտակի վրա կառուցված «Վարդահովիտ» փհէկ-ում: Աղվան Հովսեփյանի մյուս որդին՝ Նարեկ Հովսեփյանը, կիսում է Հորբատեղ համայնքի վարչական տարածքում կառուցված «Սուրբ աղբյուր» հէկի բաժնեմասը:
Հիմա տեսնենք, թե ինչպիսի ծանրաբեռնվածություն ունեն այն գետերը, որտեղից հէկերի համար ջրթույլտվություններ են տրվելու:
Սյունիքի մարզի Որոտանի վտակ Գեղի գետի վրա 2014-ից է գործում «Էրէմիրէներժի» ՍՊԸ-ի կառուցած «Գեղի-2» փոքր հէկը: Դրվածքային հզորությունը հասնում է 1800 կՎտ-ի: Շուրջ 3 կմ խողովակաշար է անցկացվել այս հէկի համար: Գեղի գետի երկարությունը 30 կմ է:
Իսկ Ամբերդ գետի վրա են գործում գեներալ Չիլինգարյանի մասնակցությամբ կառուցված «Ամբերդ հէկ» ՍՊԸ-ի երկու հէկերը՝ «Ամբերդ փհէկ 1» և «Ամբերդ փհէկ 2» հէկերը: Գետի երկարությունը 36 կմ է: Երկու հէկերի համար անցկացվել է 6,5 կմ խողովակաշար: Նույն ընկերությունը կառուցում է նաև «Ամբերդ փհէկ 3»-ը, որի համար ևս 3 կմ խողովակ կանցկացվի: Ստացվում է, որ գետի գրեթե 30%-ն արդեն իսկ ծանրաբեռնված է հէկերով:

Компания, к которой причастен сын Агвана Овсепяна, подала заявку на строительство двух новых ГЭС
Агентство управления водными ресурсами аппарата Министерства экологии РА разрабатывает проект разрешения на водопользование с целью строительства ООО “Телиа Майнинг” малой ГЭС “Астхаберд” на реке Гехи, протекающей по административной территории общины Гехи Сюникской области.
Кроме того, разрабатывается проект разрешения на водопользование с целью строительства той же компанией малой ГЭС “Бюракан” на реке Амберд (административная территория общины Бюракан в Арагацотнской области).
ООО “Телия Майнинг” принадлежит сыну бывшего генпрокурора, ныне председателя Следственного комитета Агвана Овсепяна Мисаку Овсепяну. Он же является директором компании.
“Телия Майнинг” была основана в 2012 г. Однако в прошлом году Мисак Овсепян ушел из компании. Сейчас владельцем 100% акций этого ООО является Акоп Тадевосян, ровесник Мисака Овсепяна. Несмотря на смену акционера, оба адреса компании – и юридический, и деятельности – остались неизменными, а это значит, что смена участника носила формальный характер.
Кроме того, еще в феврале совет старейшин общины Бюракан во главе со старостой Зарзандом Бабаяном принял решение, согласно которому с целью строительства и обслуживания трубопровода малой ГЭС ООО “Телия Майнинг” предоставляется постоянный сервитут в отношении являющихся общинной собственностью земельных участков площадью 0.00085 га, 0.00330 га, 0.00353 га, 0.03207 га, 0.81245 га за общую плату в размере 300 000 драмов в год.
Это не первые ГЭС, принадлежащие семье Овсепянов. Напомним, что Мисак Овсепян владеет акциями малой ГЭС “Вардаовит”, построенной на притоке Каракайа реки Ехегис. Другой сын Овсепяна, Нарек, делит акции МГЭС “Сурб ахбюр”, построенной на административной территории общины Хорбатех.
А теперь посмотрим, какую нагрузку имеют реки, на пользование водой которых будет дано разрешение на строительство малых ГЭС.
На притоке Гехи реки Воротан в Сюникской области с 2014 г. действует построенная ООО” ЭрэмирЭнержи” малая ГЭС “Гехи-2”, для которой был проведен трубопровод протяженностью около 3 км. Длина реки Гехи 30 км.
На реке Амберд действуют две малые ГЭС – “Амберд МГЭС-1” и “Амберд МГЭС-2”, построенные ООО “Амберд ГЭС” с участием генерала Чилингаряна. Протяженность реки 36 км. Для обеих ГЭС проложен трубопровод длиной 6,5 км. Та же компания строит “Амберд МГЭС-3”, для которой будет проведен 3-километровый трубопровод. Получается, что река уже на 30% загружена ГЭС.