Վանանդում դդում կվերամշակեն և հյութ կարտադրեն
Կառավարության նոյեմբերի 24-ի նիստում ներառված է Արմավիրի մարզի Վանանդ գյուղական համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության այլ հողատեսքերից 6.71 հեկտար հող արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման եւ այլ արտադրական օբյեկտների հողերի կատեգորիա փոխադրելու հարցը` հյութերի արտադրամասի կառուցման համար:
Վանանդի գյուղապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Արթուր Դալալոլյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ հյութերի գործարանը կառուցում է «Նոյան» գործարանը: Այն պատկանում է «Եվրոթերմ» ընկերությանը:
Ըստ նրա` «Նոյանը» միայն հյութի արտադրությամբ չի զբաղվելու: Լինելու է նաեւ դդումի վերամշակման արտադրամաս: Վանանդում է լինելու նաեւ դդումի վերամշակման ընդունման կայանը: «Հողերը գյուղատնտեսության համար ոչ պիտանի հողեր են: Նախկինում ավազի հանք է եղել, լավ հողեր չեն, ուրիշ բանի համար չի օգտագործվի»,-ավելացրեց Արթուր Դալալոլյանը:
Աշխատակազմի քարտուղարն ասաց, թե մեծ գործարան է լինելու եւ շատ աշխատատեղեր են բացվելու: «Երեւի միայն մեր գյուղի բանվորական ուժը չբավականեցնի գործարանին»,-ավելացրեց Ա. Դալալոլյանը:

В Вананде займутся переработкой тыквы и производством натуральных соков
В повестку предстоящего 24 ноября заседания правительства РА включен вопрос о переводе 6,71 га земель сельскохозяйственного назначения общины Вананд (Армавирская область) в категорию земель, предназначенных для промышленности, недропользования и других производственных объектов. На этом месте предусматривается основать производство натуральных соков.
В беседе с “Hetq”-ом секретарь администрации села Вананд Артур Далалоян сообщил, что крупный завод по производству соков строит компания “Ной”. Однако предприятие будет заниматься также переработкой тыквы. “Эти земли не пригодны для сельского хозяйства. Раньше здесь был песчаный карьер, поэтому землю нельзя использовать в других целях”,- сказал секретарь сельской администрации. Он также отметил, что предприятие обеспечит много рабочих мест. “Заводу, наверное, не хватит даже рабочей силы нашего села”,- добавил А.Далалоян.