Վրաստանին սահմանակից Պաղաղբյուրն օր-օրի դատարկվում է
Տաշիրի տարածաշրջանի Պաղաղբյուր համայնքը գտնելու համար տաքսու վարորդը գործի է դնում բոլոր ջանքերը: Հարևանությամբ գտնվող Մեծավանից Պաղաբյուր ճանապարհին մշտական բջջային կապ չկա, կարճ ժամանակ անց բջջայինն ուղղակի հայտնվում է ռոումինգ ծառայության հարթակում: Անծայրածիր դաշտավայրի հորիզոնում Պաղաբյուրը տևական ժամանակ չի երևում: Ստիպված ենք լինում դաշտամիջյան տրորված խոտի վրայով առաջ ընթանալ: Շուրջ մեկ ժամ անց երևում է սահմանակից զինվորական ուղեկալը, ավելի ուշ՝ կղմինդրե տանիքով մի քանի տներ: Պաղաղբյուրն է…
Պաղաղբյուրը կամ որ նույնն է՝ նախկինում ադրբեջանաբնակ Սոյուղբուլաղը, հայերով բնակեցվել է 1991թ.-ին՝ հայ-ադրբեջանական բախումներից հետո: Գյուղի դատարկված տների անվճար տրամադրման առաջարկը գրավել էր շատերին ու Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի բազմաթիվ հայեր եկել ու ապաստանել են հենց այստեղ:
Հերիքնազ Մելքոնյանի ընտանիքն այստեղ է տեղափոխվել 1992թ.-ին Երևանից:
«Ախպերս էր եկել էստեղ, տեսել, եկավ թե՝ քուր ջան, էնքան տուն կա, գնա, որը կուզես, վերցրա: Մենք 5 տեգորկնիկ էինք երկու սենյակի մեջ, ես տան խաթեր եմ եկել ստեղ: Ասինք՝ գնանք էնտեղ, անասուն բան կառնենք կպահենք, կապրենք: Ես շատ եմ հավանել ստեղ»,- ասում է Հերիքնազը, միաժամանակ դժգոհելով՝ հատկապես վերջին տարիներին շատ դժվարությունների են հանդիպում: Դրանք հիմնականում պայմանավորված են գյուղ տանող ճանապարհի բացակայությամբ: Ձմռանը, երբ գյուղի ճանապարհներն օրերով, երբեմն էլ շաբաթներով փակվում են, գյուղի ծայրամասում բնակվող Մելքոնյանների ընտանիքը հայտնվում է բլոկադայի մեջ:
«Էստեղ ենք ապրում, էս սարի տակը, որ փակվավ ճանապարհները, ներքև էլ չենք կարում իջնենք: Անտանելի դրություն ա: Ասենք թե երեխեն հիվանդացով, ո՞նց պիտի հասցնենք, տրանսպորտ էլ չկա…»,- ասում է երեք թոռնիկների տատիկը:
Ճանապարհի պատճառով գյուղի հղիները ծննդատուն հասնելու համար ստիպված են լինում մի քանի ժամ դիմանալ դաշտերի ճանապարհներին ու պատեպատ խփվել գյուղի հատուկենտ մեքենաների սրահներում: Ու եթե ամռան ամիսներին ժամանակավորապես Պաղաղբյուր տեղափոխված անասնապահների շնորհիվ գյուղում կարելի է տրանսպորտային միջոցների հանդիպել, ապա ձմռան ամիսներին գյուղն ունենում է 1-2 մեքենա կամ դա էլ չի լինում:
«Ձմռանը, հատկապես բուքի ժամանակ, ճամփեն փակվում ա, դժվարանում ա գնալ-գալը: Ավտոն ջարդում ենք, բայց փորձում ենք գյուղացիներին օգնենք,- ասում է մեքենայի տերերից մեկը՝ Վարդան Վարդանյանն ու հիշում վերջին «ահազանգը»,-հենա մի քանի օր առաջ գիշերով զանգել էին, թե ծնունդ կա, ավտոս կիսասարքած հելել, գնացել եմ, որ հասցնեմ, խնդիրներ չլնի»: Բարեբախտաբար, Վարդանին հաջողվել է ծննդկանին բարեհաջող հասցնել ծննդատուն:
Չնայած բժշկության օր-օրի գրանցվող զարգացման տենդենցներին, Պաղաղբյուրում կանայք երբեմն ստիպված են լինում ծննդաբերել տնային պայմաններում:
«Շատ ա պատահել՝ ծնունդը ստեղ, տեղում ա եղել, օրինակ, իմ հետ պատահել ա. մեքենա չկար, որ տանեին, հենց տան մեջ մեկը կար, որ ընդունել ա ծնունդը, հետո երրորդ օրը եկել ա շտապօգնության մեքենան, գրանցել»,- հիշում է Ռուզան Կլոյանը:
Վերջինս ասում է, որ կախված ահազանգի բնույթից, շտապօգնության մեքենան հաճախ գյուղ էլ չի գալիս: Սեփական օրինակով գիտի:
«Անցած տարի շատ վատ եմ եղել, տեղաշորով պառկած եմ եղել, կանչել եմ շտապօգնություն, չի եկել: Պատասխան է տվել ինձ, որ ես մենակ ինֆարկտի դեպքում կարամ գամ Պաղաղբյուր, ու ես տունը մնացել եմ, ինքս ինձ սրսկումներով օգնություն եմ ցույց տվել»,-պատմում է կինը:
«Եթե մեկի կույր աղիքը ցավա կամ տրաքի այսօր, մինչև հասցնեն՝ կմահանա: Ոչ ճանապարհ կա, ոչ ավտոբուս կա… Վայրենու կյանքով ապրում ենք, որպեզի գոյատևենք, որպեսզի ընտանիք պահենք»,- դժգոհում է 60-ամյա Նորիկ Մաղաքյանը, ում ընտանիքը Պաղաղբյուրում բնակվում է 1998թ.-ից:
Պաղաղբյուրցիները հիշում են՝ տարիներ առաջ գյուղն ունեցել է դպրոց, խանութ, մշակույթի տուն, համայնքային ավտոբուս: Տարիների ընթացքում, սակայն, համայնքային տրանսպորտը դադարել է գործել, խանութը փակվել է, 2015-2016 ուսումնական տարում փակվեց նաև գյուղի դպրոցը՝ միանալով Մեծավանի թիվ 2 դպրոցին:
Ինչ վերաբերում է ճանապարհին, գյուղացիներն ասում են, որ հայերով բնակացվելուց հետո, այն է՝ վերջին 25 տարիներին Պաղաղբյուր տանող ճանապարհը երբևէ չի բարեկարգվել:
Այս ամենի արդյունքում 2000թ.-ին գյուղում բնակվող 200 բնակչի փոխարեն այժմ այստեղ հիմնական բնակվում է 13 ընտանիք: Ամռան ամիսներին ժամանավորապես Պաղաղբյուր է տեղափոխվում անասնապահությամբ զբաղվող մի քանի ընտանիք ևս:
Պաղաղբյուրի ալպիական մարգագետիներում աճող բուսատեսակներն ապահովում են տարածաշրջանի լավագույն կաթը. վստահեցնում են գյուղացիները: Հենց լավագույն կաթը մթերելու ակնկալիքով են կաթ մթերողներն անտեսում ճանապարհների անմխիթար լինելն ու օրական երկու անգամ գալիս հասնում Պաղաղբյուր: Փոխարենը հենց նույն ճանապարհների պատճառով կաթի 1 լիտրն այստեղ արժե 100 դրամ՝ հարակից գյուղերի 120-ի փոխարեն:
Օր օրի փոքրացող գյուղի ապագան պաղաղբյուրցիների համար անորոշ է, երբեմն նույնիսկ մռայլ:
«Քանդվող գյուղ ա, ապագա չունի էս գյուղը,- ասում է Ն. Մաղաքյանն ու ցույց տալիս հարևան Վրաստանի սահմանակից գյուղը, որտեղ բնակվում են ոչ միայն վրացիներ, այլև ադրբեջանցիներ,- հենա, ադրբեջանական գյուղ ա, նա չի դատարկվում, ո՞նց ա մերը դատարկվում ա: Նրանց խոտհարքերն ու արտովայրերը նայեք, դատարկ ա, բան չկա, որ անասունն ուտի, իսկ մերը հարստություն ա ու դատարկվում ա»:

Граничащее с Грузией село Пагахбюр пустеет с каждым днем
Чтобы найти село Пагахбюр в Таширском районе, таксисту пришлось потрудиться. По пути от Мецавана до Пагахбюра постоянная мобильная связь отсутствует. Приходится ехать через поле. Через час показалась пограничная военная застава, а чуть позже – несколько домов с черепичной крышей. Это был Пагахбюр.
Раньше у села было азербайджанское название – Союхахбюр. В 1991 г., после армяно-азербайджанских столкновений, здесь поселились армяне. Предложение бесплатно получить в селе опустевшие дома привлекло многих армян из Грузии и Азербайджана, которые решили обосноваться здесь.
Семья Эрикназ Мелконян переехала в Пагахбюр из Еревана.
“Брат приехал, посмотрел, а вернувшись, сообщил мне, что здесь много домов, где можно поселиться. В Ереване пять братьев с женами жили в двух комнатах. Я приехала сюда из-за жилья. Решили поселиться здесь, обзавестись домашним скотом, чтобы было на что жить. Мне здесь очень понравилось”,- сказала Эрикназ, вместе с тем выразив недовольство возникшими в последнее время трудностями. Основная трудность – отсутствие ведущих в село дорог. Зимой, когда дороги днями, а то и неделями становятся непроходимимым, живущие на окраине села Мелконяны оказываются в настоящей блокаде.
“Если, не дай бог, кто-то из детей заболеет, что мы будем делать, транспорта нет…” – жалуется бабушка троих внуков.
Из-за отсутствия дороги беременным, которых везут в роддом, приходится по нескольку часов терпеть езду по полям.
“Зимой, особенно в метель, дорога становится труднопроходимой. В это время мы пытаемся помочь сельчанам, не думая о том, что машина может сломаться,- говорит один из водителей Вардан Варданян. – Несколько дней назад позвонили ночью, сказали, надо везти роженицу. Машина была не совсем исправна, но пришлось ехать, чтобы вовремя, без проблем доставить женщину в больницу”. К счастью, Вардану удалось благополучно доехать до роддома.
Несмотря на достижения современной медицины, в Пагахбюре многие женщины вынуждены рожать в домашних условиях.
“Часто бывало, что рожали здесь, дома. Так произошло и со мной. Машины не было, поэтому роды принимала одна из местных женщин. Скорая помощь приехала только на третий день”,- рассказала Рузан Клоян.
По ее словам, в зависимости от вызова скорая помощь часто не приезжает в село. “В прошлом году мне было очень плохо. Вызвали скорую, но она не приехала. Нам ответили, что приедут только в случае инфаркта. Пришлось самой себе делать уколы”.
Пагахбюрцы вспоминают, что в свое время в селе были школа, магазин, дом культуры, курсировал автобус. Однако с годами общественный транспорт перестал работать, магазин закрылся, в 2015-16 учебном году закрылась сельская школа, которую объединили со 2-ой школой Мецавана.
Что касается дороги, то, по словам сельчан, после того, как в Пахахбюре поселились армяне, она ни разу не ремонтировалась.
В результате из 200 жителей, которые жили здесь в 2000 г., сегодня осталось 13 семей. Еще несколько семей приезжают сюда летом заниматься животноводством.
Здешние альпийские лгуа обеспечивают отличное качество молока, уверяют пагахбюрцы. Именно с целью заготовки качественного молока заготовители, невзирая на плохие дороги, дважды приезжают в село. Но при этом литр молока здесь стоит 100 драмов, тогда как в соседних селах – 120.
Пагахбюрцы не знают, что будет с их селом, которое с каждым днем все больше приходит в упадок.
“Это село не имеет будущего,- говорит местный житель Норик Магакян, показывая на соседнее село на территории Грузии, где живут не только грузины, но и азербайджанцы. – Вон азебайджанское село, оно не пустеет, а почему наше пустеет? На их пастбищах нет растительности, чтобы животные могли пастись. А у нас вон какое богатство, но село пустеет”.