Թուրքիան ձգտում է Ամերիկայի հնդկացիների հետ առևտրային մենաշնորհի տիրանալ
Մի քանի շաբաթ հետո, երբ թուրքական մեծածախս լոբբիստական ընկերությունները ԱՄՆ Արդարադատության նախարարություն ներկայացնեն իրենց պարտադիր հաշվետվությունները, կարվեն կարևոր բացահայտումներ իրենց ծածուկ գործունեության վերաբերյալ, որով փորձում են Կոնգրեսի միջոցով անցկացնել այնպիսի օրինագիծ, որը թուրքական ընկերություններին կշնորհի Ամերիկայի հնդկացի ցեղերին պատկանող հողերում ներդրումներ կատարելու մենաշնորհային դիրք։
Այս հաշվետվությունները կբացահայտեն այն անձանց ինքնությունը, ովքեր նպաստել են նոյեմբերի 17-ին Ներկայացուցիչների պալատի Բնական պաշարների հարցերով հանձնաժողովի կողմից «2011 թվականի Բնիկ հնդկացի ցեղերի հետ առևտրի և ներդրումների ցուցադրական նախագծի մասին» թիվ 2362 բանաձևի հաստատմանը՝ ձայների 27 կողմ և 15 դեմ հարաբերակցությամբ։
Չպետք է զարմանալ՝ իմանալով, որ այս անմեղ թվացող բանաձևը, որի նպատակն է «խթանել հնդկացի ցեղերի տնտեսական զարգացումը և նպաստել թուրքական ընկերությունների կողմից ներդրումներ կատարելուն» սահուն կերպով անցնում է Կոնգրեսում՝ պալատի որոշ անդամներին ֆինանսական միջոցների հոսքի ապահովման շնորհիվ, որը մոր կաթի նման անհրաժեշտ է քաղաքական մարդկանց:
Անշուշտ, սխալ ոչինչ չկա բնիկ ամերիկացիներին օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու հարցում օգնելու մեջ, բացի այն, որ Կոնգրեսին խնդրել էին արտոնյալ մոտեցում ցուցաբերել միայն մի երկրի՝ Թուրքիայի նկատմամբ։ Տարօրինակ է, բայց Հանձնաժողովի անդամների մեծամասնությունը ցանկանում էր ընթացք տալ այս արտասովոր և ապօրինի պահանջին՝ արհամարհելով Կոնգրեսի Հետազոտությունների ծառայության խիստ զգուշացումները, որ միայն մեկ երկրին հատուկ արտոնություն շնորհելը խախտում է ԱՄՆ-ի հիմնական առևտրային պայմանագրերի դրույթները. դրանք են՝ Առավել բարենպաստ ազգի ռեժիմը (MFN), Հյուսիսային Ամերիկայի ազատ առևտրի համաձայնագիրը (NAFTA) և Համաշխարհային առևտրի կազմակերպության (WTO) համաձայնագիրը։
Ավելին, Կոնգրեսի համար ոչ մի անհրաժեշտություն չկար հաստատելու որևէ երկրի համար փորձնական ծրագիր, երբ միաժամանակ Հանձնաժողովը քննարկում էր առավել համապարփակ մի օրինագիծ՝ Պալատի թիվ 205 բանաձևը, որը բոլոր երկրների համար կապահովեր հավասար հնարավորություն հնդկացի ցեղերի հետ առևտրի և նրանց պատկանող հողերում ներդրումներ կատարելու համար։ Իրականում Հնդկացի ցեղերի հարցերով բյուրոյի տնօրենը հավաստիացրեց, որ ինքն ունի թիվ 2362 բանաձևի հետ կապված լուրջ վերապահումներ։ Այդ իսկ պատճառով, նա նախընտրում է աջակցել թիվ 205 բանաձևի ընդունմանը, որը «կծառայեր միևնույն նպատակներին ... ավելի լայն մասշտաբով»։ Երբ Մարիլենդ նահանգից դեմոկրատ կոնգրեսական Ջոն Սարբեյնզը փորձեց բարեփոխում առաջարկել թիվ 2362 բանաձևում՝ ընդլայնելով պետությունների շրջանակը և ընդգրկելով Թուրքիայից բացի այլ երկրներ, իր առաջարկն անընդունելի ճանաչվեց տեխնիկական պատճառներով։
Քվեարկությունից առաջ մի քանի հայ-ամերիկյան և հունաամերիկյան կազմակերպություններ Պալատի Հանձնաժողովին հղեցին թիվ 2362 բանաձևի դեմ իրենց բողոք-նամակները՝ նշելով, որ Թուրքիային հնդկացի ցեղերին պատկանող հողերի նկատմամբ մենաշնորհային դիրք շնորհելն անընդունելի է և անօրինական։ Այս կազմակերպությունները բարձրացրել են հինգ առանցքային առարկություններ Կոնգրեսին Թուրքիային հատուկ արտոնություններ շնորհելու կապակցությամբ, քանի որ այդ երկիրը՝
1) մնում է միլիոնավոր հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանություն կատարողը, որը չի զղջում իր կատարածի համար,
2) շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը, գրավված պահել Կիպրոսը, առճակատվել Իսրայելի հետ և վնաս հասցնել ԱՄՆ տարածաշրջանային շահերին,
3) սպառնում է ԱՄՆ-ի տնտեսական շահերին Միջերկրական ծովի շրջանում,
4) կապ ունի ապօրինի գործարքների մեջ կասկածվող ամերիկաթուրքական կազմակերպությունների հետ,
5) աջակցում է Իրանին՝ խախտելով ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները։
Թիվ 2362 բանաձևի պաշտպանները ծրագրում են այս օրինագիծն օգտագործել, նախքան ավելի համապարփակ թիվ 205 բանաձևի ընդունումը՝ Թուրքիայի համար առաջնահերթություն ապահովելու համար և նրան անարժան առավելություն շնորհելու այլ ազգերի նկատմամբ։ Թուրքիան կարող է այնուհետև բացառիկ առևտրային գործարքներ կնքել հնդկացի ցեղերի հետ 25 տարի ժամկետով, որը կարող է երկարաձգվել ևս երկու լրացուցիչ ժամկետով՝ յուրաքանչյուրը 25 տարի՝ ընդհանուր 75 տարի։ Սա նշանակում է, որ մինչև այլ երկրների ընկերությունները հնարավորություն կունենան ստորագրելու հնդկացի ցեղերի հետ պայմանագրեր, թուրքական ընկերությունները խլած կլինեն առավել շահավետ գործարքները՝ թողնելով մյուսներին ձեռնունայն։
Հանձնաժողովի կողմից թիվ 2362 բանաձևի ընդունումից անմիջապես հետո ամերիկաթուրքերը և Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատունը շտապեցին տոնելու իրենց վաղաժամ հաղթանակը։ Նոյեմբերի 17–ին Ամերիկայում Թուրքիայի կոալիցիան մամլո հաղորդագրություն հրապարակեց՝ հայտնելով իրենց հրճվանքն առ այն, որ հանձնաժողովն ընդունել է բանաձևը և շուտով այն ամբողջությամբ կընդունվի Պալատի կողմից։
Միևնույն գիշերը, Թուրքիայի դեսպանատունը Վաշինգտոնում կազմակերպեց ընդունելություն «նշելու համար ամերիկահնդկացիների և Ալյասկայի բնիկների ժառանգության ամիսը և Պալատի Բնական պաշարների հարցերով հանձնաժողովի կողմից թիվ 2362 բանաձևի բարեհաջող ընդունումը»։ Թուրքիայի ականավոր դեսպան Նամիկ Թանն անձամբ թվիթեր սոցիալական ցանցում տեղադրել է իրենց ազգային տարազներով ամերիկահնդկացիների լուսանկարները, որոնք արվել են Դեսպանատանը տոնախմբությունների ժամանակ:
Դեսպանին պետք է հիշեցնել, որ վաղաժամ է հաղթանակ տոնել, քանի որ ոչ մի երաշխիքներ չկան, որ այս թերի օրինագիծը երբևէ կհասնի Պալատ, էլ չասած՝ Սենատ, քանի որ այն լրջորեն խախտում է մի շարք ամերիկյան առևտրային համաձայնագրեր։ Նույնիսկ եթե օրինագիծը հաստատվի Կոնգրեսի կողմից, ապա Ամերիկայի քաղաքացիական կազմակերպությունները և բազմաթիվ երկրներ դատեր կսկսեն արգելափակելու համար այս խտրական օրենսդրությունը։

Турция стремится завладеть монополией на торговлю с индейцами Америки
Через несколько недель, когда крупные турецкие лоббистские компании представят министерству юстиции США свои обязательные отчеты, будут сделаны важные разоблачения по поводу их тайной деятельности, с помощью которой они пытаются добиться принятия в Конгрессе законопроекта, предоставляющего турецким компаниям монопольное право вкладывать инвестиции на землях, принадлежащих индейским племенам Америки.
Эти отчеты разоблачат личности тех лиц, которые способствовали утверждению 17 ноября Комиссией по вопросам природных ресурсов Палаты представителей резолюции №2362 «Проект по торговле с коренными индейскими племенами и инвестициям в 2011г.». Резолюция была принята 27 голосами «за» и 15 – «против».
Не стоит удивляться, ведь эта резолюция, кажущаяся на первый взгляд невинной, цель которой – «стимулировать экономическое развитие индейских племен и способствовать осуществлению инвестиций турецкими компаниями», плавно проходит в Конгрессе, благодаря финансовому потоку, направляющемуся в карманы некоторых членов Палаты, который необходим политическим деятелям, как материнское молоко.
Безусловно, в содействии привлечению иностранных инвестиций для коренных американцев ничего неправильного нет, кроме того, что Конгресс попросили проявить привилегированный подход в отношении одной страны – Турции. Странно, но большинство членов Комиссии пожелало дать ход этому необычному и незаконному требованию, игнорируя жесткие предупреждения Службы исследований Конгресса о том, что присвоение особой привилегии лишь одной стране нарушает положения основных торговых договоров США, а именно: Режима наиболее благоприятствуемой нации (MFN), Североамериканского соглашения о свободной торговле (NAFTA) и Соглашения Всемирной торговой организации (WTO).
Более того, у Конгресса не было необходимости утверждать экспериментальную программу для какой-либо страны, когда одновременно с ней обсуждался всеобъемлющий проект – резолюция Палаты №205, обеспечивающая для всех стран равные возможности для торговли с индейскими племенами и вложения инвестиций на принадлежащих им землях. На самом деле, директор Бюро по вопросам индейских племен заявил, что у него есть серьезные оговорки, связанные с резолюцией №2362. По этой причине, он предпочитает принятие резолюции №205, которая «послужила бы тем же целям… в более широком масштабе». Когда конгрессмен-демократ из штата Мэриленд Джон Сарбейнз попытался предложить поправку к резолюции №2362, расширив круг государств и, помимо Турции, включив другие страны, его предложение было признано неприемлемым по техническим причинам.
Перед голосованием несколько армяно-американских и греко-американских организаций направили Комиссии Палаты письма с протестом против резолюции №2362, отметив, что предоставление Турции монопольного положения в отношении земель, принадлежащих индейским племенам, неприемлемо и незаконно. Эти организации отметили пять ключевых возражений в связи с присвоением особых привилегий Турции, поскольку эта страна:
1. остается страной, осуществившей геноцид миллионов армян, греков и ассирийцев, но не раскаивающейся в содеянном;
2. продолжает блокаду Армении, оккупацию Кипра, конфронтацию с Израилем и вредительство региональным интересам США;
3. угрожает экономическим интересам США в районе Средиземноморья;
4. имеет связи с американо-турецкими организациями, которые подозреваются в незаконных сделках;
5. содействует Ирану, нарушая санкции США.
Защитники резолюции №2362 планируют использовать проект до принятия всеобъемлющей резолюции №205, чтобы обеспечить преимущество Турции и присвоить  ей привилегию над другими нациями, которой она недостойна. Турция может затем заключать эксклюзивные торговые сделки с индейскими племенами сроком на 25 лет, эти сделки можно будет продлевать на два дополнительных срока (каждый – по 25 лет), в общей сложности срок действия договоров может составить 75 лет. Это означает, что пока у компаний других стран появится возможность подписать договоры с индейскими племенами, турецкие компании отнимут у них наиболее выгодные сделки, оставив остальных с пустыми руками.
Сразу же после приятия Комиссией резолюции №2362, американские турки и посольство Турции в Вашингтоне поспешили досрочно отпраздновать свою победу. 17 ноября Турецкая коалиция Америки опубликовала пресс-релиз, выразив свое ликование по поводу того, что Комиссия приняла резолюцию и в скором времени она окончательно будет принята Палатой. В ту же ночь посольство Турции в Вашингтоне организовало  прием, чтобы «отметить месяц наследия американских индейцев и коренных жителей Аляски и успешное принятие Комиссией по вопросам природных ресурсов резолюции №2362». Посол Турции Намик Тан лично поместил в социальной сети «Twitter» фотографии американских индейцев в национальных костюмах, которые были сделаны во время празднества в посольстве.
Послу следует напомнить, что пока рано праздновать победу, поскольку нет никаких гарантий, что этот недоработанный законопроект дойдет до Палаты, не говоря уже о Сенате, поскольку он серьезным образом нарушает ряд американских торговых соглашений. Даже если законопроект будет утвержден Конгрессом, то гражданские организации Америки и многие страны начнут суды для блокирования этого дискриминационного закона.