Թուրքիան ձգտում է Ամերիկայի հնդկացիների հետ առևտրային մենաշնորհի տիրանալ
Մի քանի շաբաթ հետո, երբ թուրքական մեծածախս լոբբիստական ընկերությունները ԱՄՆ Արդարադատության նախարարություն ներկայացնեն իրենց պարտադիր հաշվետվությունները, կարվեն կարևոր բացահայտումներ իրենց ծածուկ գործունեության վերաբերյալ, որով փորձում են Կոնգրեսի միջոցով անցկացնել այնպիսի օրինագիծ, որը թուրքական ընկերություններին կշնորհի Ամերիկայի հնդկացի ցեղերին պատկանող հողերում ներդրումներ կատարելու մենաշնորհային դիրք։
Այս հաշվետվությունները կբացահայտեն այն անձանց ինքնությունը, ովքեր նպաստել են նոյեմբերի 17-ին Ներկայացուցիչների պալատի Բնական պաշարների հարցերով հանձնաժողովի կողմից «2011 թվականի Բնիկ հնդկացի ցեղերի հետ առևտրի և ներդրումների ցուցադրական նախագծի մասին» թիվ 2362 բանաձևի հաստատմանը՝ ձայների 27 կողմ և 15 դեմ հարաբերակցությամբ։
Չպետք է զարմանալ՝ իմանալով, որ այս անմեղ թվացող բանաձևը, որի նպատակն է «խթանել հնդկացի ցեղերի տնտեսական զարգացումը և նպաստել թուրքական ընկերությունների կողմից ներդրումներ կատարելուն» սահուն կերպով անցնում է Կոնգրեսում՝ պալատի որոշ անդամներին ֆինանսական միջոցների հոսքի ապահովման շնորհիվ, որը մոր կաթի նման անհրաժեշտ է քաղաքական մարդկանց:
Անշուշտ, սխալ ոչինչ չկա բնիկ ամերիկացիներին օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու հարցում օգնելու մեջ, բացի այն, որ Կոնգրեսին խնդրել էին արտոնյալ մոտեցում ցուցաբերել միայն մի երկրի՝ Թուրքիայի նկատմամբ։ Տարօրինակ է, բայց Հանձնաժողովի անդամների մեծամասնությունը ցանկանում էր ընթացք տալ այս արտասովոր և ապօրինի պահանջին՝ արհամարհելով Կոնգրեսի Հետազոտությունների ծառայության խիստ զգուշացումները, որ միայն մեկ երկրին հատուկ արտոնություն շնորհելը խախտում է ԱՄՆ-ի հիմնական առևտրային պայմանագրերի դրույթները. դրանք են՝ Առավել բարենպաստ ազգի ռեժիմը (MFN), Հյուսիսային Ամերիկայի ազատ առևտրի համաձայնագիրը (NAFTA) և Համաշխարհային առևտրի կազմակերպության (WTO) համաձայնագիրը։
Ավելին, Կոնգրեսի համար ոչ մի անհրաժեշտություն չկար հաստատելու որևէ երկրի համար փորձնական ծրագիր, երբ միաժամանակ Հանձնաժողովը քննարկում էր առավել համապարփակ մի օրինագիծ՝ Պալատի թիվ 205 բանաձևը, որը բոլոր երկրների համար կապահովեր հավասար հնարավորություն հնդկացի ցեղերի հետ առևտրի և նրանց պատկանող հողերում ներդրումներ կատարելու համար։ Իրականում Հնդկացի ցեղերի հարցերով բյուրոյի տնօրենը հավաստիացրեց, որ ինքն ունի թիվ 2362 բանաձևի հետ կապված լուրջ վերապահումներ։ Այդ իսկ պատճառով, նա նախընտրում է աջակցել թիվ 205 բանաձևի ընդունմանը, որը «կծառայեր միևնույն նպատակներին ... ավելի լայն մասշտաբով»։ Երբ Մարիլենդ նահանգից դեմոկրատ կոնգրեսական Ջոն Սարբեյնզը փորձեց բարեփոխում առաջարկել թիվ 2362 բանաձևում՝ ընդլայնելով պետությունների շրջանակը և ընդգրկելով Թուրքիայից բացի այլ երկրներ, իր առաջարկն անընդունելի ճանաչվեց տեխնիկական պատճառներով։
Քվեարկությունից առաջ մի քանի հայ-ամերիկյան և հունաամերիկյան կազմակերպություններ Պալատի Հանձնաժողովին հղեցին թիվ 2362 բանաձևի դեմ իրենց բողոք-նամակները՝ նշելով, որ Թուրքիային հնդկացի ցեղերին պատկանող հողերի նկատմամբ մենաշնորհային դիրք շնորհելն անընդունելի է և անօրինական։ Այս կազմակերպությունները բարձրացրել են հինգ առանցքային առարկություններ Կոնգրեսին Թուրքիային հատուկ արտոնություններ շնորհելու կապակցությամբ, քանի որ այդ երկիրը՝
1) մնում է միլիոնավոր հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանություն կատարողը, որը չի զղջում իր կատարածի համար,
2) շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը, գրավված պահել Կիպրոսը, առճակատվել Իսրայելի հետ և վնաս հասցնել ԱՄՆ տարածաշրջանային շահերին,
3) սպառնում է ԱՄՆ-ի տնտեսական շահերին Միջերկրական ծովի շրջանում,
4) կապ ունի ապօրինի գործարքների մեջ կասկածվող ամերիկաթուրքական կազմակերպությունների հետ,
5) աջակցում է Իրանին՝ խախտելով ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները։
Թիվ 2362 բանաձևի պաշտպանները ծրագրում են այս օրինագիծն օգտագործել, նախքան ավելի համապարփակ թիվ 205 բանաձևի ընդունումը՝ Թուրքիայի համար առաջնահերթություն ապահովելու համար և նրան անարժան առավելություն շնորհելու այլ ազգերի նկատմամբ։ Թուրքիան կարող է այնուհետև բացառիկ առևտրային գործարքներ կնքել հնդկացի ցեղերի հետ 25 տարի ժամկետով, որը կարող է երկարաձգվել ևս երկու լրացուցիչ ժամկետով՝ յուրաքանչյուրը 25 տարի՝ ընդհանուր 75 տարի։ Սա նշանակում է, որ մինչև այլ երկրների ընկերությունները հնարավորություն կունենան ստորագրելու հնդկացի ցեղերի հետ պայմանագրեր, թուրքական ընկերությունները խլած կլինեն առավել շահավետ գործարքները՝ թողնելով մյուսներին ձեռնունայն։
Հանձնաժողովի կողմից թիվ 2362 բանաձևի ընդունումից անմիջապես հետո ամերիկաթուրքերը և Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատունը շտապեցին տոնելու իրենց վաղաժամ հաղթանակը։ Նոյեմբերի 17–ին Ամերիկայում Թուրքիայի կոալիցիան մամլո հաղորդագրություն հրապարակեց՝ հայտնելով իրենց հրճվանքն առ այն, որ հանձնաժողովն ընդունել է բանաձևը և շուտով այն ամբողջությամբ կընդունվի Պալատի կողմից։
Միևնույն գիշերը, Թուրքիայի դեսպանատունը Վաշինգտոնում կազմակերպեց ընդունելություն «նշելու համար ամերիկահնդկացիների և Ալյասկայի բնիկների ժառանգության ամիսը և Պալատի Բնական պաշարների հարցերով հանձնաժողովի կողմից թիվ 2362 բանաձևի բարեհաջող ընդունումը»։ Թուրքիայի ականավոր դեսպան Նամիկ Թանն անձամբ թվիթեր սոցիալական ցանցում տեղադրել է իրենց ազգային տարազներով ամերիկահնդկացիների լուսանկարները, որոնք արվել են Դեսպանատանը տոնախմբությունների ժամանակ:
Դեսպանին պետք է հիշեցնել, որ վաղաժամ է հաղթանակ տոնել, քանի որ ոչ մի երաշխիքներ չկան, որ այս թերի օրինագիծը երբևէ կհասնի Պալատ, էլ չասած՝ Սենատ, քանի որ այն լրջորեն խախտում է մի շարք ամերիկյան առևտրային համաձայնագրեր։ Նույնիսկ եթե օրինագիծը հաստատվի Կոնգրեսի կողմից, ապա Ամերիկայի քաղաքացիական կազմակերպությունները և բազմաթիվ երկրներ դատեր կսկսեն արգելափակելու համար այս խտրական օրենսդրությունը։

Turkey Seeks to Monopolize Investments In American Indian Tribal Lands
In a few weeks, when high-priced Turkish lobbying firms file their mandatory reports with the Justice Department, important revelations will emerge about their behind the scenes role in pushing through Congress a bill which would give Turkish companies a monopoly for investments in American Indian tribal lands.
These reports would disclose the chain of contacts leading to the approval of Resolution 2362, the “Indian Tribal Trade and Investment Demonstration Project Act of 2011,” by the House of Representatives’ Committee on Natural Resources by a vote of 27 to 15, on November 17.
One should not be surprised to learn that this innocent sounding resolution, meant to “facilitate economic development by Indian tribes and encourage investment by Turkish enterprises,” was gliding through Congress helped by the lavish flow of funds -- the mother’s milk of politics -- to some House members.
Of course, there is nothing wrong in helping Native Americans to attract foreign investments, except that Congress was being asked to give preferential treatment to a single country -- Turkey! Strangely, majority of the Committee members were willing to go along with this unusual and illegal request, ignoring strong warnings from the Congressional Research Service that extending special privileges to only one country would violate provisions of major U.S. trade agreements -- Most Favored Nation (MFN), North American Free Trade Agreement (NAFTA), and World Trade Organization (WTO).
Moreover, there was no need whatsoever for Congress to approve a pilot program for any one country, when the same Committee was simultaneously considering a more inclusive bill -- House Resolution 205 -- which would provide to all countries an equal opportunity to trade with and invest in Indian tribal lands. In fact, the Director of the Bureau of Indian Affairs testified that he had serious reservations about Resolution 2362. That is why he preferred to support Resolution 205 which would “foster the same goals…on a broader scale.” When Cong. John Sarbanes (Dem.-Maryland) tried to introduce an amendment to expand the scope of Resolution 2362 beyond Turkey, it was ruled out of order due to a technicality.
Before the vote, several Armenian-American and Greek-American organizations submitted to the House Committee letters in opposition to Resolution 2362, pointing out the impropriety and illegality of giving Turkey a monopolistic access to Indian tribal lands. These organizations raised five key objections to Congress extending special privileges to Turkey because that country:
1) Remains an unrepentant perpetrator of genocide against millions of Armenians, Greeks and Assyrians.
2) Continues to blockade Armenia, occupy Cyprus, confront Israel, attack Kurds, and undermine U.S. regional interests.
3) Threatens U.S. commercial interests in the Mediterranean region.
4) Is linked to American Turkish entities suspected of involvement in illegal activities.
5) Supports Iran in violation of U.S. sanctions.
The possible aim of the proponents of Resolution 2362 is to pass this particular bill before the more inclusive Resolution 205 is approved, in order to give Turkey a head start and undeserved advantage over all other nations. Turkey could then strike exclusive trade deals with Indian tribes for up to 25 years, renewable for two additional terms of 25 years each, for a total of 75 years. This means that by the time companies from other countries have a chance to sign contracts with Indian tribes, Turkish firms would have snatched up the most lucrative deals, leaving the others empty-handed.
Immediately after the Committee’s adoption of Resolution 2362, Turkish Americans and the Turkish Embassy in Washington rushed to celebrate a premature victory. The Turkish Coalition of America issued a press release on November 17, expressing its joy that the Resolution was approved by the Committee, and would soon be adopted by the full House. That same night, the Turkish Embassy hosted a reception in Washington “to mark American Indian and Alaska Native Heritage Month and celebrate the successful passage of H.R. 2362 out of the House Natural Resources Committee.” Turkey’s illustrious Ambassador Namik Tan was personally tweeting pictures of American Indians in their native costumes as the festivities were taking place at the Embassy.
The Ambassador should be reminded that a victory celebration is premature because there are no guarantees that this defective bill would ever reach the House floor, let alone the Senate, since it grossly violates a number of U.S. trade agreements. Even if the bill receives Congressional approval, American civic organizations and many countries would file lawsuits to block this discriminatory piece of legislation.