«Լուսավոր Հայաստանը» «Բարգավաճ Հայաստանին» և «Հայկական Վերածննդին» առաջարկում է միավորվել
Նախնական տվյալներով Վանաձորում ստացած քվեների արդյունքում ավագանու կազմում ՀՀԿ-ն ստացել է 13, «Լուսավոր Հայաստանը»՝10, «Հայկական Վերածնունդը»՝ 5,  «Բարգավաճ Հայաստանը»՝ 3, ՀՅԴ-ն՝ 2 մանդատ:
«ՀՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն, եթե նայենք որպես կոալիցիոն գործընկերներ, միասին ունեն 15 մանդատ, որով հնարավոր չէ ընտրել Վանաձորի քաղաքապետ: «Լուսավոր Հայաստանը», «Հայկական Վերածնունդը» և «Բարգավաճ Հայաստանը» միասին ունեն 18 մանդատ»,- այսօր հրավիրած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը:
Հիշեցնելով, որ քարոզարշավի ժամանակ թե՛ «Հայկական վերածննդի», թե՛ «Բարգավաճ Հայաստանի» ներկայացուցիչների կողմից հայտարարվել է ՀՀԿ-ին չմիանալու մասին, Է. Մարուքյանը նշեց. «Ես տեսնում եմ ռեալ հնարավորություն, որ մենք այս երեք ուժերով միասին ձևավորենք կոալիցիոն բազմակուսակցական իշխանություն և սկսենք իրականացնել Վանաձորի համաչափ զարգացման ռազմավարական ծրագիրը: Բնականաբար, ուժերի ծրագրերը կարող են միատեղվել, և մենք կարող ենք փուլ առ փուլ քաղաքը հանել այս վիճակից»:
Վերջինս հանդես եկավ պաշտոնական առաջարկով. ««Լուսավոր Հայաստանը» պաշտոնապես առաջարկում է միասին ձևավորել տեղական իշխանություն, Վանաձորի տեղական ինքնակառավարման մարմին»:
Հարցին՝ ի՞նչ զիջումների է պատրաստ «Լուսավոր Հայաստանը» այդ համագործակցության ընթացքում, Է. Մարուքյանը պատասխանեց.
«Ինչ-որ զիջելու բան մենք չենք տեսնում, ասում ենք՝ հանուն Վանաձորի եկեք ձևավորենք այդ տեղական իշխանությունը: Ցանկացած առաջարկ պատրաստ ենք քննարկել, և դա կլինի բաց ու թափանցիկ»:
Ճշգրտող հարցին՝ թե առաջարկն ընդունելու դեպքում ո՞վ կլինի քաղաքապետի թեկնածուն, կուսակցության ղեկավարի պատասխանը հստակ էր:
«Ես կարծում եմ, որ 10 մանդատ ունեցող քաղաքական ուժը եթե առաջարկում է, պարզ է, որ մենք առաջարկում ենք որ այդ ուժերը միանան մեզ»,- նշեց նա:
Այն, որ «Բարգավաճ Հայաստանն» ու «Հայկական վերածունդը» կընդունեն առաջարկը, Մարուքյանը հավանական է  համարում.
«Կարելի է  ասել` 90 տոկոսով վստահ եմ, որ մեր գործընկերները կմիանան մեր առաջարկին, և մենք միասնական տեղական իշխանություն կձևավորենք, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ հետագա համագործակցության համար»:
Երեկ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում Է. Մարուքյանն ասել էր, որ մի շարք տեղամասերի մասով վերահաշվարկի դիմումներ կներկայացվեն: Այսօր, սակայն, կուսակցության ղեկավարը նպատակահարմար չի գտնում դա անել:
«Մենք քննարկել ենք, որ վերահաշվարկի դիմումների արդյունքում ընդանուր արդյունքների վրա ազդեցություն մենք չենք կարող ունենալ, որովհետև խախտումները հիմնականում տեղի են ունեցել տեղամասից դուրս»,- նշում է նա` ներկա պայմաներում առավել կարևոր համարելով  «Բարգավաճ Հայաստանի» ու «Հայկական վերածննդի»  հետ համագործակցության տարբերակների քննարկումը:
Առաջիկա օրերին «Լուսավոր Հայաստանում» կսպասեն այս երկու ուժերի արձագանքին: Առաջարկը չընդունվելու դեպքում կուսակցությունը կառաջնորդվի «Պլան Բ-ով».
«Եթե մեր առաջարկը չընդունվի, «Լուսավոր Հայաստանը» կունենա 10 մանդատանոց ընդդիմադիր խմբակցություն Վանաձորի տեղական ինքնակառավարման մարմնում, որոնք իրենց առջև դրված խնդիրները ամենօրյա ռեժիմով կլուծեն, վանաձորցիների շահերը կպաշտպանեն և ամեն բան կանեն, որ մինչև մյուս ընտրությունները 28 տոկոս ձայնը դարձնեն 40 տոկոս կամ ավելին»:

“Светлая Армения” предлагает “Процветающей Армении” и “Армянскому возрождению” объединиться
По предварительным данным на прошедших в минувшее воскресенье выборах в совет старейшин Ванадзора правящая Республиканская партия Армении получила 13 мандатов, партия “Светлая Армения” – 10, “Армянское возрождение” – 5, “Процветающая Армения” – 3 и АРФ Дашнакцутюн – 2 мандата.
“РПА и АРФД как коалиционные партнеры получили вместе 15 мандатов, что недостаточно для избрания мэра Ванадзора. “Светлая Армения”, “Армянское возрождение” и “Процветающая Армения” имеют в общей сложности 18 мандатов”,- сказал на сегодняшней пресс-конференции председатель партии “Светлая Армения” Эдмон Марукян.
Напомнив о том, что в ходе предвыборной агитации эти три партии заявили о неприсоединении к РПА, Э.Марукян отметил: «Я вижу реальную возможность сформировать вместе с тремя нашими силами многопартийную коалиционную власть и начать осуществлять в Ванадзоре стратегическую программу пропорционального развития. Программы сил, разумеется, могут быть объединены, и мы сможем поэтапно вывести город из этого состояния”.
Эдмон Марукян также выступил с официальным предложением: “Светлая Армения” официально предлагает вместе сформировать местную власть, орган местного самоуправления Ванадзора”.
На вопрос: на какие уступки готова пойти “Светлая Армения” в случае установления сотрудничества? – председатель партии ответил: “Мы не видим необходимости в каких-либо уступках. Мы предлагаем: давайте во имя Ванадзора сформируем местную власть. Мы готовы обсудить любое предложение, и это будет сделано открыто и прозрачно”.
На уточняющий вопрос, кто станет кандидатом на пост мэра в случае принятия предложения, Эдмон Марукян сказал: “Я думаю, что если с таким предложением выступает политическая сила, имеющая 10 мандатов, значит, мы предлагаем этим силам присоединиться к нам”.
Лидер партии считает возможным принятие предложения “Процветающей Арменией” и “Армянским возрождением”: “Можно сказать, я на 90 процентов уверен в том, что наши партнеры поддержат наше предложение, и мы сформируем единую местную власть, что может стать основой для дальнейшего сотрудничества”.
В ближайшие дни “Светлая Армения будет ждать отклика со стороны двух других политических сил. Если предложение не будет принято, партия Эдмона Марукяна приступит к осуществлению плана “Б”: “Светлая Армения” сформирует в органе местного самоуправления Ванадзора 10-мандатную оппозиционную фракцию. Наши депутаты в каждодневном режиме будут решать поставленные перед ними задачи, защищать интересы ванадзорцев и сделают все, чтобы до следующих выборов полученные нами 28 процентов выросли до 40 и более процентов”.