Մհեր Շահգելդյան. «Այս ընտրությունը ցույց տվեց, որ ՀՀԿ-ն կորցնում է իր դիրքերը»
ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը չի ցանկանում մանրամասնել Հովհաննես Մարգարյանի երեկվա այն հայտարարությունը, թե Գյումրիում, բացի «Գալա» և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություններից, 6 %-ի շեմը չհաղթահարած «Քաղաքացիական պայմանագիր», ՀԱԿ և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություններից որոնք են համագործակցության առաջարկներ արել։ Ասում է, որ որևէ կուսակցության անվանում չի ցանկանում տալ, քանի որ այս պահին բանակացություններ են ընթանում։
«Այն, որ կուսակցությունները ցանկություն են հայտնում և հնարավորություններ են տեսնում՝ ընդդիմադիր դաշտը համախմբելու, կառավարման ձևավորման տեսանկյունից, ցույց տալու, որ միասնականացման արդյունքում ընդդիմությունը կարող է և՛ կառավարման լծակներ ստանալ, և՛ իրավիճակ փոխել, այս մոտեցումներն այժմ կան»,-նշում է փոխնախագահը։
Շահգելդյանը միանշանակ է համարում, որ հասարակությունը շատ դրական է ընդունել Վանաձորում քաղաքական երեք ուժերի միջև համաձայնությունը, նաև շեշտում է, որ ողջ վիրտուալ դաշտը աջակցության հայտարարություններով է լցված։ Բարձր են գնահատում համախմբման հնարավորությունները, որի մասին մշտապես խոսել է «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունը։
Խմբակցության պատգամավորը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ «Հայկական վերածնունդ»-ը ձևավորվել է տարբեր կուսակցությունների միավորման, միասնական մոտեցման արդյուքնում, և որ օրեր առաջ տեղի ունեցած միավորումը մեկ այլ ապացույց է, որ այդ կուսակցությունները, ինչպես նաև «Օրինաց երկիր»-ը, կողմնակից են եղել կոնսոլիդացիայի։
Նրա գնահատմամբ՝ «Հայկական վերածնունդ» կուսկացությունը հոկտեմբերի 2-ին կայացած ՏԻՄ ընտրություններին լուրջ հաջողություններ է արձանագրել՝ պահպանելով այն տեղերը, որոնք ունեին, ինչպես նաև ավելացրել է գյուղապետերի, ավագանու անդամների թվաքանակը։ Այս հանգամանքը Շահգելդյանը համարում է ժողովրդի վստահության ցուցանիշ։
Խոսելով արձանագրված հաջողություներից՝ Շահգելդյանը նաև առանձնացնում է այն դասերը, որոնք «քաղել» են ընտրություններից։ Ըստ նրա՝ այս ընտրությունը ցույց տվեց, որ ՀՀԿ-ն կորցնում է իր դիրքերը և կորցնում է այն տարածքներում, որտեղ իշխանությունը իրեն համարել է շատ ուժեղ։ Այն մեղադրանքներին, թե կուսակցությունները չեն աշխատում համայնքներում, Շահգելդյանը հակադարձւմ է, որ նրանք, ովքեր հաղթահարեցին 6 %-ի շեմը, այլ բան ապացուցեցին։

Мгер Шахгельдян: “Эти выборы показали, что РПА теряет свои позиции”
Заместитель председателя партии “Оринац еркир”, депутат Национального Собрания Мгер Шахгельдян не стал комментировать вчерашнее заявление своего однопартийца Ованнеса Маркаряна, который сообщил, какие еще партии, кроме “Гала” и “Процветающей Армении”, - “Гражданский договор”, Армянский национальный конгресс или “Светлая Армения”, не преодолевшие на выборах в Гюмри 6-процентный порог, выступили с предложениями о сотрудничестве.
По словам Шахгельдяна, желание партий объединить оппозиционное поле свидетельствует о том, что оппозиция может получить рычаги управления и изменить ситуацию.
Общественность очень положительно восприняла согласие о сотрудничестве, достигнутое в Ванадзоре тремя политическими силами, сказал зампредседателя ПОЕ, подчеркнув, что все виртуальное поле заполнено словами поддержки.
Депутат напомнил о тм, что партия “Армянское возрождение” сформировалась в результате консолидации различных партий, а состоявшееся несколько дней назад объединение еще раз доказало, что эти партии, в том числе “Оринац еркир”, являются сторонниками консолидации.
По словам Мгера Шахгельдяна, на состоявшихся 2 октября выборах в органы местного самоуправления партия “Армянское возрождение” добилась серьезных успехов, сохранив свои места и увеличив число являющихся ее сторонниками глав сельских администраций и членов советов старейшин. Это обстоятельство Шахгельдян считает проявлением доверия со стороны народа.
Говоря о результатах прошедших выборов, депутат подчеркнул, что Республиканская партия теряет свои позиции, причем в тех регионах, где считала свои позиции сильными.