Երևանը տոնում է ծննդյան 2798-ամյակը։ «Էրեբունի-Երևան 2798» տոնակատարության շրջանակներում կազմակերպվել է 33 միջոցառում։ Միջոցառումների հիմնական մասը «բաժին է ընկել» Կենտրոն վարչական շրջանին։
Դեռևս սեպտեմբերին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել էր. «Տեղյակ եք, որ դեռ այս տարվա մայիսին վերանայեցինք Երևան քաղաքի 2016թ. հաստատված բյուջեի մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված ֆինանսական միջոցները, որի հաշվին էլ համապատասխան աջակցություն ցուցաբերեցինք: Եվ դեռ այն ժամանակ նշել էի, որ այդ վերանայումը հիմնականում իրականացվել է «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության համար նախատեսված ֆինանսական միջոցներից»։
Այդ պատճառով, այս տարի «Էրեբունի-Երևան 2798» տոնակատարության համար նախատեսված բյուջեն, ի համեմատ նախորդ տարվա, կրկնակի կրճատվել է՝ կազմելով 65 մլն դրամ։ Խնայված միջոցներով քաղաքապետը խոստացել էր, որ լիարժեք կիրականացվի տոնակատարության սոցիալական բաղադրիչը, որի շրջանակում 2798 ընտանիքների կտրամադրվեն անակնկալ նվերներ:

Столица Армении празднует свой 2798-ой год рождения. В рамках праздника “Эребуни-Ереван-2798” организовано 33 мероприятия, основная часть которых проводится в центре города.
Еще в сентябре мэр Еревана Тарон Маркарян сообщил: “В мае этого года мы пересмотрели финансовые средства, предусмотренные на проведение культурных мероприятий, которые утверждены бюджетом города Еревана на 2016 г. За счет этого мы оказали соответствующую помощь. Тогда же я отметил, что этот пересмотр будет осуществлен в основном за счет финансовых средств, предусмотренных на проведение праздника “Эребуни-Ереван”.
В связи с этим бюджет Дня города по сравнению с предыдущим годом сократился в два раза, составив 65 млн драмов. Сэкономленные средства направлены на осуществление социальных программ, в рамках которых 2798 семей получат неожиданные подарки.