Լևոն Ալթունյանը որոշ բժիշկների համեմատ իրեն համարում է հարուստ, իսկ շատ հարուստների համեմատ՝ աղքատ
Առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը չի ցանկանում գնահատել նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի պաշտոնավարման մեկ ամիսը` նշելով, որ կառավարության այսօրվա նիստին քննարկել են օրակարգային հարցերը, ոչ թե մեկ ամսվա գնահատականները։
ԾԻԳ-երը կրճատելու հարցը առողջապահության նախարարությունում ուսումնասիրման փուլում է, սակայն նախարարը շեշետում է, որ վարչապետի հանձնարարականը կկատրվի միայն 20-25 օրվա ուսումնասիրությունից հետո։
Ըստ նախարարի` նաև աշխատանքներ են տարվում՝ պետպատվերի շրջանակներում տրամադրվող ծառայությունների թվաքանակը մեծացնելու մասով։
Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե բուժհաստատություններում բժիշկները պետական վճարներից զատ այլ գումար և կոնյակ են պահանջում քաղաքացիներից, նախարարը հակադարձում է՝ ասելով` թող չտան։ Իսկ եթե բժիշկները պահանջում են, Ալթունյանը այն համարում է դատախազության քննարկման առարկան։
Առողջապահության ոլորտում ռիսկերը նվազեցնելու համար նախարարը նշում է, որ պետք է բժիշկների աշխատավարձները բարձրացվեն և կրթեն քաղաքացիներին, որ բժիշկներին չմոտենան գումար, կոնյակ տրամադրելու նպատակով։
Ալթունյանը չի թաքցնում, որ իր գործունեության ընթացքում ևս իրեն կոնյակ նվիրել են։ Ինքն իրեն նախարարը համարում է հարուստ` որոշ բժիշկների համեմատ, իսկ շատ հարուստների համեմատ՝ աղքատ։

Левон Алтунян богаче некоторых врачей, но беднее многих богачей
Министр здравоохранения Левон Алтунян не захотел давать оценку деятельности назначенного месяц назад премьер-министра Карена Карапетяна, отметив, что на сегодняшенм заседании правительства обсуждались вопросы повестки.
В Минздраве изучается вопрос сокращения агентств по реализации программ. Как подчеркнул глава ведомства, поручение главы правительства будет выполнено через 20-25 дней.
Кроме того, ведутся работы по увеличению количества услуг, предоставляемых в рамках госзаказа.
В ответ на замечание журналистов о том, что в медучреждениях врачи, помимо государственных платежей, требуют от граждан дополнительную плату и коньяк, министр заявил: пусть не дают. Если же врачи требуют, то, по словам Алтуняна, это уже предмет обсуждения в прокуратуре.
С целью сокращения рисков в сфере здравоохранения необходимо повысить зарплату врачей и убеждать граждан не предлагать врачам деньги или коньяк, утверждает Левон Алтунян.
Он не скрывает, что в процессе своей деятельности ему тоже дарили коньяк. Новый министр здравоохранения считает себя богаче некоторых врачей, но беднее многих богачей.