IDeA հիմնադրամը հատկացնում է $ 250 000 և մեկնարկում է դրամահավաքը սիրիահայերին աջակցելու համար
Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ (IDeA) հիմնադրամն այսօր տարածել է հայտարարություն` սիրիահայերի աջակցության և նրանց համար կազմակերպվող դրամահավաքի վերաբերյալ.
«IDeA հիմնադրամն իր երախտագիտությունն է հայտնում Հայաստանի, Սփյուռքի եւ աշխարհի բոլոր անհատներին եւ կազմակերպություններին, որոնք ակտիվորեն սատարեցին մեր կոչը: Բարձր ենք գնահատում առանձին անձանց, հասարակական կազմակերպությունների, պետության եւ եկեղեցու ջանքերը` ուղղված ռազմական հակամարտության պայմաններում ապրող Սիրիայի մեր հայրենակիցներին:
Հուսով ենք, որ ազգային կոնսոլիդացիայի գործընթացը` ուղղված սիրիահայերին աջակցելուն, կշարունակի թափ առնել եւ նպաստել հայկական համայնքի իրական իրավիճակի մասին հավաստի տեղեկատվության տարածմանը:
Սիրիայի հակամարտությունը երկար է տեւում, այդ երկրում բնակվող հայերի խնդիրների լուծումը բարդանում է տարբեր դիրքորոշումների եւ շահերի պատճառով, սակայն մենք մեր հայրենակիցների կյանքերի փրկությունը համարում ենք բացարձակ առաջնահերթություն: Միեւնույն ժամանակ, մենք հարգում ենք ապագայի վերաբերյալ սեփական որոշումներ կայացնելու սիրիահայերի իրավունքը:
Ի լրումն այն ջանքերի, որոնք ձեռնարկվում են պետական, հանրային եւ միջազգային մակարդակներում, IDeA հիմնադրամն այս փուլում կհատկացնի $ 250 000, որոնք կբաշխվեն հակամարտության ամենասկզբից օգնության ջանքեր ծավալած ռազմավարական գործընկեր Հայ Ընդհանուր Բարեգործական Միության (ՀԲԸՄ) եւ Հայաստանում սիրիահայերին աջակցության ծրագրեր իրագործող RepatArmenia, Mission Armenia, «Հալեպ» и կազմակերպությունների միջեւ` հետեւյալ ուղղություններով ծրագրերի մշակման եւ իրագործման համար.
- աջակցություն նրանց, ովքեր շարունակում են մնալ Սիրիայում (ՀԲԸՄ);
- աջակցություն նրանց, ովքեր ժամանակավոր ապաստան են փնտրում Սիրիայի սահմաններից դուրս (Mission Armenia);
- աջակցություն նրանց, ովքեր որոշել են տեղափոխվել Հայաստան («Հալեպ»);
- աջակցություն Հայաստանում ինտեգրվելու ու աշխատանք գտնելու հարցում («Repat Armenia»):
Միջոցները բաշխվելու են յուրաքանչյուր ծրագրի ծավալի եւ յուրահատկության համապատասխան:
Բոլոր ցանկացող անհատներն ու կազմակերպությունները կարող են միանալ այս նախաձեռնությանը, վերոնշյալ կազմակերպություններին ուղիղ նվիրատվության, կամ էլ IDeA-ի հատուկ հաշվեհամարների միջոցով: Գործընկեր-կազմակերպությունների եւ IDeA-ի հաշվեհամարների մասին մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է այս հղումով:
Անհատներն ու կազմակերպությունները, որոնք ցանկանում են աջակցել ՀԲԸՄ-ին, Mission Armenia, «Հալեպ» եւ Repat Armenia կազմակերպություններին կացարանի կամ աշխատատեղի տրամադրման, դասընթացների կազմակերպման միջոցով կարող են իրենց առաջարկներն ուղղել [email protected] էլ. փոստով կամ or +374 (0) 60 700801 հեռախոսահամարով:
Գիտակցելով Մերձավոր Արեւելքում հայկական համայնքների պահպանման կարեւորությունը, մենք լիահույս ենք, որ մեր կողմից առաջարկված կոնսոլիդացման մեխանիզմը կօգնի ապահովել սիրիահայերի ֆիզիկական անվտանգությունը եւ նրանց ինքնության պահպանումը` անկախ հետագա բնակության վայրից»:

IDeA Foundation выделяет $ 250 000 и начинает сбор средств в пользу сирийских армян
«Фонд IDeA выражает искреннюю благодарность всем людям и организациям в Армении, диаспоре и мире, которые активно поддержали наш призыв.
Мы высоко ценим усилия отдельных людей, неправительственных организаций, государства и Церкви по поддержке армян Сирии, многие годы живущих в условиях вооруженного конфликта.
Надеемся, что начавшийся процесс национальной консолидации по поддержке наших соотечественников продолжит набирать силу и способствовать распространению достоверной информации о реальном положении дел в армянской общине.
Конфликт в Сирии длится давно, решение проблем живущих в этой стране армян усложняется различием позиций и интересов тех, от кого оно зависит, тем не менее мы считаем спасение жизней наших соотечественников безусловным приоритетом. При этом мы уважаем право сирийских армян самостоятельно принимать решения о своем будущем.
В дополнение к тем усилиям, которые предпринимаются на государственном, общественном и международном уровнях, фонд IDeA выделит на данном этапе $ 250 000, которые будут распределены между стратегическим партнером - Всеармянским благотворительным союзом (AGBU), реализующим программы помощи с первых же дней конфликта, и другими неправительственными организациями – RepatArmenia, Mission Armenia, «Алеппо», вовлеченными в программы по поддержке сирийских армян в Армении, для поддержки организации и реализации программ по следующим направлениям:
– помощь тем, кто продолжает оставаться в Сирии (AGBU);
– помощь тем, кто ищет временного пристанища за пределами Сирии (Mission Armenia);
– помощь тем, кто принял решение приехать в Армению («Алеппо»);
– помощь в интеграции и трудоустройстве в Армении (RepatArmenia).
Средства будут распределяться в соответствии с масштабами и спецификой каждой программы.
Все лица и организации, желающие присоединиться к данной инициативе, могут поддержать указанные организации напрямую либо через специальные счета IDeA.
Подробная информация о счетах организаций-партнеров и IDeA доступна до данной ссылке.
Лица и организации, желающие оказать содействие AGBU, Mission Armenia, «Алеппо» и RepatArmenia путем предоставление жилья, рабочих мест, курсов по обучению и др., могут направлять свои предложения по электронной почте [email protected], а также по телефону: or +374 (0) 60 700801.
Осознавая важность сохранения армянских общин на Ближнем Востоке, мы надеемся, что предложенный нами механизм консолидации усилий поможет обеспечению физической безопасности сирийских армян и сохранению ими своей национальной идентичности – независимо от места дальнейшего проживания».