ՕԵԿ-ը դեմ է ընտրական օրենսգրքի 24-ժամյա քննարկմանը, իսկ ՀՀԿ-ն միաձայն ընդունելու է այս նախագիծը
Հոկտեմբերի 13-ին կառավարությունը ԱԺ-ին առաջարկեց հոկտեմբերի 17-ին գումարել արտահերթ նիստ՝ 16 օրենքի նախագծերի քննարկմամբ։
Մասնավորապես՝ այսօրվա արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված են ընտրական օրենսգրքում, ինչպես նաև ՀՀ մի շարք օրենսգրքերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծեր։ ԱԺ-ն նաև կվավերացնի երկու միջազգային պայմանագրեր։
Հեղինե Բիշարյանի այն դիտարկմանը, որ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագիծը այն փատաթուղթը չէ, որ 24 ժամվա ընթացքում քննարկվի, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը հակադարձեց՝ նշելով, որ այն երկարատև քննարկումների արդյունքում ծնված նախագիծն է, որի նաև մասնակցել են ՕԵԿ խմբակցության պատգամավորները։ Սահակյանը նաև հավելեց, որ այսօր առավոտյան ՀՀԿ խմբակցությունը նիստ է գումարել՝ միաձայն ընդունելով այս նախագիծը։
ՕԵԿ-ական պատգամվոր Մհեր Շահգելդյանը Սահակյանի այս դիտարկմանը ի պատասխան նշեց, որ իրականության մեջ քննարկումներ, համապատասխան համաձայնագրի ստորագրություն եղել է, սակայն 24 ժամվա ընթացքում ընտրական օրենսգիրքը ներկայացնել առաջինից երկրորդ ընթերցման, կարծում է՝ աննպատակահարմար է: «Հաշվի առնելով ՏԻՄ ընտրությունները, ինչպես նաև ընտրական փորձը, որը տեղի է ունեցավ Գյումրիում, Վանաձորում, մենք չենք գտնում ճիշտ՝ 24 ժամվա ռեժիմ, առաջինից երկրորդ ընթերցում ձևաչափը։ Հատկապես ընտրական օրենսգրքի հետ կապված։ Որովհետև սա հիմնարար փաստաթուղթ է և բերել ընդամենը 24 ժամվա ընթաքցում ներդնել, մենք կարծում ենք՝ ճիշտ չէ»,-ասաց պատգամավորը։
Շահհգելյանի այս մտահոգությանը Գալուստ Սահակյանը պարզաբանեց, որ այս փաստաթուղթը ոչ թե 24 ժամվա մեջ է ներդրվել, այլ երեք-չորս ամիս անընդհատ քննարկվել է։ ԱԺ նախագահը ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ արտահերթ նիստ գումարելու որոշումը կառավարությունն է առաջարկել։

“ОЕ” против обсуждения Избирательного кодекса в 24-часовом формате
Правительство предложило Национальному Собранию созвать 17 октября внеоередное заседание для обсуждения 16 проектов законов.
В повестку сегодняшнего внеочередного заседания вошли проект закона о внесении изменений в Избирательный кодекс, а также ряд других законопроектов.
Руководитель парламентской фракции “Оринац еркир” Эгине Бишарян отметила, что проект закона о внесении дополнений и изменений в ИК нельзя обсуждать в 24-часовом формате. Депутат-республиканец Ованнес Саакян возразил: проект прошел несколько этапов обсуждения, в которых участвовали и депутаты “Оринац еркир”. Саакян также сообщил, что сегодня фракция Республиканской партии Армении провела заседание, на котором единогласно поддержала законопроект.
По данному вопросу выступил и другой депутат фракции “ОЕ” – Мгер Шахгельдян. “Учитывая выборы в органы местного самоуправления, а также опыт проведения выборов в Гюмри и Ванадзоре, мы не считаем правильным проводить второе чтение Избирательного кодекса через 24 часа после первого, поскольку это основополагающий документ”,- сказал Шахгельдян.
В ответ спикер НС Галуст Саакян отметил, что этот документ обсуждался в течение трех-четырех месяцев. Глава парламента еще раз напомнил о том, что предложение созвать внеочередное заседание поступило от правительства.