UWC-ի ուսանողը գլխավորում էRe-Apaga-ի՝ էլեկտրոնային թափոնների դեմ իրականացվողքարոզարշավը
Դիլիջանում այսօր մեկնարկեցUWC Dilijan College-ի ուսանող Սեդրիկ Զոլմիսի կողմից նախաձեռնված Էլեկտրոնային թափոնների վերամշակման առաջին քարոզարշավը: Re-Apaga բարեգործական հիմնադրամի նպատակն Հայաստանն աշխարհումկայուն զարգացողև էկոլոգիապես պատասխանատու երկրի օրինակ դարձնելն է, որին կձգտեն նաև այլ երկրները: Այդ նպատակին հասնել հնարավոր է էլեկտրոնային թափոններից ձերբազատման, հասարակության իրազեկման և երկրում դրանց ապամոնտաժման և վերամշակման կենտրոնի ստեղծման միջոցով: Սա դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության զարգացման համար և նոր աշխատատեղեր կստեղծի:
Քարոզարշավին աջակցում են UWC Dilijan քոլեջը, Shirak Tours-ը, Դիլիջանի քաղաքապետարանը, ՀայաստանումԳերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանատունը, Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը, Solms Consulting-ը: Այն նոր հնարավորություններ է ստեղծում Դիլիջանի ու շրջակայքի բնակիչների և UWC Dilijan-ի շատ ուսանողների համար: Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի կազմում ընդգրկվել են բարերար Վերոնիկա Զոնաբենդը և Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
«Վստահ ենք, որ այս բազմակողմ համագործակցությունը Հայաստանը էկոլոգիապես առավել կայուն երկիր դարձնելու ճանապարհին առաջին քայլը կդառնա, քանի որ մեր նպատակը թափոնների ամենավտանգավոր տեսակի՝ էլեկտրոնային թափոնների վերացումն է: Դրա հետ մեկտեղ՝ մենք ձգտում ենք աշխատատեղեր ստեղծել 21-րդ դարի նոր, էկոլոգիապես պատասխանատու Հայաստանում»,-նշում է, Re-Apaga-ի նախաձեռնող,UWC Dilijan քոլեջի երկրորդ կուրսի ուսանող Սեդրիկ Զոլմսը, ով այստեղ է եկել Գերմանիայից:
Earth911 նախագծի տվյալներով՝
- ՄԱԿ-ն ամեն տարի հայտնում է 20-50 տոննա էլեկտրոնային թափոնների առկայության մասին:
- Բջջային սարքավորումների քանակական աճը 5 անգամ գերազանցում է Երկրի բնակչության թվի աճին: Ավելի քան 7,2 միլիարդ սարքավորում է այժմ օգտագործվում, մինչդեռ Երկրի բնակչությունը չի հասնում այդ չափերին:
- ՄԱԿ-ի համալսարանի ուսումնասիրությունները վկայում են այն մասին, որ 2013-2017թթ. ընթացքում էլեկտրոնային թափոնները 33% աճ կարձանագրեն:
«Նորարական քարոզարշավը, որը գլխավորում են UWC Dilijan-ի ուսանողները, արտացոլում է UWC շարժման առաջարկած կրթության փիլիսոփայությունը, այն է՝ հանուն կայուն ապագայի միավորել մադկանց և տարբեր ժողովուրդներին: Մեր ուսանողները բարձրաձայնում են Հայաստանում վտանգավոր էլէկտրոնային թափոնների գոյության մասին և նորարարական լուծում ենառաջարկում: Դա մեր կրթական մոտեցման արդյունքն է, որը ստացած տեսական գիտելիքների գործնականկիրառում է ենթադրում: Սա ողջ հայ հասարակության համար կարևոր նախագիծ է, և մենք պատրաստվում ենք հետագայում նույնպես աջակցել նման նախաձեռնություններին»,-ասում է UWC Dilijan քոլեջի հիմնադիր-գործընկեր և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Համաձայն Re-Apaga-ի Հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստի արդյունքների՝ որոշվեց նախագիծը նաև ներդնել Վանաձորում և Տավուշի մարզում, քանի որ հայ երիտասարդության շրջանում 21-րդ դարում երկրի բարգավաճման համար կայուն զարգացման և շրջակա միջավայրի հանդեպ պատասխանատու վերաբերմունքի կարևորության մասին իրազեկվածության պակաս է նկատվում: Որպես այս նախաձեռնության հավելում՝խորհուրդը նաև որոշեց Re-Apaga կորպուս ձևավորել, որը կազմված կլինի անմիջապես էլեկտրոնային թափոնների հավաքագրմամբ զբաղվող կամավորներից և կաջակցի Հայաստանում էլեկտրոնային թափոնների ապամոնտաժման ու վերամշակման առաջին կենտրոնի ստեղծմանը:
Ձգտելով բարձրացնել էլեկտրոնային թափոնների պատճառած վնասի մասին հայ հասարակության իրազեկումը և ներգրավել երիտասարդությանն այդ պայքարում՝ Re-Apaga-ն Դիլիջանի համայշնքային կենտրոնի աջակցությամբ էսսեների մրցույթ անցկացրեց 12-18 տարեկան այն պատանիների շրջանում, որոնք Հայաստանի ապագա առաջնորդներն են դառնալու: Այս մրցույթը թույլ տվեց կարծիքներ հավաքագրել այն մասին, թե ինչպես Հայաստանը կայուն զարգացող և էկոլոգիապես պատասխանատու երկրի օրինակ դարձնել և ինչպես վերամշակել էլէկտրոնային թափոնները: Մրցույթը նաև մասնակիցներից յուրաքանչյուրին իրեն նախագահի դերում պատկերացնելու և, այդպիսով, երկրի կայուն զարգացման ճանապարհն ուրվագծելու հնարավորություն տվեց:Եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցները էլեկտրոնային թափոնների վերամշակման և այդ խնդրի լուծմանը վերաբերող լավագույն մտքերի համար մրցանակներ կստանան:
Re-Apaga-ն մտադիր է տեղեկատվական տեսաշարեր ներկայացնել Դիլիջանում գործող ձեռնարկությունների աշխատակիցների, դպրոցների և լայն հասարակության համար: Բացի էլէկտրոնային թափոնների հավաքագրումից և պահպանումից՝նախագիծը կնպաստի պետական և մասնավոր սեկտորների համագործակցությանը, որի նպատակը էլեկտրոնային թափոնների համար տեղական պահեստների հատկացումը, իսկ հետագայում նաև թափոնները վերամշակող կենտրոնի ստեղծումն է, ինչը դրանց ապամոնտաժման և վերամշակման պատշաճ մակարդակ կապահովի:

On October 17 Armenia’s first Electronic-Waste recycling campaign, initiated by UWC Dilijan College student, Cedric Solms, kicked-off in the resort town of Dilijan, Armenia. The mission of Re-ApagaCharity Foundation is to set Armenia as a role model of sustainability in the world by eliminating Electronic-Waste, raise public awareness of its harmful environmental effects and help create Armenia’s first Electronic-Waste dismantling and recycling center to contribute to economic development and job creation.
The campaign has gained support from: UWC Dilijan College, Shirak Tours, Dilijan Mayor’s Office, the German Embassy of Armenia, Dilijan Community Center, and Solms Consulting, providing a range of opportunities for the greater Dilijan Community and many UWC Dilijan students who have joined the campaign. Among the newly elected Board of Trustees of Re-apaga are philanthropist Veronika Zonabend and the German Ambassador to Armenia, MatthiasKiesler.
“We are sure that this joint collaboration will become a critical platform for establishing a more environmentally sustainable Armenia as we aim to free the country from the most harmful trash: Electronic-Waste while creating job opportunities for a sustainable 21st century Armenia,” said Re-Apaga founder, Cedric Solms, a second year student from Germany, currently studying at UWC Dilijan.
According to Earth 911:
✓ The United Nations reports 20-50 million metric tons of Electronic-Waste are discarded annually.
✓ Mobile devices growth is 5 times greater than the Earth’s population growth: More than 7.2 billion mobile devices are being used, while there are less than 7.2 billion people on the planet.
✓ The UN University estimates indicate global Electronic-Waste volumes will increase by as much as 33% between 2013-2017.
“This pioneering campaign, spearheaded by a group of UWC Dilijan students, underscores the very essence of a UWC educational philosophy -- uniting people and nations to build a sustainable future, “ said Veronika Zonabend, founding partner and the Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College in Armenia. “Our young students have identified the problem of harmful Electronic-Waste in Armenia and suggested an innovative solution, which reflects the results of educational approach when theoretical knowledge is implemented into the practice. This is an important initiative for the whole society and we are eager to support similar initiatives”.
Following the first meeting of the Re-Apaga Board of Trustees, it was decidedto expand Re-apaga in Vanadzor and the entire Tavush Region seeing a tremendous need in educating Armenia’s youth about the importance of sustainable development for the country’s prosperity in the 21st century. In addition to initiatives in raising public awareness, the Board voted to create Re-apaga corps - groups of volunteers to carryout the collection of e-wasteand help to create the first Electronic-Waste dismantling and recycling Plant in Armenia.
In its efforts to raise public awareness for social change on Electronic-Waste problems across Armenia and initiate wider youth involvement, Re-apaga launched, with the help of Dilijan Community Center, its first online creative writing contest for 12-18 year-old change-makers and “Future leaders of the great Armenia”. The contest sought to gain insight from the youth on such issues as making Armenia a role model of sustainable development, ways to discard Electronic-Waste, and even challenged them to offer plans for an environmentally sustainable Armenia if they were elected president. Top essay winners will be awarded prizes for offering the best solutions for Electronic-Waste recycling and leading Armenia towards zero Electronic-Waste status.
Re-apaga will disseminate informational videos and presentations to local businesses, schools and the general public. In addition to collecting and storing the Electronic-Waste, Re-apaga will initiate collaborations between the public and private sectors to instill Electronic-Waste collections and ultimately establish a recycling center for proper dismantling and recycling of the collected items.