UWC-ի ուսանողը գլխավորում էRe-Apaga-ի՝ էլեկտրոնային թափոնների դեմ իրականացվողքարոզարշավը
Դիլիջանում այսօր մեկնարկեցUWC Dilijan College-ի ուսանող Սեդրիկ Զոլմիսի կողմից նախաձեռնված Էլեկտրոնային թափոնների վերամշակման առաջին քարոզարշավը: Re-Apaga բարեգործական հիմնադրամի նպատակն Հայաստանն աշխարհումկայուն զարգացողև էկոլոգիապես պատասխանատու երկրի օրինակ դարձնելն է, որին կձգտեն նաև այլ երկրները: Այդ նպատակին հասնել հնարավոր է էլեկտրոնային թափոններից ձերբազատման, հասարակության իրազեկման և երկրում դրանց ապամոնտաժման և վերամշակման կենտրոնի ստեղծման միջոցով: Սա դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության զարգացման համար և նոր աշխատատեղեր կստեղծի:
Քարոզարշավին աջակցում են UWC Dilijan քոլեջը, Shirak Tours-ը, Դիլիջանի քաղաքապետարանը, ՀայաստանումԳերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանատունը, Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը, Solms Consulting-ը: Այն նոր հնարավորություններ է ստեղծում Դիլիջանի ու շրջակայքի բնակիչների և UWC Dilijan-ի շատ ուսանողների համար: Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի կազմում ընդգրկվել են բարերար Վերոնիկա Զոնաբենդը և Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
«Վստահ ենք, որ այս բազմակողմ համագործակցությունը Հայաստանը էկոլոգիապես առավել կայուն երկիր դարձնելու ճանապարհին առաջին քայլը կդառնա, քանի որ մեր նպատակը թափոնների ամենավտանգավոր տեսակի՝ էլեկտրոնային թափոնների վերացումն է: Դրա հետ մեկտեղ՝ մենք ձգտում ենք աշխատատեղեր ստեղծել 21-րդ դարի նոր, էկոլոգիապես պատասխանատու Հայաստանում»,-նշում է, Re-Apaga-ի նախաձեռնող,UWC Dilijan քոլեջի երկրորդ կուրսի ուսանող Սեդրիկ Զոլմսը, ով այստեղ է եկել Գերմանիայից:
Earth911 նախագծի տվյալներով՝
- ՄԱԿ-ն ամեն տարի հայտնում է 20-50 տոննա էլեկտրոնային թափոնների առկայության մասին:
- Բջջային սարքավորումների քանակական աճը 5 անգամ գերազանցում է Երկրի բնակչության թվի աճին: Ավելի քան 7,2 միլիարդ սարքավորում է այժմ օգտագործվում, մինչդեռ Երկրի բնակչությունը չի հասնում այդ չափերին:
- ՄԱԿ-ի համալսարանի ուսումնասիրությունները վկայում են այն մասին, որ 2013-2017թթ. ընթացքում էլեկտրոնային թափոնները 33% աճ կարձանագրեն:
«Նորարական քարոզարշավը, որը գլխավորում են UWC Dilijan-ի ուսանողները, արտացոլում է UWC շարժման առաջարկած կրթության փիլիսոփայությունը, այն է՝ հանուն կայուն ապագայի միավորել մադկանց և տարբեր ժողովուրդներին: Մեր ուսանողները բարձրաձայնում են Հայաստանում վտանգավոր էլէկտրոնային թափոնների գոյության մասին և նորարարական լուծում ենառաջարկում: Դա մեր կրթական մոտեցման արդյունքն է, որը ստացած տեսական գիտելիքների գործնականկիրառում է ենթադրում: Սա ողջ հայ հասարակության համար կարևոր նախագիծ է, և մենք պատրաստվում ենք հետագայում նույնպես աջակցել նման նախաձեռնություններին»,-ասում է UWC Dilijan քոլեջի հիմնադիր-գործընկեր և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Համաձայն Re-Apaga-ի Հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստի արդյունքների՝ որոշվեց նախագիծը նաև ներդնել Վանաձորում և Տավուշի մարզում, քանի որ հայ երիտասարդության շրջանում 21-րդ դարում երկրի բարգավաճման համար կայուն զարգացման և շրջակա միջավայրի հանդեպ պատասխանատու վերաբերմունքի կարևորության մասին իրազեկվածության պակաս է նկատվում: Որպես այս նախաձեռնության հավելում՝խորհուրդը նաև որոշեց Re-Apaga կորպուս ձևավորել, որը կազմված կլինի անմիջապես էլեկտրոնային թափոնների հավաքագրմամբ զբաղվող կամավորներից և կաջակցի Հայաստանում էլեկտրոնային թափոնների ապամոնտաժման ու վերամշակման առաջին կենտրոնի ստեղծմանը:
Ձգտելով բարձրացնել էլեկտրոնային թափոնների պատճառած վնասի մասին հայ հասարակության իրազեկումը և ներգրավել երիտասարդությանն այդ պայքարում՝ Re-Apaga-ն Դիլիջանի համայշնքային կենտրոնի աջակցությամբ էսսեների մրցույթ անցկացրեց 12-18 տարեկան այն պատանիների շրջանում, որոնք Հայաստանի ապագա առաջնորդներն են դառնալու: Այս մրցույթը թույլ տվեց կարծիքներ հավաքագրել այն մասին, թե ինչպես Հայաստանը կայուն զարգացող և էկոլոգիապես պատասխանատու երկրի օրինակ դարձնել և ինչպես վերամշակել էլէկտրոնային թափոնները: Մրցույթը նաև մասնակիցներից յուրաքանչյուրին իրեն նախագահի դերում պատկերացնելու և, այդպիսով, երկրի կայուն զարգացման ճանապարհն ուրվագծելու հնարավորություն տվեց:Եզրափակիչ փուլ անցած մասնակիցները էլեկտրոնային թափոնների վերամշակման և այդ խնդրի լուծմանը վերաբերող լավագույն մտքերի համար մրցանակներ կստանան:
Re-Apaga-ն մտադիր է տեղեկատվական տեսաշարեր ներկայացնել Դիլիջանում գործող ձեռնարկությունների աշխատակիցների, դպրոցների և լայն հասարակության համար: Բացի էլէկտրոնային թափոնների հավաքագրումից և պահպանումից՝նախագիծը կնպաստի պետական և մասնավոր սեկտորների համագործակցությանը, որի նպատակը էլեկտրոնային թափոնների համար տեղական պահեստների հատկացումը, իսկ հետագայում նաև թափոնները վերամշակող կենտրոնի ստեղծումն է, ինչը դրանց ապամոնտաժման և վերամշակման պատշաճ մակարդակ կապահովի:

Студент UWC DILIJAN возглавил кампанию фонда RE-APAGA против электронных отходов в Армении
17 октября Re-Apaga, первая кампания по утилизации электронных отходов, инициированная студентом UWC DilijanCollegeСедрикомЗольмсом, стартовала в курортном городе Дилижане в Армении. Глобальная цель благотворительного фонда Re-Apaga – сделать Армению образцом устойчивого и экологически ответственного развития, на который будут равняться другие страны. Достижение этой цели возможно путем избавления от электронных отходов, повышения уровня осведомленности общественности об их вреде для окружающей среды и содействия открытию в стране первого центра по их демонтажу и переработке,что положительно скажется на экономическом развитии и будет способствовать созданию новых рабочих мест.
Кампания получила поддержку UWCDilijanCollege, ShirakTours, аппарата мэра города Дилижана, посольства Федеративной Республики Германия в Республике Армения, DilijanCommunityCenter, SolmsConsulting и открыла новые возможности жителям Дилижана и окрестностей и многим студентам UWC Dilijan, принимающим участие в кампании. В совет попечителей фонда вошли филантроп Вероника Зонабенд и посол Германии в Армении Матиас Кислер.
«Мы убеждены, что это многостороннее сотрудничество положит начало превращению Армении в более экологически устойчивую страну, поскольку нашей целью является избавление ее от самого опасного вида отходов – электронных. Одновременно с этим мы работаем над созданием рабочих мест в интересах новой экологически ответственной Армении XXI века», – заявил создатель Re-ApagaСедрикЗольмс, студент второго курса UWC DilijanCollege, приехавший из Германии.
По данным проекта Earth911:
• ООН ежегодно сообщает о 20–50 метрических тоннах выбрасываемых электронных отходов.
• Рост количества мобильных устройств в 5 раз превышает прирост населения Земли: более 7,2 млрд устройств находится в употреблении в настоящее время, тогда как население планеты не достигло такой численности.
• Исследования Университета ООН говорят о том, что объем электронных отходов возрастет на 33% за период 2013–2017 годов.
«Новаторская кампания, возглавляемая студентами UWC Dilijan, отражает саму суть педагогической философии движения UWC – объединять людей и разные народы во имя стабильного будущего, – сказала Вероника Зонабенд, партнер-основатель и председатель совета управляющих UWCDilijanCollege в Армении. – Наши студенты выявили проблему накопления опасных электронных отходов в Армении и предложили инновационное решение. Это результат используемого нами образовательного подхода, который подразумевает практическое применениеполученных теоретических знаний. Это важный проект для всего армянского общества, и мы намерены и дальше поддерживать подобные инициативы».
По итогам первого заседания совета попечителейRe-Apaga было решено распространить деятельность проекта на город Ванадзор и Тавушскую область в целом, поскольку ощущается острая потребность в информировании армянской молодежи о важности устойчивого развития и ответственного отношения к окружающей среде для процветания страны в XXI веке. Совет также принял решение в дополнение к просветительским инициативам сформировать Корпус Re-Apaga– группы добровольцев, которые будут непосредственно заниматься сбором электронных отходов и окажут содействие в создании первого в Армении завода по их демонтажу и переработке.
Стремясь повысить уровень информированности армянского общества о пагубном влиянии электронных отходов на окружающую среду и вовлечь больше молодежи в эту борьбу, Re-Apaga при поддержке DilijanCommunityCenter провел конкурс эссе среди молодых людей 12–18 лет с активной жизненной позицией, будущих лидеров процветающей Армении. Это состязание в писательском мастерстве позволило собрать мнения ребят о том, как сделать Армению успешным примером устойчивого и экологически ответственного развития и каким образом лучше всего перерабатывать электронные отходы, а также дало каждому из них возможность пофантазировать, как бы он или она добились устойчивого развития страны, если бы стали президентом Армении. Финалисты конкурса получат призы за лучшие идеи по утилизации электронных отходов и участие в решении этой проблемы, которое позволит Армении гордиться статусом страны, полностью избавленной от электронных отходов.
Re-Apaga намерен распространять информационные видеоролики и презентации среди сотрудников дилижанских фирм, в школах, а также среди широкой общественности. Кроме сбора и хранения электронных отходов проект будет содействовать сотрудничеству государственного и частного секторов с целью создания локальных хранилищ электронных отходов, а в дальнейшем и центра утилизации, который позволит обеспечить надлежащий уровень их демонтажа и переработки.