Պավել Մանուկյանը դատարանում ասել է՝ Բաղրամյան 26-ից ինչ ասեն, այդպես էլ անելու եք
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Պավլիկ Մանուկյանի պաշտպանական կողմի՝ առաջին ատյանի դատարանի՝ կալանքը երկարաձգելու մասին որոշման բողոքը։
«Հետք»-ի հետ զրույցում փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը հայտնեց, որ Մանուկյանը ներկա է գտնվել դատական նիստին և դատարանում ելույթ ունեցել՝ հիմնավորելով, որ իրենց գործողություններն ինքնանպատակ չեն եղել: «Ասաց՝ երկիրը կատաստրոֆայիառաջ էր կանգնած և իրենք փորձել են դրանով ցույց տալ այն վտանգն ու խնդիրները, որոնք ծառացել են ժողովրդի առջև։ Բնականաբար, Մանուկյանը չի ընդունում, որ հանցագործություն են կատարել, հակառակը՝ հավաստում է, որ փորձել են ապրիլյան պատերազմից հետո ինչ-որ ձևով երկրում իրավական, օրինական կարգ ապահովել»,- նշեց փաստաբանը։
Հ. Բաղդասարյանը վերաքննիչ դատարանում պնդել է, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն օրինական չի եղել, քանի որ Մանուկյանի կալանաքը երկարացնելու հիմքում չկան փաստական ապացույցներ, թե նա ՊՊԾ գնդում կոնկրետ ինչ գործողություններ է կատարել, միայն նշվել է, որ մուտք է գործել գունդ, պայմաններ ներկայացրել։
Բաղդասարյանը տարօրինակ է համարեց, որ առաջադրված պայմաններում վարույթ իրականացնող մարմինը նշել է «Սասնա ծռեր»-ի՝ ՔԿՀ-ից որոշակի մարդկանց ազատ արձակելու պահանջը, սակայն չի արձանագրել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի վերաբերյալ պահանջը։
Փաստաբանը նաև շեշտեց, որ պետությանը որոշակի գործողություններ պարտադրելը դարձել է քրեական իրավունքի հիմք և դրանով մեղադրանք է առաջադրվել, այնինչ այդ հանգամանքը չի կարող դիտվել որպես հանցագործություն։ Որպես ապացույց նա մեջբերեց Սահամանդրության 2-րդ հոդվածը` ասելով, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, և նա էլ պետք է թելադրի իր կամքը իշխանությանը։
Հարություն Բաղդասարյանը նաև ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ նիստը նախագահող դատավոր Մհեր Արղամանյանը մեկ տարի առաջ կրկին քննել է Պավլիկ Մանուկյանի վերաքննիչ բողոքը՝ հաստատելով, որ Մանուկյանը պետք է անազատության մեջ մնա, մինչդեռ հետագայում դատախազությունը վերացրել է կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշումը՝ Մանուկյանին ազատ արձակելով։
Փաստաբանը այս հանգամանքը դատավորին հիշեցրել է: «Նման պայմաններում գտնում ենք, որ դատախազությունը դատարանին օգտագործում է իր նպատակների համար, հետո գալիս է ինչ-որ ժամանակ, ստանում է վերաքննիչ դատարանի որոշումը, փորձում է ինքը իր ճանապարհով, օրենքի սահմաններում փոխել խափանման միջոցը։ Դատարանում ասացի՝ հարգելի դատարան, հաշվի առեք, որ նման բան էլ կարող են անել։ Սակայն դատարանը գտավ այլ բան։ Պավլիկ Մանուկյանը դատական նիստին ևս հայտարարեց՝ ինչ որոշում էլ կայացնեք, դա ձերը չէ. Բաղրամյան 26-ից ինչ ասեն, այդպես էլ անելու եք»,-հավելեց փաստաբանը։

Павел Манукян: “Что вам скажут с Баграмяна, 26, то вы и сделаете”
Апелляционный уголовный суд отклонил жалобу адвоката члена группы “Сасна црер” Павла Манукяна на решение суда первой инстанци о продлении срока его ареста.
В беседе с Hetq.am адвокат Арутюн Багдасарян сообщил, что во время судебного заседания его подзащитный заявил, что действия группы “Сасна црер” не были самоцелью. “Он сказал, что страна оказалась на грани катастрофы и что они попытались показать те угрозы и проблемы, которые стоят перед народом. Манукян, естественно, не признает, что члены “Сасна црер” совершили преступление, наоборот, уверяет, что после апрельской войны они попытались обеспечить в стране правовой, законный порядок”,- отметил адвокат.
О.Багдасарян считает странным, что осуществляющий производство орган отметил требование группы “Сасна црер” освободить определенных лиц, однако забыл упомянуть их требование об отставке Сержа Саргсяна.
Адвокат таже подчеркнул, что принуждение государства к совершению определенных действий превратилось в основание для уголовного права, по которому выдвигается обвинение, между тем данное обстоятельство не может рассматриваться как преступление. В качестве доказательства Багдасарян процитировал ст.2 Конституции, согласно которой власть принадлежит народу, и народ может диктовать свою волю властям.
Арутюн Багдасарян обратил внимание на то обстоятельство, что председательствующий судья Мгер Аргаманян, рассматривая год назад апелляционную жалобу Павла Манукяна, принял решение о том, что тот должен находиться под арестом, однако в дальнейшем прокуратура отменила это решение и освободила Манукяна.
“На судебном заседании Павел Манукян заявил: “Какое бы решение вы ни приняли, оно не будет вашим. Что вам скажут с Баграмяна, 26, то вы и сделаете”,- сказал адвокат.