«Ավրորա»-ն և Փրկության միջազգային կոմիտեն կաջակցեն սիրիացի փախստականներին
Փրկության միջազգային կոմիտեն և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը համատեղ մշակում են սիրիացի փախստականներին կանխիկ դրամական միջոցների փոխանցման ծրագիր: Այս մասին տեղեկացնում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
Հոկտեմբերի 14, 2016թ. – Փրկության միջազգային կոմիտեն (ՓՄԿ, IRC) եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը համատեղ ջանքերով ֆինանսավորելու են հետազոտական նոր ծրագիր, որը թույլ կտա ՓՄԿ-ին վստահելի եւ հաշվետու դրամական բաշխման միջոցով կենսական օժանդակություն ցուցաբերել սիրիական հակամարտությունից տուժածներին։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը տարամադրում է $100,000 դրամաշնորհ, որի օգնությամբ ՓՄԿ-ն կսկսի «Առաջնահերթ կանխիկ» ծրագրի ճանապարհային քարտեզի մշակումը: Այն կտեւի մեկ տարի եւ արդյունքում կառաջարկի նոր մեթոդաբանություն, որը կուսումնասիրի կանխիկի փոխանցման ընդլայնման առջեւ ընկած խոչընդոտներն ըստ երկրների եւ կառաջարկի միջոցներ, որոնք թույլ կտան հաղթահարել դրանք։
Հետազոտության շնորհիվ կստեղծվի կայուն ձեւաչափ, որին կարող են հետեւել ինչպես ՓՄԿ-ն, այնպես էլ ողջ մարդասիրական հանրությունը։
«Հումանիտար ճգնաժամերից տուժած մարդկանց թիվն աշխարհում օր-օրի աճում է։ Ժամանակն է կրկնապատկելու մեր ջանքերը, որպեսզի ոչ միայն կարողանանք հայթայթել անհրաժեշտ միջոցներ, այլեւ ստեղծենք նախադեպերի վրա հիմնված այնպիսի ծրագրեր, որոնք ունակ են վերափոխելու մարդկանց կյանքը,– ասել է ՓՄԿ նախագահ եւ գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Միլիբենդը,- անչափ կարեւոր է, որ հումանիտար օգնություն տրամադրելիս մարդասիրական հանրությունը շարունակի փնտրել եւ որդեգրել հնարավորինս խնայող միջոցներ, որոնք կնպաստեն առավելագույն թվով շահառուների վրա ազդեցության ընդլայնմանը»։
Ապացուցված է, որ դրամական միջոցների փոխանցման ծրագրումը օգնության տրամադրման չափազանց ազդեցիկ եւ արդյունավետ տարբերակ է՝ ի տարբերություն մարդասիրական օգնության այլ ձեւերի, որոնք նվիրաբերված դրամական միջոցներն ուղղում են անհրաժեշտ պարագաների ձեռքբերմանը եւ բաշխմանը: Փորձը ցույց է տալիս, որ կանխիկը տեղ հացնելն ավելի էժան եւ արագ է, քան օգնության այլընտրանքային ձեւերը, որոնք պահանջում են ապրանքի հայթայթում, տեղափոխում, պահպանում եւ բաշխում։ Կանխիկի փոխանցման ծրագրումը շահառուներին օժտում է ավելի մեծ ազատությամբ ու արժանապատվությամբ՝ թույլ տալով նրանց սեփական կարիքները լուծել ըստ առաջնահերթության՝ դառնալով իրենց իսկ կյանքի վերակառուցման գործակալները։ Ավելին, փաստերը ցույց են տալիս, որ տուժած համայնքներին կանխիկ գումարի տրամադրումը բազմապատկում է տեղական տնտեսության վրա ունեցած ազդեցությունը։
«Ուրախ ենք գործակցել Փրկության միջազգային կոմիտեի հետ, քանի որ միասին կարող ենք առաջ մղել կարիքի մեջ հայտնված մարդկանց օգնելու մեր ընդհանուր նպատակը,– ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը,- ոգեշնչվելով հարյուր տարի առաջ հանուն հայության փրկության գործող անհատներից՝ մենք այսօր հպարտորեն շարունակում ենք նրանց ոգին՝ աջակցելով ներկայից ամենահրատապ հումանիտար մարտահրավերները դիմագրավող կազմակերպություններին: Մեզ հաճելի է օժանդակել մարդասիրական օգնության այս նորարարական միջոցին, որն անհրաժեշտ օգնությունը տեղ է հասցնում ավելի արագ՝ գոհացնելով շահառուներին»։
Փրկության միջազգային կոմիտեն, որը ներկայումս աշխարհի 19 երկրներում կանխիկ օգնություն է ցուցաբերում 113,000 մարդու, մշակվելիք ճանապարհային քարտեզը կօգտագործի կանխիկ միջոցների ծրագրման իր հնարավորություններն առավել ընդլայնելու համար՝ չկենտրոնանալով օգնության պակաս արդյունավետ տրամադրման ձեւերի վրա։

МКС и Aurora Humanitarian Initiative помогут сирийским беженцам
Международный комитет спасения (МКС) и международный проект Aurora Humanitarian Initiative разработают совместную программу денежных переводов сирийским беженцам.
14 октября 2016 года – Международный комитет спасения (МКС) и международный проект Aurora Humanitarian Initiative объявили о партнерстве с целью профинансировать научно-исследовательскую программу, которая позволит МКС оказать пострадавшим от конфликта в Сирии жизненно необходимую помощь в виде надежных и прозрачных денежных переводов.
Полученные от международного проекта Aurora Humanitarian Initiative средства в размере 100 000 долларов США МКС направит на разработку стратегического плана Cash First Roadmap – рассчитанной на год кампании, целью которой будет создание методологии для определения и устранения национальных барьеров, препятствующих перечислению денежной помощи.
В итоге будут разработаны стандарты, которых будут придерживаться сам МКС и все гуманитарное сообщество.
«С каждым днем число людей по всему миру, пострадавших от гуманитарных кризисов, стабильно растет. Настало время удвоить наши усилия: не только собирать необходимые средства, но и разрабатывать научно обоснованные программы, которые позволят нам изменить жизни людей к лучшему», – заявил Дэвид Милибэнд, председатель и генеральный директор МКС. «Крайне важно, чтобы представители гуманитарного сообщества продолжали искать и находить самые экономически эффективные способы решать гуманитарные проблемы, чтобы мы могли помочь максимальному количеству людей».
В отличие от других форм гуманитарной помощи, при которых пожертвования тратятся на приобретение и раздачу предметов первой необходимости, программа денежных переводов доказала свою надежность в качестве весьма эффективного способа помочь людям. Исследования показывают, что прямой перевод денежных средств дешевле и быстрее тех форм гуманитарной помощи, которые предполагают закупку, доставку, хранение и раздачу предметов первой необходимости. Помимо всего прочего, программа денежных переводов предоставляет получателям помощи большую свободу выбора и возможность сохранить человеческое достоинство, самостоятельно принимая решения о необходимых покупках – при такой модели пострадавшие активно участвуют в собственной реабилитации. Кроме того, доказательно подтверждено, что сообщества, которым переводят деньги, тратят их на доступных рынках, что оказывает положительное воздействие на местную экономику.
«Мы рады сотрудничеству с МКС, которое позволит нам достичь нашей общей цели – помочь тем, кто больше всего в этом нуждается», – сказал соучредитель международного проекта Aurora Humanitarian Initiative Рубен Варданян. «Мы помним о немногих мужественных людях, спасавших армян сто лет назад, и горды возможностью продолжить их дело и поддержать организации, занятые решением самых насущных гуманитарных проблем. Мы счастливы, что сможем способствовать разработке инновационного метода оказания помощи, который позволяет быстрее доставить ее нуждающимся и лучше отвечает их потребностям».
МКС, который в настоящий момент переводит средства более чем 113 000 адресатам в 19 странах, сможет использовать разработанный стратегический план, чтобы и дальше расширять программу денежных переводов и постепенно отказываться от оказания менее эффективной и более стандартизированной помощи.