Ինչպես է կառավարությունը պատկերացնում ներդրումային ծրագրերին աջակցումը
ՀՀ կառավարության նոր ծրագիրը, որն այս պահին քննարկվում է Ազգային ժողովում, առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում նախատեսում է ներդրումային ծրագրերին աջակցող պետական կամ պետության մասնակցությամբ կառույցների օպտիմալացում և գործունեության արդյունավետության բարձրացում։
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի ապրիլին Հայաստանում տեղի են ունենալու խորհրդարանական ընտրություններ, որի ժամանակ էլ պարզ կդառնա նաև՝ այս կառավարությունը կշարունակի իր աշխատանքը, թե ոչ։ Ինչպես նշել ենք նախորդ հոդվածում, կառավարության նոր ծրագրում փոփոխություններ նախատեսվում նաև եռամսյա և վեցամսյա ժամկետներում։ Այսինքն՝ մինչև ընտրությունները կառավարությունը պետք է հասցրած լինի իրագործել այդ ծրագրերը։
Իսկ ներդրումների վերաբերյալ ծրագրերը մեկ տարի ժամկետով են, այսինքն՝ եթե Կարեն Կարապետյանի կառավարությունը շարունակի աշխատանքը։
Ըստ կառավարության ծրագրի՝ ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորման աջակցության նպատակով նախատեսվում է պետության կողմից ներդրումային ֆոնդի ձևավորում՝ հետագայում պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ գործող ֆոնդ ունենալու տեսլականով։
Կառավարությունը համարում է, որ գործարար միջավայրի և տնտեսական զարգացման այնպիսի քայլերի իրականացում է անհրաժեշտ, որոնք 2017 թվականի արդյունքերով կապահովեն Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի գլոբալ մրցունակության ինդեքսում (Global Competitiveness Index) և Համաշխարհային բանկի գործարարությամբ զբաղվելու (Doing Business) վարկանիշում կբերեն Հայաստանի Հանրապետության դիրքի բարելավման առնվազն 4 կետով։
Մյուս քայլը, որ նախատեսվում է, չաշխատող ակտիվների (այդ թվում նաև ֆինանսական հաստատություններում գրավադրված) վերագործարկումը խթանող մեխանիզմների ներդրումն է։
Ծրագրվել է նաև որոշակի գումարից ավելի ներդրում կատարած օտարերկրացիներին քաղաքացիություն շնորհելու հայեցակարգի մշակում։
Եվ հինգերերոդ քայլը՝ դժվար իրացվող պետական գույքի դեպքում գույքի օտարման մասնավորեցման ոլորտում «գույքի վաճառք» սկզբունքի փոխարեն «գործարար միավորի վաճառք» սկզբունքի կիրառում՝ հիմնական ուշադրությունը դարձնելով ներդրումային և սոցիալական պատասխանատվության բարձրացմանը։
Ըստ էության, կառավարության ծրագրած այս հինգ քայլերն էլ իրատեսական են թվում, բայց թե´ ներդրումների մասով ծրագրերը, թե´ այլ ոլորտներին վերաբերող ծրագրերը շղթայական բարեփոխումների կարիք ունեն։ Այսինքն՝ միայն այս ծրագրերով դժվար է պատկերացնել ներդրումային միջավայրի տեսանելի բարելավում, եթե տնտեսության մյուս հատվածներում բարեփոխումներ չլինեն։

Как представляет правительство содействие инвестиционным программам
Новая программа правительства, которая в этим минуты обсуждается в Национальном Собрании РА, предусматривает осуществление в течение этого года оптимизации государственных структур, содействующих инвестиционным программам, и повышение результативности их деятельности.
В апреле 2017 г. в Армении должны пройти парламентские выборы, после которых станет ясно, продолжит это правительство свою деятельность или нет. Вот почему кабмин должен завершить эти программы до выборов.
Согласно программе правительства, с целью оказания финансового содействия инвестиционным программам предусматривается формирование государством инвестиционного фонда, что позволит в будущем иметь фонд, действующий в рамках сотрудничества государства и частного сектора.
По мнению правительства, для развития бизнес-среды и экономики небходимы такие шаги, которые по результатам 2017 г. обеспечат улучшение как минимум на 4 пункта позиций Республики Армения в Индексе глобальной конкурентоспособности Всемирного экономического форума (Global Competitiveness Index) и рейтинге Ведения бизнеса Всемирного банка (Doing Business).
Другим запланированным правительством шагом является внедрение механизмов, стимулирующих задействование неработающих активов.
Предусматривается также разработка концепции предоставления гражданства иностранным гражданам, инвестировавшим больше определенной суммы.
И, наконец, пятый шаг: в случае трудной реализации государственного имущества применение в сфере отчуждения и приватизации имущества принципа “продажа бизнес-единицы” вместо принципа “продажа имущества” с уделением основного внимания повышению инвестиционной и социальной ответственности.
По сути, разработанные правительством пять шагов кажутся реальными, однако как программы по части инвестиций, так и программы по другим сферам нуждаются в цепной реакции реформ.