Սամվել Բալասանյանը երկրորդ պաշտոնավարման ընթացքում երեք առանձնատուն է ձեռք բերել, հողամաս ու շինություններ
Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի սեփականությունը հանդիսացող անշարժ գույքի ցանկը վերջին չորս տարիներին մեծ փոփոխության է ենթարկվել։
Բալասանյանը հոկտեմբերի 2-ին վերընտրվելուց հետո հայտարարագրել է երեք անհատական բնակելի տներ` հողամասի վրա կառուցված, իրենց տնտեսական շինություններով, արտադրական նշանակության մեկ շինություն, մեկական հողամաս, հասարակական շինություն եւ հողին ամրակայված այլ անշարժ գույք։
Այնինչ 2012 թվականին, Գյումրի համայնքի ղեկավար ընտրվելու ժամանակ, Սամվել Բալասանյանը նման գույք չի ունեցել։ 2012 թվականի պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում Բալասանյանը գրառել էր միայն 4 միավոր բազմաբնակարան շենքի ոչ բնակելի տարածք։
Մեկ ուշագրավ հանգամանք եւս․Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացրած, Գյումրու քաղաքապետի 2013, 2014 եւ 2015 թվականների տարեկան հայտարարագրերում որեւէ տեղեկություն չկա երեք անհատական բնակելի տների, արտադրական նշանակության մեկ շինության, ինչպես նաեւ մեկական հողամասի, հասարակական շինության եւ հողին ամրակայված այլ անշարժ գույքի ձեռք բերման վերաբերյալ։ Այնինչ, «Հանրային ծառայության մասին 15
Գյումրու քաղաքապետի կնոջ եւ մոր տարեկան հայտարարագրերում նույնպես գրառումներ չկան անշարժ գույքի ձեռքբերման մասին։
2012 թվականի համեմատ, 2016 թվականի հայտարարագրում եւս մեկ հետաքրքիր փոփոխություն կա։ Գյումրու քաղաքապետն օտարել է իրեն պատկանող «Մոսկվիչ-2140» մակնիշի ավտոմեքենան։ Թե որ թվականին, օտարման ինչ ճանապարհով՝ հայտարարագրերում նշված չէ։
Սամվել Բալասանյանը 2016թ․ պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում նաեւ գրառել է 2,9 միլիոն դրամի եւ 13 հազար ամերիկյան դոլարի չափով դրամական միջոցներ։ Հայտարարագրի «եկամուտներ 15

Мэр Гюмри за последние четыре года приобрел три особняка, земельный участок и постройки
Список недвижимости, принадлежащей мэру Гюмри Самвелу Баласаняну, за последние четыре года претерпел значительные изменения.
После своего переизбрания 2 октября Баласанян задекларировал три особняка со своими хозяйственными постройками, одно строение производственного назначения, по одному земельному участку, общественному строению и другую недвижимость.
Между тем в 2012 г., избираясь главой городской администрации, Самвел Баласанян не владел всей этой недвижимостью. В декларации того года он указал лишь четыре нежилых помещения в многоквартирном доме.
Еще одно примечательное обстоятельство. В декларациях 2013, 2014 и 2015 годов Баласанян, вопреки требованию закона, не указал принадлежащие ему три особняка, строение производственного назначения, земельный участок, общественное строение и другая недвижимость.
Сведения о приобретении недвижимости отсутствуют и в декларациях супруги и матери мэра Гюмри.
В декларации 2016 г. есть еще одно любопытное изменение: мэр отчуждил принадлежавший ему автомобиль “Москвич-2140”, но не указал в каком году и каким путем.
В том же документе Самвел Баласанян задекларировал 2,9 млн драмов и 13 тыс. долларов США. В разделе “доходы” кроме годовой зарплаты в размере 2 млн 78 тыс. драмов другие виды дохода не указаны.