Արցախի արտգործնախարարը հանդիպել է Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչին
Հոկտեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին։
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ-ն, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախ-ԵՄ հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Կարեն Միրզոյանն ընդգծել է ԼՂՀ իշխանությունների պատրաստակամությունը զարգացնել ԵՄ հետ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով, ներառյալ Արցախում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, և վերահաստատել հրավերը Հերբերտ Զալբերին՝ նրա մանդատի շրջանակներում այցելել ԼՂՀ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակին: Այդ համատեքստում կողմերը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված բանակցությունների վերսկսման համար պայմանների ձևավորմանը, մասնավորապես, ընդգծել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման անհրաժեշտությունը:

On October 21, Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan, who is on a working visit in Yerevan, met with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Herbert Salber.
During the meeting, the sides discussed a range of issues related to the Artsakh-EU relations. Karen Mirzoyan emphasized the readiness of the NKR authorities to develop cooperation with the EU in all directions, including the strengthening of democratic institutions in Artsakh, and reiterated his invitation to Herbert Salber to visit the NKR in the framework of his mandate.
The situation in the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict was also touched upon. In this context the sides noted the importance of the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairmen aimed at creating conditions for the resumption of negotiations, and, in particular, stressed the need to implement the agreements reached in Vienna and St. Petersburg.