Արցախի արտգործնախարարը հանդիպել է Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչին
Հոկտեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին։
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ-ն, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախ-ԵՄ հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Կարեն Միրզոյանն ընդգծել է ԼՂՀ իշխանությունների պատրաստակամությունը զարգացնել ԵՄ հետ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով, ներառյալ Արցախում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, և վերահաստատել հրավերը Հերբերտ Զալբերին՝ նրա մանդատի շրջանակներում այցելել ԼՂՀ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակին: Այդ համատեքստում կողմերը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված բանակցությունների վերսկսման համար պայմանների ձևավորմանը, մասնավորապես, ընդգծել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման անհրաժեշտությունը:

Министр иностранных дел НКР встретился со Специальным представителем Евросоюза
21 октября, находящийся с рабочим визитом в Ереване министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян встретился со Специальным представителем Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Гербертом Зальбером.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся отношений Арцаха с Евросоюзом. Карен Мирзоян подчеркнул готовность властей НКР развивать сотрудничество с ЕС по всем направлениям, включая укрепление демократических институтов в Арцахе, и вновь подтвердил приглашение Герберту Зальберу посетить НКР в рамках своего мандата.
Была также обсуждена ситуация, сложившая в процессе мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. В этом контексте стороны отметили важность усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленных на создание условий для возобновления переговоров, и в частности, подчеркнули необходимость реализации договоренностей, достигнутых в Венне и Санкт-Петербурге.