Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Քիմբերլի գործընթացի նախագահ Ահմեդ Բին Սուլայեմի հետ
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում հանդիպում է ունեցել Քիմբերլիի գործընթացի նախագահ, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ներկայացուցիչ Ահմեդ Բին Սուլայեմի հետ, ով մեր երկրում է գտնվում ս.թ. հոկտեմբերի 24-28-ը Երևանում անցկացվող Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության ՍԻԲՋՕ-ի ամենամյա համաժողովի շրջանակներում:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հույս հայտնել, որ պարոն Ահմեդ Բին Սուլայեմի այցը Հայաստան կնշանավորվի ինչպես Քիմբերլիի գործընթացի շրջանակներում համա-գործակցության ամրապնդման, այնպես էլ, հաշվի առնելով նրա հարուստ փորձը ԱՄԷ-ում ադամանդագործության և ոսկեգործության ոլորտում, երկկողմ փոխշահավետ գործարար ծրագրերի նախանշման և իրականացման հարցում: Նախագահի համոզմամբ, այս առումով Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության համաժողովի անցկացումը Երևանում լավ հնարավորություններ է ստեղծում:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Քիմբերլիի գործընթացը՝ որպես աշխարհում, այսպես կոչված, «կոնֆլիկտային» կամ «արյունոտ» ալմաստների շրջանառությունը բացառելու նպատակով միջազգային ջանքերի համախմբման ու մասնակից երկրների կողմից հանձնառության վառ օրինակ, ընդգծելով, որ գործընթացի կարևորությունը մեծանում է հատկապես մեր օրերում, երբ աշխարհում ավելացել են հակամարտություններն ու լարվածության նոր օջախները: ՀՀ Նախագահը ցավալի է համարել, որ բնական պաշարները մարդիկ օգտագործում են ոչ թե ի շահ, այլ ի վնաս:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը 2003 թվականից միանալով Քիմբերլիի գործընթացին, որը մեր երկրին հնարավորություն է ընձեռել լինել ալմաստների համաշխարհային շուկայի լիիրավ մասնակից, հետևողական է գործընթացի շրջանակներում հանձնառությունների իրականացման հարցում:
Քիմբերլիի գործընթացի նախագահը նշել է, որ Հայաստան է ժամանել նաև որպես Դուբայի առևտրային համայնքի ներկայացուցիչ և ցանկություն ունի Հայաստանի կառավարության հետ քննարկելու ինչպես Քիմբերլիի գործընթացի, այնպես էլ հայ-էմիրաթական առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանն ուղղված հարցեր:

Президент Серж Саргсян встретился с руководителем Кимберлийского процесса Ахмедом Бин Сулайемом
Президент Серж Саргсян сегодня в выставочном центре "Меридиан" встретился с председателем Кимберлийского процесса, представителем Объединённых Арабских Эмиратов Ахмедом Бин Сулайемом, который находится в нашей стране в рамках проходящей в Ереване 24-28 октября с.г. ежегодной конференции Всемирной ювелирной конфедерации CIBJO.
Президент Республики приветствовал гостя в нашей стране и выразил надежду, что визит господина Ахмеда Бин Сулайема в Армению будет отмечен как укреплением сотрудничества в рамках Кимберлийского процесса, так и, учитывая его богатый опыт в сфере обработки алмазов и ювелирной отрасли ОАЭ, в вопросах определения и реализации двусторонних взаимовыгодных бизнес-проектов. По убеждению Президента, в этом плане проведение конференции Всемирной ювелирной конфедерации в Ереване создаёт хорошие возможности.
Серж Саргсян подчеркнул важность Кимберлийского процесса как яркого примера объединения международных усилий с целью недопущения оборота, так называемых, "конфликтных" или "кровавых" алмазов в мире и решимости, проявленной со стороны стран участниц. Он подчеркнул, что важность процесса возрастает в особенности в наши дни, когда в мире становится больше новых очагов конфликтов и напряжённости. Президент РА счёл удручающим, что природные ресурсы люди используют не во благо, а во вред.
Серж Саргсян отметил, что Армения с 2003 года присоединившись к Кимберлийскому процессу, что дало нашей стране возможность стать полноправным участником всемирного рынка алмазов, последовательна в вопросе реализации своих обязательств в рамках процесса.
Председатель Кимберлийского процесса отметил, что прибыл в Армению также в качестве представителя торгового сообщества Дубая и хотел бы обсудить с правительством Армении как Кимберлийский процесс, так и вопросы, направленные на укрепление армяно-эмиратских торгово-экономических связей.