Վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատվության ենթարկել տպարանի շենքի պայթեցման գործում բացթողումներ թույլ տված պատասխանատուներին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հրավիրված աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է եղել Երևանի Հանրապետության փողոցի թիվ 65 շենքի Բ մասնաճյուղում (նախկին Առաջին տպարան) իրականացված պայթեցման աշխատանքների հետ կապված հարցին:
Ինչպես տեղեկացնում է կառավարության կայքը, վարչապետը նշել է, որ շենքի պայթեցումը օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ դժգոհություն է առաջացրել հասարակության, այդ թվում՝ հարակից շենքերի բնակչության շրջանում և ավելացրել.
«Սա փորձադաշտ չէ: Սա ռազմական պոլիգո՞ն է, ի՞նչ է: Իրականում այն տպավորությունն է, որ այս քաղաքում ով ինչ ցանկանա՝ կարող է անել: Ինչպե՞ս են մարդիկ որոշել, որ պետք է պայթեցնել, ո՞ւմ պետք է տեղյակ պահեին և ո՞վ պետք է բնակիչներին տեղեկացներ»:
Վարչապետին զեկուցվել է, որ Առաջին տպարանի շենքի սեփականատեր «Աստորիա-ինվեստ» ՓԲԸ-ն Երևանի քաղաքապետարանից 2016 թվականի հուլիսին ստացել է նախագծման թույլտվություն՝ այդ տարածքում հյուրանոցային համալիր կառուցելու նպատակով: Մինչ շինարարության թույլտվություն ստանալը, «Աստորիա-ինվեստ»-ը քաղաքապետարանից ստացել է այդ տարածքի «Բ» մասնաշենքի քանդման թույլտվություն, որն իրականացրել է պայթեցնելու եղանակով: Պայթեցման աշխատանքների վերաբերյալ շինարարական կազմակերպությունը սահմանված կարգով համապատասխան մարմիններին չի տեղեկացրել: Միաժամանակ, համաձայն «Պայթեցման աշխատանքների կատարման ժամանակ անվտանգության միասնական կանոնները հաստատելու մասին» կառավարության 291-Ն որոշման 94-րդ կետի՝ «յուրաքանչյուր օբյեկտում պայթեցման աշխատանքների կատարման համար պետք է կազմվի անձնագիր` համաձայն N 9 ձևի»: Այսինքն՝ կազմակերպությունները պարտավոր են տեղեկացնել ԱԻ նախարարությանը, թե օրինակ՝ մարդկանց անվտանգության ապահովման համար ինչպիսի միջոցառումներ են իրականացնելու, որոնք և պետք է հսկվեն և օժանդակվեն նախարարության կողմից: Շինարարական կազմակերպության կողմից այս պայմանը չի ապահովվել:
Վարչապետ Կարապետյանը հանձնարարել է բացթողումներ թույլ տված պատասխանատուների նկատմամբ կիրառել առավելագույն խիստ պատիժ:
«Առաջինը՝ շինարարը կամ սեփականատերը պետք է տեղեկացներ համայնքի համապատասխան ատյաններին, որ շենքն ապամոնտաժելու են ոչ թե այս կամ այն եղանակով, այլ՝ պայթեցման: Այդ իսկ պատճառով, պետք է հասկանալ, թե ինչ պատիժ է հասնում սեփականատիրոջը կամ շինարարին և նրա նկատմամբ կիրառել առավելագույն պատիժը: Երկրորդ՝ լիցենզավորված կառույցը, որը պայթեցրել է շենքը, պետք է իր լիցենզիային համապատասխան պաշտոնապես տեղեկացներ բնակչությանը: Չի տեղեկացրել, ուստի նրա նկատմամբ ևս պետք է կիրառել առավելագույն պատիժ»,- ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է նաև ՀՀ ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանին՝ պատասխանատվության ենթարկել նաև նախարարության համապատասխան ծառայության ղեկավարին՝ աշխատանքներում թերացումներ թույլ տալու համար: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ նման դեպքերը պետք է այսուհետ ի սպառ բացառել:

Премьер-министр поручил привлечь к ответственности лиц, допустивших упущения при взрыве здания первой типографии
В ходе состоявшегося у Премьер-министра Карена Карапетяна рабочего совещания был затронут вопрос, связанный с проведенными взрывными работами в корпусе «Б» здания №65 по ул. Республики (бывшей первой типографии) в Ереване.
Премьер-министр отметил, что взрыв здания вызвал объективное и субъективное недовольство в обществе, в том числе среди жильцов прилегающих зданий и добавил: «Это не место для проведения экспериментов. Это военный полигон, что ли? На самом деле складывается впечатление, что в этом городе каждый может делать все, что ему вздумается. Как люди решили, что нужно взрывать? Кого должны были поставить в известность и кто должен был известить жителей?».
Премьер-министру было доложено, что собственник здания первой типографии – ЗАО «Астория-инвест» в июле 2016 года получило от мэрии Еревана разрешение на проектирование с целью строительства на этой территории гостиничного комплекса. До получения разрешения на строительство ЗАО «Астория-инвест» получило от мэрии разрешение на снос расположенного на этой территории корпуса «Б», который был осуществлен путем взрыва. О взрывных работах строительная организация в установленном порядке не проинформировала соответствующие органы. Одновременно, согласно пункту 94 постановления Правительства №294-Н «Об утверждении единых правил безопасности при выполнении взрывных работ», «на каждом объекте для выполнения взрывных работ должен быть составлен паспорт согласно форме №9». То есть, организации обязаны проинформировать МЧС о том, например, какие мероприятия будут осуществлены для обеспечения безопасности людей, и они должны контролироваться министерством, которое оказывает в этом деле помощь. Строительной организацией это условие не было выполнено.
Премьер-министр Карапетян поручил применить по отношению к допустившим упущения ответственным максимально строгое наказание. «Во-первых, строитель или собственник должны были проинформировать соответствующие инстанции общины, что здание будет демонтировано не тем или иным способом, а взрывом. Именно по этой причине нужно понять, какое наказание полагается собственнику или строителю и применить по отношению к нему максимальное наказание. Во-вторых, лицензированная структура, которая взорвала здание, должна была в соответствии со своей лицензией официально проинформировать население. Не проинформировала, поэтому по отношению к ней также нужно применить максимальное наказание», - сказал Премьер-министр. Карен Карапетян поручил также Министру по чрезвычайным ситуациям РА Армену Ерицяну привлечь к ответственности и руководителя соответствующей службы министерства за допущенные в работе недостатки. Карен Карапетян подчеркнул, что подобные случаи должны быть в дальнейшем полностью исключены.