Եվրոպայի դռները լայնորեն բաց են Հայաստանի առջև. ՀՀ վարչապետն ընդունել է Բելգիայի Սենատի նախագահին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ Քրիստին Դըֆրենյին:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Դըֆրենյի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-բելգիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է ակտիվացնելու Բելգիայի հետ քաղաքական երկխոսությունը, առավել բազմաբնույթ դարձնելու առևտրատնտեսական հարաբերությունները և խորացնելու համագործակցությունը կրթության և մշակույթի ոլորտներում: Վարչապետն ընդգծել է, որ առաջիկայում կառավարությունը տարբեր խողովակներով, այդ թվում՝ դեսպանությունների միջոցով միջազգային գործընկերներին կներկայացնի ներդրումային ծրագրերի փաթեթ և ավելացրել, որ բիզնես կապերի ընդլայնման գործում կարևորում է նաև «Արմենիա-Վալոնիա Էքսպորտ» գործակալության և հայ-բելգիական առևտրային պալատի գործունեությունը: Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնահատել Բելգիայի կողմից ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ մասնագիտական և տեխնիկական օժանդակությունը Հայաստանում ժամանակակից Ուռուցքա¬բա¬նության գերազանցության կենտրոնի ստեղծման գործում, որը կսպա¬սար¬կի ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի բնակչությանը։
Բելգիայի Սենատի նախագահը նշել է, որ չնայած Հայաստանի և իր երկրի միջև առկա գերազանց հարաբերություններին՝ անհրաժեշտ է հետևողականորեն ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առողջապահության, կրթության և մշակույթի: Քրիստին Դըֆրենյն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել Հայաստան-Եվրոպական միություն կապերի ընդլայնման գործում և ընդգծել, որ Եվրոպայի դռները լայնորեն բաց են ՀՀ-ի հետ համագործակցության հետագա զարգացման և ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները կարևորել են «Brussels Airlines» ավիաընկերության մուտքը հայաստանյան շուկա և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի մեր երկրների միջև հարաբերությունների ակտիվացմանն ու զբոսաշրջության զարգացմանը:
Կարեն Կարապետյանը և Քրիստին Դըֆրենյն անդրադարձ են կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը:
Վարչապետը կարևորել է ԼՂ հարցի վերաբերյալ Բելգիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ համահունչ ԵՄ
ընդհանուր մոտեցումներին, ինչպես նաև ողջունել Բելգիայի խորհրդարանականների այցերը Արցախ: Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնա¬հատել այն փաստը, որ դեռևս 1998թ. Բելգիայի Սենատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճա¬նաչման բանաձևը և ավելացրել, որ 2015-ին Ներկայա¬ցուցիչների պալատի կողմից ընդունված բանաձևով ամբողջացել է Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։
Տիկին Դըֆրենյն ընդգծել է, որ Բելգիան պատրաստ է իր օժանդակությունը ցուցաբերել ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և կարևորել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու անվտանգության ապահովումը:

Двери Европы широко открыты перед Арменией: Премьер-министр принял Председателя Сената Бельгии
Премьер-министр Карен Карапетян принял находящуюся с официальным визитом в Ереване Председателя Сената Королевства Бельгия Кристин Дефрень.
Премьер-министр приветствовал визит возглавляемой госпожой Дефрень делегации в нашу страну и выразил уверенность, что он будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению армяно-бельгийских связей. Карен Карапетян подчеркнул, что Правительство РА заинтересовано в активизации политического диалога с Бельгией, достижении многообразия в торгово-экономических отношениях и углублении сотрудничества в сферах образования и культуры. Премьер-министр подчеркнул, что Правительство в ближайшее время по различным каналам, в том числе через посольства представит международным партнерам инвестиционный пакет и добавил, что в деле расширения бизнес-связей также придается важное значение деятельности агентства «Армения-Валлония Экспорт» и армяно-бельгийской торговой палаты. Карен Карапетян высоко оценил как финансовую, так и профессиональную и техническую помощь Бельгии в деле создания в Армении современного Онкологического центра превосходства, который будет обслуживать население не только Армении, но и всего региона.
Предедатель Сената Бельгии отметила, что несмотря на отличные отношения между Арменией и ее страной, необходимо последовательно расширять двустороннее сотрудничество в различных сферах, в том числе в сферах экономики, информационных технологий, здравоохранения, образования и культуры. Кристин Дефрень от имени своей страны выразила поддержку в деле расширения связей Армения-Евросоюз и подчеркнула, что двери Европы широко открыты для дальнейшего развития и укрепления сотрудничества с РА.
Собеседники отметили важность появления на рынке Армении авиакомпании «Brussels Airlines» и выразили уверенность, что это будет способствовать активизации отношений между нашими странами и развитию туризма.
Карен Карапетян и Кристин Дефрень коснулись также урегулирования нагорно-карабахского конфликта и международного признания Геноцида армян.
Премьер-министр отметил важность сбалансированной позиции Бельгии по нагорно-карабахской проблеме созвучно общим подходам ЕС, а также приветствовал визиты бельгийских парламентариев в Арцах. Карен Карапетян высоко оценил тот факт, что еще в 1998 году Сенат Бельгии принял резолюцию о признании Геноцида армян и добавил, что принятая в 2015 году резолюция Палаты представителей подытожила процесс признания Бельгией Геноцида армян.
Госпожа Дефрень подчеркнула, что Бельгия готова оказать содействие усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на мирное урегулирование нагорно-карабахской проблемы и отметила важность обеспечения долгосрочного мира и безопасности в регионе.