Ուղերձ Ուկրաինայի Հելսինկյան խմբի (ՈՒՀԽ) 40-ամյա տոնակատարության մասնակիցներին
Նախ՝ սիրով ու հպարտությամբ շնորհավորում եմ բոլորիս Ուկրաինայի հելսինկյան շարժման 40-ամյակի կապակցությամբ: Այս միջոցառումը համարում եմ մեծ իրադարձություն ոչ միայն Ուկրաինայի, այլև հետխորհրդային բոլոր երկրների կյանքում: Պատմությունը ցույց է տվել, որ հանուն ազգային նպատակների մղված պայքարում կայուն ձեռքբերում է ունեցել միայն համամարդկային արժեքների վերհանումը` հատկապես այն պարագայում, երբ այդ պայքարը չի անձնավորվել:
Խորհրդային Միությունն իր կազմում գտնվող 15 հանրապետությունների ինքնորոշված համակեցությունն ապահովելու փոխարեն երկիրը քայլ առ քայլ տանում էր դեպի մի նոր էթնիկ համաձուլվածքի՝ 16-րդ տեսակի ստեղծման ճանապարհով: Մարդկության պատմությունը փաստում է, որ այդպիսի միտումները միշտ հակակշռվում են ազգային զարթոնքով, ինչի կրողն ու ականատեսը եղավ 60-ականների սերունդը: ԽՍՀՄ ազգային քաղաքականությունը միայն 14 հանրապետությունների ազգային նպատակներին չէ, որ հակասում էր: Այն անգամ չէր բխում ռուս ժողովրդի ողջախոհ շահերից: Եվ պատահական չէ, որ ԽՍՀՄ-ում Հելսինկյան շարժումը սկիզբ առավ Մոսկվայից: Եթե սեփական օրենքների ու այն խախտողներին պատժելու մեկնաբանումը հնարավորինս պահվում էր երկրի սահմաններում, ապա Հելսինկյան մարդասիրական պայմանագիրը ստորագրած ԽՍՀՄ-ի համար առավել վտանգավոր էին այս շարժման օջախները, որոնցից մեկը 40 տարի առաջ վառվեց Ուկրաինայի առաջադեմ քաղաքացիների ձեռքով:
Եթե անցյալ դարի 60-ականները Խորհրդային Միությունում նշանավորվեցին տարերային ազգային-հասարակական շարժումներով, ապա Հելսինկյան շարժման տարիներն ազգային զարթոնքի համեմատաբար քաղաքակիրթ իրավականության տարիներ էին:
Իմ հայրենիքում` Հայաստանում, Հելսինկյան շարժումը մեծ արձագանք չունեցավ: Պատճառը ԽՍՀՄ-ում աննախադեպ մի երևույթ էր` ազգային ինքնորոշման գաղափարի հենքի վրա ստեղծված Ազգային միացյալ կուսակցությունը, որը Հելսինկյան պայմանագրից դեռևս տասը տարի առաջ անլեգալ խմբին հատուկ և միջազգային բոլոր օրենքներով սահմանված միջոցներով հանրայնացնում էր ազգային ինքնորոշման ուղեցույցները:
Այնուամենայնիվ շարժման մասնակիցներ եղան, և նրանց գործունեությանն հաջորդեցին ձերբակալություններն ու դատավարությունները: Ի դեպ, 1977-ին Մորդովիայի 19-րդ ճամբարում ապրիլի 21-ով սկսված քաղբանտարկյալի 100-օրյա ստատուսի ժամանակ մեր հացադուլ-բողոքներն ուղղված էին բելգրադյան վեհաժողովին: (Իմ վերջին հացադուլը 16-րդն էր: Դրանից հետո հայտնվեցի հիվանդանոցում):
Ցավում եմ, որ անձամբ ներկա չեմ Ուկրաինայի, բոլորիս համար կարևոր այս տոնակատարությանը: Իմ գաղափարակից ընկերների հայրենիքին մաղթում եմ արժանի լինել իր ազատության համար դարեր շարունակ վճարված գնին:

Обращение к участникам торжеств, посвященных 40-летию Украинской Хельсинкской группы
C любовью и гордостью поздравляю всех по поводу 40-летия Украинского Хельсинкского движения. Это мероприятие считаю большим событием не только в общественно-политической жизни Украины, но и всех постсоветских стран. История показала, что в борьбе во имя национальных целей реальным достижением являлось выявление общечеловеческих ценностей, особенно в том случае, если эта борьба не персонифицировалась.
Вместо того чтобы обеспечить совместное сосуществование входящих в его состав 15 самоопределившихся республик, СССР шаг за шагом вел страну к созданию новой, 16-й, этнической общности. История человечества показывает, что такие тенденции всегда противопоставляются национальным пробуждением, носителем и свидетелем которого стало поколение шестидесятников. Национальная политика СССР противоречила не только национальным чаяниям 14 республик. Она даже не исходила из разумных интересов русского народа. И не случайно, что Хельсинкское движение в СССР зародилось в Москве. Если применение советских законов в части наказания для их нарушителей было внутренним делом СССР, то для подписавшего вполне гуманную Хельсинкскую декларацию СССР наиболее опасными были очаги этого движения, один их которых был зажен 40 лет назад руками прогрессивных людей Украины.
Если 60-е годы прошлого века ознаменовались стихийными национально-общественными движениями, то период с момента зарождения Хельсинкского движения явился периодом относительно цивилизованного с правовой точки зрения национального пробуждения.
На моей родине, в Армении, Хельсинкское движение не имело большого резонанса. Причиной было беспрецедентное в СССР явление – созданная на основе идеи национального самоопределения Национальная объединенная партия, которая еще за десять лет до Хельсинкской декларации по установленными всеми международными законами правилами и присущей нелегальной группе средствами пропагандировала идеи национального самоопределения.
Тем не менее участники движения были, и за их деятельностью последовали аресты и судебные процессы. Кстати, во время начавшейся 21 апреля 1977 года в мордовском лагере №19 акции неповиновения «100 дней борьбы за статус политзаключенного» наши акции-голодовки были адресованы Белградской конференции. (Моя последняя голодовка была по счету 16-й. После этого я очутился в больнице).
Сожалею, что лично не присутствую на этих важных для всех нас торжествах в Украине. Родине моих идейных товарищей желаю быть достойной многовековой борьбы за свободу, стоившей ей столько жизней.