Ոստիկանության բաց դռների օր՝ Վանաձորում. բաժին կայցելի 30 աշակերտ
Լոռու մարզկենտրոն Վանաձորում վաղը տեղի կունենա առաջինը ոստիկանության բաց դռների օրերի շարքից, որոնց նպատակն է ամրապնդել ոստիկանության և բնակչության միջև փոխվստահությունը:
ՀՀ ոստիկանության և «Իրավական հետազոտությունների ազգային կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համատեղ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կազմակերպած բաց դռների օրերը նախատեսված են երիտասարդության համար՝ նրանց հնարավորություն ընձեռելու ավելի լավ ճանաչել ոստիկանության աշխատանքը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական ծրագրերի պատասխանատու Լիլիան Շալառուն նշեց. «Ոստիկանության բաց դռների օրերը նպատակ ունեն ջերմացնելու հարաբերությունները ոստիկանության և Հայաստանի երիտասարդ քաղաքացիների միջև: Միջոցառումը մեր գրասենյակի՝ Հայաստանում ժողովրդավարական ոստիկանության զարգացմանը նպաստող շարունակական աշխատանքների մի մասն է»:
Օրվա ընթացքում բարձր դասարանի մոտ 30 աշակերտ կայցելի ոստիկանության Վանաձորի բաժին, որտեղ կծանոթանա ոստիկանության առօրյա աշխատանքին և ոստիկանության ծառայողների հետ կքննարկի ոստիկանական աշխատանքի մարտահրավերները: Աշակերտները նաև հնարավորություն կունենան փորձելու ոստիկանական սարքավորումները, հատուկ միջոցները և նստել պարեկային մեքենաների մեջ:
Մի շարք փորձագետներ թեմատիկ զրույցներ կվարեն տարբեր խնդիրների վերաբերյալ, այդ թվում՝ թմրամոլություն, թրաֆիքինգ, կոռուպցիա, ինչպես նաև համայնքային ոստիկանության մոդել: Միջոցառման բոլոր մասնակիցներին կբաժանվեն նշված թեմաներով հատուկ մշակված տեղեկատվական բրոշյուրները, նաև հուշանվերներ:
Բաց դռների օրեր կազմակերպելու հարցում ոստիկանությանն աջակցությունը տրամադրվում է Հայաստանում համայնքային ոստիկանության մոդելի ներդրմանն ուղղված ԵԱՀԿ բազմամյա ծրագրի շրջանակներում:

Police Open Days to Be Organized in Vanadzor: Some 30 Students to Visit the Police Department
The first in a series of police open days to enhance trust between the police and the public will be held tomorrow in Vanadzor, a northern city in Lori province of Armenia.
Organized by the OSCE Office in Yerevan together with the Armenian Police and the National Centre for Legal Research non-governmental organization, the open days are mainly aimed at young people, giving them an opportunity to better understand police work.
Lilian Salaru, the Politico-Military Officer of the OSCE Office in Yerevan, said: “Police open days are intended to be an ice-breaker in the relations between the police and the young Armenian citizens. The event is part of the continued efforts of our Office to support the development of democratic policing in Armenia.”
Throughout the day, some 30 high school students will visit Vanadzor police department to learn about the day-to-day activities of the police and to discuss with police officers the challenges of their work, raising issues of concern with regard to the local security situation. They will also have an opportunity to try on police equipment and sit in patrol cars.
A number of experts will deliver presentations on various topics, including drug addiction, trafficking in human beings, corruption and the community policing model. Specially designed brochures to highlight these topics, as well as promotional items, will be widely distributed.
Assisting the police to organize open days is part of an ongoing multi-year OSCE project to introduce community based policing in Armenia.