Դարիջան Կանտելաձե. «Կցանկանայի համագործակցել հայ տեխնոլոգների հետ՝ նոր պանրատեսակների ստեղծման նպատակով»
Դարիջան Կանտելաձեն ասում է, որ կովկասյան տարածաշրջանում լավագույն պանրագործներն ազգությամբ հայերն են: Որպես իր խոսքի ապացույց նշում է, թե խորհրդային տարիներին պանրի արտադրության գաղտնիքներին ծանոթանալու համար անհրաժեշտ էր նախ ավարտել Երեւանի գյուղատնտեսության ինստիտուտի համապատասխան բաժինը, որը տարածաշրջանում միակն էր, հետո փորձառություն անցնել Հայաստանում գործող պանրի գործարաններում: Այն տարիներին Հայաստանում արտադրում էին ԽՍՀՄ-ում սպառվող կապույտ եւ դեղին պանրատեսակների մեծ մասը:
«Ամբողջ Վրաստանում էդ ֆակուլտետն ավարտած երկու հոգի կային, նրանցից մեկը վերջերս մահացավ,-ասում է Դարիջան Կանտելաձեն,-գուցե վրացական պանրի որոշ տեսակներ հռչակված են իրենց համային որակներով, սակայն մեծ թվով վրացի տեխնոլոգներ մենք չունենք՝ ում էլ որ գտնում ենք՝ պարզվում է հայ է: Պանրի իմ փոքրիկ ձեռնարկությունում ի սկզբանե աշխատող երկու տեխնոլոգներն եւս հայեր էին՝ հրավիրված Բոգդանովկայից, որտեղ եւս ժամանակին պանրի գործարան է եղել: Այդ նույն ժամանակ հրավիրված մասնագետ կար նաեւ Ամերիկայից, որ բազմաթիվ տեղեր էր աշխատել: Ինքը որ եկավ, զարմացել էր իմ հայ տեխնոլոգների կատարած աշխատանքի վրա, հարցնում էր՝ որտեղի՞ց եք գտել նրանց»:
Դարիջան Կանտելաձեն ֆերմերային տնտեսություն հիմնել է 1997թ.: Պատմում է, որ այդ տարիներին, երբ Թբիլիսիում խիստ վատացել էին կյանքի պայմանները՝ չկար գազ, լույս եւ ապագայի հույս, ինքը կտրուկ որոշում է կայացրել՝ ամուսնու եւ դստեր հետ մեկնել Ծալկայի շրջանի Սանտա գյուղ եւ զբաղվել գյուղատնտեսությամբ: «Մենք ապրում էինք Թբիլիսիի հեղինակավոր Սաբուրթալո շրջանում: Ես էլ, ամուսինս էլ ունեինք բարձրագույն կրթություն՝ ինժեներ էինք: Ընտանիքս մեծ չէր՝ մեկ աղջիկ ունեինք ու քչից-շատից ապրում էինք, բայց ես որոշեցի, որ պետք է գնալ գյուղ եւ զբաղվել ֆերմերությամբ»:
Ծալկայի շրջանում գտնվող Սանտան հունական գյուղ է, որտեղ ներկայում հիմնականում վրացիներ են ապրում: Դարիջանիի ամուսինը նույնպես հույն է: Սկեսրայրը սկզբում ընդդիմացել է հարսի որոշմանը՝ չհասկանալով, թե ինչպես կարելի է քաղաքաբնակի բարեկեցիկ կյանքը փոխարինել գյուղի ապրելակերպով: «Ես դեռ մանկուց էի սիրում ընտանի կենդանիներ, մինչեւ 9 տարեկան գյուղում եմ ապրել: Գյուղ տեղափոխվելուն սկզբում ամուսինս էլ էր դեմ, բայց ես իրեն համոզեցի,-Դարիջանին ծիծաղում է,-ես սկսեցի հույն բնակիչներից տեղական ցեղատեսակի կովեր ու հորթեր գնել, հետո խաչասերեցի Հոլանդիայից ներկրած ցեղատեսակների հետ: Տարիների ընթացքում իմ ֆերման մեծացավ, եւ ես հիմա 250 կով ունեմ, եղել է ժամանակ, որ թիվն հասել է 300-ի: Մի քանի տարի առաջ էլ պանրի ձեռնարկություն հիմնեցի, սակայն մեծ հզորություն չունենք, մեր արտադրանքն իրացնում ենք միայն Թբիլիսիում»:
Ըստ Դարիջանիի դիտարկումների, Վրաստանում խոշոր ֆերմերային տնտեսություններն այնքան էլ շատ չեն: Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում մարդիկ դժվարությամբ են անասնապահությամբ զբաղվում: Չկան նաեւ կաթի վերամշակման եւ պանրի արտադրությամբ զբաղվող մեծ գործարաններ: «Վրաստանում նրանք ովքեր զբաղվում են պանրի արտադրությամբ՝ հիմնում են փոքր հզորության ձեռնարկություններ ու արտադրում երկու կամ երեք տեսակի պանիր,-ասում է Դարիջանին,-այս առումով այն ինչ ես տեսա Հայաստանում, պիտի ասեմ, որ մեզանից շատ առաջ եք»:
Հոկտեմբերի 26-ին, Հանուն գյուղական Եվրոպայի համագործակցության(PREPARE), Վրաստանի քաղաքացիական զարգացման կազմակերպության(CIDA) եւ հայաստանյան «Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ի աջակցությամբ կազմակերպված սեւծովյան ճանաչողական ճամփորդող աշխատաժողովի շրջանակներում(հոկտեմբերի 23-28), Դարիջանի Կանտելաձեն եւ աշխատաժողովի եւս 15 անդամներ եղան Տաշիրի «Դուստր Մելանյա» պանրի գործարանում:
«Ես անչափ տպավորված եմ,-խոստովանում է Դարիջանին,-նման գործարաններ, նման քանակի պանրատեսակների արտադրությամբ դուք Վրաստանում դժվար թե գտնեք: Տեսեք, ես հիմա փորձում եմ «Ռիկոտտա» եւ «Մոցցարելա» պանրատեսակների տեխնալոգիաները կատարելագործել, փորձում ենք նաեւ «Գաուդա» պատրաստել, սակայն մասսայական արտադրությամբ դեռ չենք զբաղվում: Լիքը հարցեր կան՝ սկսած տեխնոլոգիայից, վերջացրած փաթեթավորումով: Շատ ուրախ կլինեի, եթե հետագայում կարողանայի ձեր պանրագործների հետ համագործակցել՝ նոր պանրատեսակների ստեղծման նպատակով: Ասեմ, որ մենք ձեր նշանավոր ««Լոռի» պանրատեսակն ենք արտադրում շատ վաղուցվանից՝ դա էլ իմ հայ տեխնոլոգների շնորհիվ»:
Զրուցակիցս նշում է, որ երկու անգամ ծրագիր է գրել եւ դրամաշնորհ ստացել՝ տնտեսությունը զարգացնելու նպատակով, բայց դա բավարար չէ: Եվ Հայաստանում, եւ Վրաստանում պակասում է պետական աջակցությունը. «Այդ առումով շատ լավ վիճակում են օրինակ մոլդովացիներն ու էստոնացիները: Մոլդովայում, եթե դու ուզում ես ասենք գործարան կառուցել, ֆերմա ստեղծել՝ պետությունը 50 տոկոս աջակցություն է տալիս, դրա համար էլ զարգացած գյուղատնտեսություն ու սննդարդյունաբերություն ունեն»,-նկատում է զրուցակիցս:
Ինչ վերաբերում է հայերին ու Հայաստանին, Դարիջանիի համոզմամբ հայերն ամեն ինչ անում են՝ սկսելով հիմքից, որն իրեն շատ է դուր գալիս, իսկ վրացիները չգիտես ինչու գործը ձեռնարկելիս՝ սկսում են գագաթից.«Դե տեսեք, մենք ունենք եվրոպական շուկա մտնելու ավելի լայն հնարավորություն, քան դուք: Մենք հասել ենք դրան, բայց մենք եվրոպական պանրատեսակներ չենք արտադրում՝ սա է խնդիրը: Եղավ, որ գործը գագաթից ենք սկսել՝ շուկան կա՝ արտադրանքը չունենք»:

Дариджан Кантеладзе: “Мне бы хотелось сотрудничать с армянскими технологами с целью создания новых сортов сыра”
В Кавказском регионе лучшие сыроделы – армяне, утверждает Дариджан Кантеладзе. В доказательство своих слов она вспомнила о том, что в советские годы, чтобы узнать секреты производства сыра, необходимо было сперва окончить соответствующий факультет Ереванского сельскохозяйствпенного института, который был единственным в регионе, а потом пройти практику на сыродельных заводах Армении. В те годы в Армении производили большую часть потребляемых в СССР голубого и желтого сыров.
“Во всей Грузии было пять человек, окончивших этот факультет. Один из них скончался недавно,- отметила Дариджан. – Некоторые сорта грузинского сыра, возможно, получили известность благодаря своим вкусовым качествам, однако у нас нет большого числа технологов-грузин, а те, которых мы находим, оказываются армянами. На моем небольшом сыроваренном предприятии изначально работали двое технологов-армян, которые были приглашены из Богдановки, где в свое время действовал сыроваренный завод. В это же время из Америки был приглашен специалист, который работал во многих местах. Он приехал и удивился той работе, которую провели мои технологи-армяне. Спросил: где вы их нашли?”
В 1997 г. Дариджан Кантеладзе основала фермерское хозяйство. В те годы жить в Тбилиси стало очень трудно – не было света, газа, надежд на будущее… И Дариджан приняла решение уехать вместе с мужем и дочерью в село Санта в Цалкском районе и начать заниматься сельским хозяйством. “В Тбилиси мы жили в престижном квартале Сабуртало. У меня и мужа высшее образование – мы инженеры. Семья у нас была небольшая, и нам удавалось сводить концы с концами. Но я решила уехать в деревню и заняться фермерством”.
В то время село Санта было греческим, сейчас здесь живут в основном грузины. Муж Дариджан тоже грек. Свекр сперва воспротивился решению невестки, так как не понимал, как можно променять благополучную городскую жизнь на деревенский образ жизни. “С детства я любила домашних животных. До 9 лет жила в деревне. Вначале муж тоже был против нашего переезда, но я уговорила его,- смеется Дариджан. – Я начала покупать у греков коров и телят местных пород, которых потом скрещивала с породами, привезенными из Голландии. С годами наша ферма расширилась, и сейчас у меня 250 коров. Было время, когда это число достигало трехста. А несколько лет назад я основала производство сыра, но больших мощностей у нас нет, продукцию реализуем только в Тбилиси”.
По мнению Дариджан, в Грузии крупных фермерских хозяйств не так много. Там, как и в Армении, с трудом занимаются животноводством. Нет крупных заводов по переработке молока и производству сыра. “В Грузии создаются в основном небольшие сыродельные предприятия, которые производят два-три сорта сыра,- говорит Дариджан. – В этом плане увиденное в Армении свидетельествует о том, что вы нас очень опережаете”.
26 октября в рамках Черноморского ознакомительного туристического симпозиума (23-28 октября), организованного при содействии общественных организаций “Во имя сотрудничества сельской Европы” (PREPARE), “Принципы развития” и “Организации гражданского развития Грузии” (CIDA), Дариджан Кантеладзе и еще 15 участников побвали на сыродельном заводе “Дустр Мелания” в Ташире.
“Я чрезвычайно впечатлена,- призналась Дариджан, - подобных заводов, которые производят такое количество сортов сыра, вы в Грузии не увидите. Сейчас я пытаюсь усовершенствовать технологии изготовления сыров “Рикотта” и “Моццарелла”, пытаемся также производить сыр “Гауда”, однако массовым производством пока не занимаемся. Вопросов очень много – начиная с технологии и кончая упаковкой. Я была бы очень рада, если бы в дальнейшем мне удалось наладить сотрудничество с вашими сыроделами с целью создания новых сортов сыра. Скажу, что мы уже давно производим ваш известный сорт “Лори”, и опять-таки благодаря моим технологам-армянам”.
По словам моей собеседницы, она дважды получала гранты на развитие хозяйства, но этого было недостаточно. И в Армении, и в Грузии недостаточно государственной поддержки. “В этом плане в очень хорошем положении молдоване и эстонцы. В Молдове если ты, скажем, хочешь построитьзавод или создать ферму, то государство оказывает содействие на 50%, потому у них сельское хозяйство и пищевая промышленность очень развиты”,- отметила Дариджан.
Говоря об армянах и Армении, фермер подчеркнула, что здесь дело начинают с фундамента, что ей очень нравится, а грузины почему-то начинают с верхушки. “Посмотрите, сейчас у нас более широкие возможности для выхода на европейский рынок, чем у вас. Мы добились этого, но мы не производим европейские сорта сыра, вот в чем проблема. А поскольку мы начали с верхушки, то получилось, что рынок есть, а продукции – нет”.