Վարչապետն ընդունել է Նիկոլայ Ռիժկովին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովին և հանձնաժողովի անդամներին:
Վարչապետը, ջերմորեն ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ մեծ պատիվ է կառավարությունում ընդունել Նիկոլայ Ռիժկովին, ով իր ավանդն է ներդրել հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում: Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները և նշել, որ դրանք ավելի քան անկեղծ են: Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն մեծ ներուժ էլ ավելի ընդլայնելու և խորացնելու համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական, միջկառավարական և միջտարածաշրջանային հարթակներում: «Մենք ունենք լավ հնարավորություններ հայ-ռուսական հարաբերություններն օրինակելի դարձնելու համար: Բարեկամությունը մշտապես ամրապնդվում է, եթե այն արդյունավետ է, ազնիվ և ճիշտ»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլայ Ռիժկովը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և Կարեն Կարապետյանին մաղթել հաջողություններ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում: Նիկոլայ Ռիժկովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ կապերի հետագա զարգացմամբ և ավելացրել, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի այսօրվա նիստի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի քննարկվել են նաև զբոսաշրջության և մշակույթի բնագավառներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահի խոսքով՝ Հայաստանն ունի տնտեսությունն առաջ մղելու լուրջ խնդիր և ընդգծել, որ պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել հայաստանյան գործընկերներին՝ տարբեր հարցերի և խնդիրների լուծման գործում:
Անդրադառնալով զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությանը՝ Կարեն Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ օրերս կընդունվի որոշում, որով ՌԴ քաղաքացիներին կթույլատրվի Հայաստան այցելել ներքին անձնագրերով, ինչը կնպաստի նաև զբոսաշրջության խթանմանը: Այդ համատեքստում, կարևորվել է նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև նախապատրաստվող միջտարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանն ուղղված համաձայնագրի ստորագրումը:

Премьер-министр принял Николая Рыжкова
Премьер-министр Карен Карапетян принял сопредседателя Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием РА и Федеральным Собранием РФ Николая Рыжкова и членов комиссии.
Горячо приветствуя гостей, Премьер-министр отметил, что для него большая честь принимать в Правительстве Николая Рыжкова, который внес свой вклад в дело укрепления дружбы армянского и российского народов. Глава Правительства высоко оценил армяно-российские союзнические отношения и отметил, что они более чем искренние. По словам Карена Карапетяна, обе страны имеют большой потенциал для расширения и углубления сотрудничества по всем направлениям, в том числе на межпарламентской, межправительственной и межрегиональной площадках. «У нас есть хорошие возможности для того, чтобы сделать армяно-российские отношения образцовыми. Дружба постоянно укрепляется, если она результативна, честна и правильна», - отметил Премьер-министр РА.
Николай Рыжков поблагодарил за теплый прием и пожелал Карену Карапетяну успехов на должности Премьер-министра РА. Николай Рыжков подчеркнул, что Россия заинтересована в дальнейшем развитии связей с Арменией и добавил, что в ходе сегодняшнего заседания межпарламентской комиссии в числе других вопросов были также обсуждены вопросы взаимодействия в сферах туризма и культуры. Председатель российской части межпарламентской комиссии отметил, что перед Арменией стоит серьезная задача продвижения экономики и подчеркнул, что готов оказать содействие армянским коллегам в деле решения различных вопросов и проблем.
Коснувшись сотрудничества в сфере туризма, Карен Карапетян выразил надежду, что на днях будет принято решение, по которому гражданам РФ будет разрешено посещать Армению по внутренним паспортам, что будет способствовать также стимулированию туризма. В этом контексте была также указана важность подписания подготавливаемого соглашения между правительствами Армении и России о межрегиональном сотрудничестве.