Վարչապետը Տավուշի մարզի համայնքների ղեկավարների հետ քննարկել է մարզի զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այց է կատարել ՀՀ Տավուշի մարզ: Դիլիջան քաղաքում Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանի և համայնքների ղեկավարների հետ վարչապետ Կարապետյանը քննարկել է մարզում առկա խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները:
Տեղեկացնելով, որ հանրապետության բոլոր մարզերի և համայնքների ղեկավարների հետ քննարկվելու է յուրաքանչյուր մարզի զարգացման տեսլականը՝ վարչապետը նշել է. «Մենք ակնկալում ենք մինչև տարեվերջ ստանալ բոլոր համայնքների զարգացման ծրագրերը: Այնուհետև քննարկելու ենք դրանք և առաջնահերթությունը տալու ենք ամենահեռանկարային ծրագրերին, որտեղ համայնքն իր վրա բեռ է վերցնում, բացի ակնկալելուց, որ կառավարության կողմից պետք է լինեն ներդրումներ, աջակցություն, այսինքն՝ մեր հարաբերությունները լինելու են գործընկերային: Մենք հասկանում ենք, որ դուք բազմաթիվ դարդ ու ցավ ունեք, պրոբլեմ ունեք, հասկանում ենք, որ պետք է յուրահատուկ վերաբերմունք ցույց տանք մեր սահմանամերձ համայնքներին, որտեղ առանձնապես տնտեսական ակտիվություն չկա, և այդ ամենը լինելու է խաղի կանոնների շրջանակում, որով պայմանավորվել ենք առաջ շարժվել»:
Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը ներկայացրել է մարզի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, ցուցանիշները, խնդիրները, զարգացման ուղղությունները և նախատեսվող ծրագրերը: Զեկուցվել է, որ մարզն ավելի շատ գյուղատնտեսական է, և այդ ոլորտում առկա են որոշակի ձեռքբերումներ: Նշելով, որ գյուղատնտեսությամբ զբաղվող տարածքները հիմնականում սահմանամերձ համայնքներն են, որոնք օգտվում են կառավարության կողմից 2014 թ. տրված սոցիալական ու հարկային արտոնություններից՝ մարզպետը միաժամանակ նկատել է, որ այդ տարածաշրջանների ռիսկայնությամբ պայմանավորված՝ ներդրումային ծրագրերի առումով էական արդյունքներ չեն գրանցվել: Անդրադառնալով արձանագրված ձեռքբերումներին՝ Հովիկ Աբովյանը տեղեկացրել է, որ «Տավուշ Տեքստիլ» ՍՊԸ-ն Տավուշի շրջանի Չորաթան գյուղում հիմնել է արտադրամաս, որտեղ աշխատում է 200 մարդ: Մինչև մյուս տարվա կեսերն ակնկալվում է ևս 100 աշխատատեղի ստեղծում Արծվաբերդում, իսկ ընդհանուր առմամբ այս ընկերության նախաձեռնած ծրագրերի արդյունքում մինչև 2020 թ. նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 2000 աշխատատեղ Տավուշ, Իջևան և Նոյեմբերյան հատվածում: Հաշվի առնելով մարզում աճող պտուղների եզակիությունը և խորհրդային տարիներին վերամշակող արտադրության կազմակերպման հաջող փորձը՝ ներկայում քայլեր են ձեռնարկվում նաև վերամշակող արտադրամասեր կամ գործարաններ հիմնելու նպատակով մասնավոր ներդրումներ ներգրավելու ուղղությամբ:
Մարզպետի զեկուցումից հետո վարչապետը խոսել է մարզի ուժեղ և թույլ կողմերն ախտորոշելու և դրանցից բխող ծրագրեր մշակելու անհրաժեշտության մասին: «Ո՞ր ոլորտներն են մարզում զարգանում, ո՞ր ոլորտում որքա՞ն զբաղված մարդ կա, ի՞նչ ծավալ են տալիս, և ի՞նչ հեռանկարներ ունեք, ո՞ր ոլորտները կարող եք զարգացնել: Որո՞նք են Տավուշի մարզի առանձնահատկությունն ու առավելությունը, որո՞նք են թույլ կողմերը. թույլ կողմերը՝ սահմանամերձ է, ռիսկային է, առավելությունը՝ Վրաստանի շուկայի կողքին է», - ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ հավելելով, որ պետք է առանձնացնել խնդիրներն ու առաջնահերթությունները և ձևակերպել դրանց լուծումները, որոնք ուղղված կլինեն կյանքի որակի բարելավմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Տավուշի մարզում գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության, զբոսաշրջության, մշակույթի, ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Ներկայացվել են նաև մարզում մի քանի համայնքների խոշորացման պիլոտային ծրագրի արդյունքները:
Վարչապետը հետաքրքրվել է մարզում առողջապահության ոլորտի վիճակի՝ մասնավորապես, պետպատվերի տեղաբաշխման գործընթացի, բժշկական հաստատությունների աշխատանքի արդյունավետության և հարակից այլ հարցերի մասին: Ստանալով բացասական պատասխան պետպատվերի համակարգի արդյունավետ և թափանցիկ գործունեության վերաբերյալ՝ գործադիրի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ առողջապահության նախարարը պետպատվերի նոր հայեցակարգ է ներկայացնելու, որով քաղաքացիներն ընտրության հնարավորություն են ունենալու: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ համակարգը պետք է կրիտիկական փոխել և հանձնարարել առողջապահության նախարարին և մարզի առողջապահության ոլորտի պատասխանատուներին՝ համատեղ աշխատել և ծրագիր ներկայացնել:
Վարչապետը և Տավուշի մարզի համայնքների ղեկավարները համակարծիք են եղել, որ մարզում զբոսաշրջության զարգացման մեծ ներուժ կա, և անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: «Զբոսաշրջության հետ կապված մենք իրականում ցանկանում ենք մեծ ծրագիր իրականացնել: Կարծում ենք՝ Հայաստանը թերագնահատված է որպես տուրիզմի երկիր: Մոտ ժամանակներս էժան ավիաընկերության ծառայությունը, Ռուսաստանի քաղաքացիներին որոշակի արտոնությունների տրամադրումը նպաստելու են ոլորտի աճին, բայց մենք պետք է նաև որակյալ ծառայություններ մատուցենք», - ասել է Կարեն Կարապետյանը և հորդորել բիզնես ծրագրեր ներկայացնել Զբոսաշրջության պետական կոմիտե: Քննարկվել են նաև մարզի պատմամշակութային հուշարձանների, վանքերի վիճակին, պահպանությանն ու բարեկարգմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետն առաջարկել է մտածել մարզերում հիմնադրամ ստեղծելու հեռանկարների շուրջ՝ այդ գործում ներգրավելով տեղացի բարերարների ներուժը:
Գործադիրի ղեկավարը ողջունել և կարևորել է մի շարք համայնքների ղեկավարների ներկայացրած՝ կրթության որակի բարձրացմանը միտված և ժամանակակից տեխնոլոգիաների վրա հիմնված առաջադեմ ծրագրերը:
Խոսելով սահմանամերձ համայնքներում ճանապարհային ենթակառուցվածքների վիճակի մասին՝ վարչապետը նշել է, որ այս ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ կան, և կառավարությունն ըստ առաջնահերթության բարեկարգելու է այդ ճանապարհները: «Սահմանամերձ գյուղի նկատմամբ մենք հատուկ վերաբերմունք ունենք և բիզնեսի լեզվով չենք խոսում: Մենք այնտեղ պարտադիր անելիքներ ունենք», - շեշտել է գործադիրի ղեկավարը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է մարզի համայնքների ղեկավարներին մշակել և պատասխանատու նախարարություններ ներկայացնել ըստ ոլորտների կոնկրետ ծրագրեր:
Կառավարության ղեկավարն այցելել է նաև Դիլիջանի քաղաքապետարանում գործող քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակ, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին, «մեկ պատուհանի» սկզբունքով մատուցվող ծառայությունների որակին:

Премьер-министр с руководителями общин Тавушской области обсудил перспективы развития области: «Наши отношения будут партнерскими»
Премьер-министр Карен Карапетян с рабочим визитом посетил Тавушскую область РА. В городе Дилижане с губернатором Тавушской области Овиком Абовяном и руководителями общин Премьер-министр Карапетян обсудил имеющиеся в области проблемы и перспективы ее развития.
Проинформировав, что с руководителями всех областей и общин будет обсуждено видение развития каждой области, Премьер-министр отметил:«Мы ожидаем до конца года получить программы развития всех общин. Затем обсудим их и первоочередность будем давать самым перспективным программам, в которых община берет на себя нагрузку, помимо того, что ожидает, что со стороны Правительства должны быть инвестиции, поддержка, то есть наши отношения будут партнерскими. Мы понимаем, что у вас много трудностей и проблем, понимаем, что мы должны проявить специфическое отношение к нашим приграничным общинам, в которых нет особой экономической активности, и все это будет в рамках правил игры, по которым мы договорились идти вперед».
Губернатор Тавушской области Овик Абовян представил социально-экономическую ситуацию в области, ее показатели, проблемы, направления развития и намеченные программы. Было доложено, что область больше сельскохозяйственная, и в этой сфере есть определенные достижения. Отметив, что занимающиеся сельским хозяйством общины в основном являются приграничными, и они пользуются предоставленными Правительством в 2014 году социальными и налоговыми льготами, губернатор одновременно заметил, что существенных результатов в плане инвестиционных программ в этих регионах не зарегистрировано, что обусловлено рисковостью последних. Коснувшись зафиксированных достижений, Овик Абовян проинформировал, что ООО «Тавуш Текстиль» в селе Чоратан Тавушской области основало цех, где работают 200 человек. До середины прошлого года ожидается создание еще 100 рабочих мест в Арцваберде, а в общем и целом в результате реализации созданных этой компанией программ до 2020 года планируется создать в Тавуше – Иджеване и Ноемберяне около 2000 рабочих мест. Учитывая исключительное значение произрастающих в области плодов и успешный опыт организации перерабатывающих производств в советские годы, в настоящее время предпринимаются шаги также в направлении привлечения частных инвестиций с целью основания перерабатывающих цехов или заводов.
После доклада губернатора Премьер-министр говорил о диагностике сильных и слабых сторон области и необходимости разработки вытекающих из этого программ. «Какие сферы развиваются в области, в какой сфере сколько есть занятых людей, какой объем они дают, какие перспективы у вас есть, какие сферы можете развивать? Каковы особенности и преимущества Тавушской области, какие стороны слабые? Слабые стороны – приграничная, рисковая, преимущество – рядом рынок Грузии», - сказал Карен Карапетян, добавив, что нужно выделять проблемы и первоочередности и формулировать их решения, которые будут направлены на улучшение качества жизни.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся развития в Тавушской области сельского хозяйства, здравоохранения, образования, туризма, культуры, инфраструтур. Были также представлены результаты пилотных программ по укрупнению нескольких общин.
Премьер-министр поинтересовался состоянием сферы здравоохранения области, в частности, процессом размещения госзаказа, эффективностью работы медицинских учреждений и другими смежными вопросами. Получив отрицательный ответ об эффективной и прозрачной деятельности системы госзаказа, Глава Правительства проинформировал, что Министр здравоохранения представит новую концепцию госзаказа, в соответствии с которой граждане получат возможность выбора. Карен Карапетян подчеркнул, что систему нужно критически изменить и поручил Министру здравоохранения и ответственным сферы здравоохранения области совместно работать и представить программу.
Премьер-министр и руководители общин Тавушской области выразили единое мнение в том, что в области есть большой потенциал развития туризма, и необходимо предпринять шаги в этом направлении. «В связи с туризмом мы действительно хотим реализовать большую программу. Полагаем, что Армения недооценена как страна туризма. В ближайшее время услуги компании-лоукостера, предоставление некоторых льгот гражданам России будут способствовать росту сферы, но мы должны также предоставлять качественные услуги», - сказал Карен Карапетян и призвал представить бизнес-программы в Государственный комитет по туризму. Были также обсуждены вопросы, касающиеся состояния, сохранения и благоустройства культурно-исторических памятников, монастырей области. Премьер-министр предложил подумать о перспективах создания фонда в областях, с вовлечением в это дело потенциала местных меценатов.
Премьер-министр приветствовал представленные руководителями ряда общин, направленные на повышение качества образования и основанные на современных технологиях прогрессивные программы и отметил их важность.
Говоря о состоянии транспортных инфраструктур в приграничных общинах, Премьер-министр отметил, что в этой сфере есть многочисленные проблемы, и Правительство в соответствии с первоочередностью благоустроит эти дороги. «У нас особое отношение к приграничным селам, и мы с ними не говорим на языке бизнеса. Нам в них предстоят обязательные работы», - акцентировал Глава Правительства.
Подводя итоги совещания, Карен Карапетян поручил руоводителям общин области разработать и представить в ответственные министерства конкретные программы по сферам.
Глава Правительства посетил также действующий в мэрии Дилижана офис по обслуживанию граждан, ознакомился с созданными условиями, качеством услуг, представляемых по принципу «Одного окна».