UWC Դիլիջան քոլեջում Նարինե Աբգարյանի հետ հանդիպում տեղի ունեցավ
Նոյեմբերի 13-ին UWC Դիլիջան քոլեջում հանդիպում տեղի ունեցավ հայտնի գրող Նարինե Աբգարյանի հետ։ UWC Դիլիջան քոլեջի եւ Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված գրական երեկոյին ներկա էր շուրջ 200 մարդ՝ քոլեջի ուսանողները, Դիլիջանի, Վանաձորի եւ գրողի հայրենի քաղաք Բերդի բնակիչները։
UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն Դենիս Դեւիդսոնը, ողջունելով Նարինե Աբգարյանին, պատմեց,  որ ուսանողները գրադարանում հեղինակի գրքերի ընթերցանություն կազմակերպելով՝ հատուկ պատրաստվել էին նրա հետ հանդիպմանը․
«Գրականությունը մեր կյանքի մեծ մասն է։ Այն կարող է ուրախացնել մեզ տխուր օրերին, կարող է ստիպել ծիծաղել այն ժամանակ, երբ դժբախտ ենք, կարող է ստիպել մեզ մտածել այն մասին, թե ով ենք մենք, այն կարող է ապաստանել մեզ այն աշխարհից, ուր չենք ուզում ներկա լինել։ Ես հասկացա, որ Ձեր գրքերն այդ ամենը տալիս են ընթերցողին»,-նշում է Քոլեջի տնօրենը։
Հանդիպման մասնակիցները Նարինե Աբգարյանին նրա արվեստի, Հայաստանում եւ Ռուասատանում անցկացրած կյանքի, ստեղծագործությունների բեմականացման եւ հնարավոր էկրանավորման, ինչպես նաեւ դրանց թարգմանության եւ համացանցային տարածման մասին շատ հարցեր տվեցին։ Գրողը երիտասարդ հեղինակներին «ուրիշների խորհուրդները չլսելու, այլ սեփական կարծիքին ապավինելու» խորհուրդ տվեց։ Քոլեջի բազմազգ լսարանին ուրախացրեց այն նորությունը, որ առաջիկայում Նարինե Աբգարյանի գրքերն անգլերեն կթարգմանվեն, այդպիսով ուսանողներն ավելի լավ կծանոթանան Հայաստանին, նրա պատմությանն ու ազգային ոգուն, քանի որ առաջիկա երկու տարին նրանք հենց այստեղ են ապրելու։
Նարինե Աբգարյանը UWC Դիլիջան էր այցելել վերջինիս համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի հրավերով․
«Այժմ աշխարհում ընդհանուր արժեքների եւ առօրյայից ու քաղաքականությունից զատ ապագայի շուրջ մշակութային, ինտելեկտուալ երկխոսության պակաս կա։ Քոլեջի միջազգային միջավայրը ինտելեկտուալ հաղորդակցություն է սնում, եւ Նարինեի հետ հանդիպումը նման, հոգեւոր զարգացումը խթանող զրույցներից է»,-կարծում է Վերոնիկա Զոնաբենդը։
Նարինե Աբգարյանը, ով առաջին անգամ չէր UWC Դիլիջան քոլեջում, ասում է, որ այս դպրոցն ապագայի մի մասն է․
«Այս դպրոցում ձեւավորվում են այնպիսի մարդիկ, որոնք կփոխեն ապագան։ Նրանք այն սերմերն են, որոնք ճիշտ պտուղ են տալիս»,-նշում է գրողը։

В UWC Dilijan прошла встреча с Наринэ Абгарян
В литературном вечере, организованном UWC Dilijan и Dilijan Community Center, приняли участие более 200 человек: студенты школы, жители Дилижана, Ванадзора и Берда, родного города писательницы.
Директор UWC Dilijan Дениз Дэвидсон, приветствуя Наринэ Абгарян, рассказала о том, что студенты специально готовились к встрече с ней, устраивая в библиотеке чтение ее книг.
«Литература – большая часть нашей жизни. Она может поднять нам настроение в плохой день, она может заставить нас смеяться, когда мы несчастны, может заставить нас думать о том, кто мы есть, и может предоставить нам убежище от мира, в котором мы не хотим в данный момент находиться. Я поняла, что ваши книги дают все это вашим читателям», – заявила директор школы.
Участники встречи задавали Наринэ Абгарян много вопросов о ее творчестве и жизни в Армении и России, о театральных постановках по ее произведениям и возможности их экранизации, а также об их переводе на другие языки и о популярности в интернете. Писательница порекомендовала молодым авторам «не прислушиваться к советам окружающих, а слушать себя». Международную аудиторию школы обрадовала новость о том, что в ближайшее время книги Наринэ Абгарян будут переведены на английский язык, поскольку таким образом студенты смогут лучше понять Армению – страну, где они будут жить ближайшие два года, ее историю и дух ее народа.
Наринэ Абгарян приехала в UWC Dilijan по приглашению сооснователя школы Вероники Зонабенд.
«В настоящее время в мире не хватает культурного, интеллектуального диалога о ценностях вообще и о будущем вне политического контекста и повседневной рутины. Международная среда школы питает интеллектуальное общение, и встреча с Наринэ – одна из таких стимулирующих духовное развитие бесед», – считает Вероника Зонабенд.
Наринэ Абгарян, которая уже не первый раз посещает UWC Dilijan, отметила, что школа – это часть будущего. «В этой школе растут люди, которые будут менять будущее. Это те семена, которые дают правильные всходы», – заявила писательница.