Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Բրիջիթ Բրինքին
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ եվրոպական և եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին:
Ինչպես տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն, Է.Նալբանդյանը գոհունակություն հայտնեց հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության բարձր մակարդակի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին համատեղ ջանքերով երկկողմ հարաբերություններում զգալի առաջընթաց է արձանագրվել, ինչը լայն հնարավորություններ է ստեղծում՝ փոխգործակցության առավել ամրապնդման ու ընդլայնման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բրիջիթ Բրինքը նշեց, որ Միացյալ Նահանգները բարձր են գնահատում Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները և շահագրգռված են դրանց հետագա խորացմամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-ամերիկյան առևտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին, մտքեր փոխանակեցին Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի գործունեության, տնտեսական հարցերով հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների վերաբերյալ:
Հայաստանի արտգործնախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը քննարկեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծման նպատակով Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն առնչվող հարցեր։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Բրիջիթ Բրինքը մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հրատապ խնդիրների շուրջ։

Эдвард Налбандян принял Бриджит Бринк
16-го ноября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял заместителя помощника Госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк.
Приветствуя гостью, министр иностранных дел Армении выразил удовлетворение в связи с высоким уровнем армяно-американского дружественного партнерства, подчеркнув, что за последние годы совместными усилиями был зарегистрирован существенный прогресс в двусторонних отношениях, что открывает широкие возможности для еще большего укрепления и расширения взаимодействия.
Выразив благодарность за прием, Бриджит Бринк отметила, что Соединенные Штаты высоко оценивают партнерские отношения с Арменией и заинтересованы в их дальнейшем углублении.
Собеседники коснулись перспектив развития армяно-американского торгово-экономического взаимодействия, обменялись мнениями вокруг деятельности Армяно-американского совета по торговле и инвестициям, работ армяно-американской межправительственной комиссии по экономическим вопросам.
Министр иностранных дел Армении и заместитель помощника Госсекретаря США обсудили вопросы, связанные с реализацией достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей с целью создания соответствующих условий для продвижения процесса по урегулированию карабахского конфликта.
Эдвард Налбандян и Бриджит Бринк обменялись мнениями вокруг ряда актуальных международных и региональных проблем.