Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարարին
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով Երևան ժամանած Մոլդովայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և եվրոպական ինտեգրման նախարար Անդրեյ Գալբուրին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է Մոլդովայի հետ բարեկամական հարաբերությունների խորացումը։
Հանդիպումը մեկնարկեց նախարարների առանձնազրույցով, ապա շարունակվեց ընդլայնված կազմով: Կողմերը հագեցած քննարկումներ ունեցան երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի տարբեր հարցերի, միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ:
Տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում երկու պետությունների միջև համագործակցության առավել զարգացման նպատակով ձեռնակվելիք քայլերի շուրջ, քննարկվեցին առևտրատնտեսական փոխգործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու ուղիները, կարևորվեց գիտակրթական և մշակութային բնագավառներում փոխանակումների ակտիվացումը:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Անդրեյ Գալբուրն անդրադարձան միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը, արտաքին գործերի նախարարությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացմանը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության սերտացմանը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր մոլդովացի գործընկերոջը ներկայացրեց Հայաստան-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները: Իր հերթին պարոն Գալբուրը ներկայացրեց Մոլդովայի եվրոպական ինտեգրման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Հանդիպման օրակարգում էր նաև տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման հարցը: Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանն իր մոլդովացի գործընկերոջը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը:
Հանդիպման ավարտին նախարարները ստորագրեցին չորս փաստաթուղթ՝ Հայաստանի և Մոլդովայի քաղաքացիների միջև մուտքի արտոնգագրի ռեժիմի վերացման, զբոսաշրջության, ինչպես նաև գիտության և կրթության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրերը, երկու երկրների արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների 2017-2018 թթ. ծրագիրը, ապա հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով:

Встреча Эдварда Налбандяна с министром иностранных дел Молдовы
16-го ноября министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с прибывшим с рабочим визитом в Ереван вице-премьером, министром иностранных дел и европейской интеграции Молдовы Андреем Галбуром.
Приветствуя гостью, Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает важность углублению дружественных отношений с Молдовой.
Встреча началась с в формате тет а тет, затем продолжилась в расширенном составе. Стороны детально обсудили различные вопросы двухсторонней и многосторонней повестки дня, актуальные международные и региональные проблемы.
Состоялся обмен мнениями вокруг шагов с целью дальнейшего развития сотрудничества между двумя государствами, были обсуждены пути придания нового импульса торгово-экономическому взаимодействию, была отмечена важность активизации обменов в научно-образовательной и культурной сферах.
Эдвард Налбандян и Андрей Галбур коснулись активизации межпарламентских связей, проведения консультаций между министерствами иностранных дел, укрепления взаимодействия в рамках международных организаций.
Глава внешнеполитического ведомства Армении представил своему молдавскому коллеге переговоры вокруг нового рамочного соглашения Армения-ЕС. В свою очередь, господин Галбур представил последние развития в процессе европейской интеграции Молдовы.
На повестке дня стоял также вопрос мирного урегулирования региональных конфликтов. Собеседники сошлись во мнении, что все конфликты должны быть разрешены исключительно мирным путем. В этом контексте Эдвард Налбандян представил своему молдавскому коллеге предпринимаемые Арменией и странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия по созданию соответствующих условий с целью продвижения переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
В конце встречи министры подписали 4 документа: соглашения об отмене визового режима для граждан Армении и Молдовы, сотрудничестве в сфере туризма, а также науки и образования, программу консультаций между министерствами иностранных дел двух стран на 2017-2018гг., затем выступили с совместной пресс-конференцией.