Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին
Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը քննարկել, ապա հավանության է արժանացրել Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգրքի մասին նախագիծը: Նախագծի քննարկման ժամանակ ընդգծվել է, որ ի թիվս տնտեսական զարգացման և միասնական տնտեսական տիրույթի հետագա առաջընթացը կարգավորող այլ հարցերի, մասնավորապես՝ հաշվի են առնվել անդամ երկրների բիզնեսի շահերը:
Միջկառավարական խորհրդի նիստում հավանության են արժանացել նաև միասնական շուկայում դեղերի շրջանառությունը կարգավորող իրավական նորմերը, որոնց համաձայն, 2017 թվականի հունվարի 1-ից Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում կգործի դեղերի միասնական շուկա: Արդյունքում՝ միասնական ընթացակարգին համապատասխան ԵԱՏՄ անդամ երկրներում գրանցված և ճանաչում ստացած դեղամիջոցների համար կապահովվի ազատ շրջանառություն ամբողջ ԵԱՏՄ տարածքում՝ առանց լրացուցիչ ընթացակարգերի: Քննարկման ժամանակ կարևորվել է այն հանգամանքը, որ վերոնշյալ նախագծի ընդունումը կհանգեցնի ԵԱՏՄ տարածքում դեղամիջոցների որակի բարձրացմանն ու դրանց գների նվազեցմանը:
Միաժամանակ ընդգծվել է, որ առհասարակ այս երկու նախագծերի ընդունումն էական քայլ է միասնական շուկայի կայացման ուղղությամբ:
Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը որոշում է ընդունել խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել 2017 թվականի առաջին եռամսյակում՝ Բիշքեկում:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարճ ճեպազրույց է ունեցել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ: Վարչապետը բիզնեսի զարգացման տեսանկյունից կարևորել է նիստի ընթացքում ընդունված փաստաթղթերը, մասնավորապես՝ Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգիրքը, միասնական շուկայում դեղերի շրջանառությունը կարգավորող իրավական նորմերը: «Կարծում եմ՝ կարևոր փուլ է առաջ շարժվելու համար: Գրավիչ հանգամանքը Հայաստանի համար մեծ շուկան է: Եթե մեծ շուկան կանոնակարգվում է, խաղի կանոնները ֆիքսվում են, ապա կանոնավոր աշխատող բիզնեսի համար դա լավ է: Բիզնեսի համար անհրաժեշտ են հստակ, հասկանալի, երկարատև խաղի կանոններ»,-ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:

Премьер-министр Карен Карапетян принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета
Премьер-министр Республики Армения Карен Карапетян в Москве принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета.
Евразийский межправительственный совет обсудил и одобрил проект Таможенного кодекса Евразийского экономического союза. Во время обсуждения проекта было подчеркнуто, что в числе вопросов регулирования дальнейшего прогресса экономического развития и единого экономического пространства, в частности, учтены интересы бизнеса государств – членов.
На заседании Межправительственного совета были также одобрены правовые нормы, регулирующие обращение лекарств на едином рынке, согласно которым с 1 января 2017 года на территории Евразийского экономического союза будет действовать единый рынок лекарств. В результате, в соответствии с единой процедурой, для зарегистрированных и признанных в государствах-членах ЕАЭС лекарственных средств будет обеспечено свободное обращение на всей территории ЕАЭС без дополнительных процедур. Во время обсуждения была отмечена важность того обстоятельства, что принятие вышеуказанного проекта приведет к повышению качества лекарственных средств на пространстве ЕАЭС и снижению цен на них.
Одновременно было подчеркнуто, что в целом принятие этих двух проектов является существенным шагом в направлении становления единого рынка.
Евразийский межправительственный совет принял решение провести следующее заседание Совета в первом квартале 2017 года в Бишкеке.
После заседания Евразийского межправительственного совета состоялся брифинг Премьер-министра Карена Карапетяна с представителями СМИ. Премьер-министр с точки зрения развития бизнеса отметил важность одобренных в ходе заседания документов, в частности, проекта Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, правовых норм, регулирующих обращение лекарств на едином рынке. «Думаю, что это важный шаг для движения вперед. Привлекательным обстоятельством для Армении является большой рынок. Если большой рынок упорядочивается, правила игры фиксируются, то это хорошо для работающего по правилам бизнеса. Бизнесу необходимы четкие, понятные, долгосрочные правила игры», - подчеркнул Карен Карапетян.