Քննարկվել են ՀՀ կառավարության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև համագործակցության զարգացման ուղղությունները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) փոխնախագահ Յան Վապավուրիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել ԵՆԲ-ի հետ համագործակցությունը և կարևորել տարբեր ոլորտներում ԵՆԲ-ի համաֆինանսավորմամբ իրականացված ու դեռևս ընթացքի մեջ գտնվող՝ Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու, Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանցի կառուցման, Երևանի մետրոպոլիտենի, Երևանի ջրամատակարարման ցանցի վերականգնման, կոշտ թափոնների կառավարման ծրագրերը: Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վարկային ծրագրերի շրջանակում Եվրոպական ներդրումային բանկից ստացված տեխնիկական աջակցության համար և նշել, որ այն էապես բարձրացնում է տրամադրվող վարկերի նպատակայնությունը և արդյունավետությունը: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունն այսուհետ էլ ավելի բծախնդիր կերպով է մոտենալու վարկային միջոցների ծախսմանը՝ հաշվի առնելով դրանց նպատակն ու մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը: Այդ առումով Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ՀՀ կենտրոնական բանկի և ԵՆԲ-ի միջև ստորագրվելիք ՓՄՁ ֆինանսավորման ծրագրի երկրորդ փուլի պայմանագիրը՝ 50 մլն եվրո արժողությամբ: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է առավել զարգացնել փոխգործակցությունը, և որպես հնարավոր համագործակցության ուղղություններ՝ առաջարկել է դիտարկել գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության ոլորտները՝ ավելացնելով, որ կառավարությունը պատրաստվում է այս բնագավառների զարգացման ուղղությամբ ներկայացնել նոր ռազմավարություններ: Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է նաև, որ ստեղծվելու են ոլորտային նոր հիմնադրամներ, որոնք ուղղված են լինելու բիզնեսի խթանմանը և այս ուղղությամբ ևս հնարավոր է ընդլայնել գործակցությունը կառավարության ու ԵՆԲ-ի միջև:
Յան Վապավուրին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ՀՀ նոր կառավարությանը մաղթել հաջողություններ՝ հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը կյանքի կոչելու գործում: ԵՆԲ փոխնախագահը նշել է, որ տեղյակ է բիզնես միջավայրի բարելավմանը միտված ՀՀ կառավարության քայլերի մասին և ընդգծել, որ ԵՆԲ-ն պատրաստ է այդ ուղղությամբ ևս օժանդակություն ցուցաբերել հայաստանյան գործընկերներին: Միաժամանակ Յան Վապավուրին գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ համագործակցության մակարդակի առնչությամբ և նշել, որ ԵՆԲ-ն մեծածավալ միջոցներ է ուղղել մեր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագրերի իրականացմանը: Նա վստահություն է հայտնել, որ համատեղ բոլոր ծրագրերը կշարունակեն նպաստել ՀՀ տնտեսության զարգացմանն ու դիվերսիֆիկացմանը:
Հանդիպման ընթացքում Կարեն Կարապետյանը և Յան Վապավուրին քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր:

Обсуждены направления развития сотрудничества между Правительством РА и Европейским инвестиционным банком
Премьер-министр Карен Карапетян принял делегацию, возглавляемую вице-президентом Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) Яном Вапавуори.
Премьер-министр высоко оценил сотрудничество с ЕИБ и отметил важность осуществленных и находящихся в процессе реализации при софинансировании ЕИБ программ: строительства магистрали Север-Юг, Кавказской сети электропередачи, Ереванского метрополитена, восстановления сети водоснабжения Еревана, управления твердыми отходами. Карен Карапетян поблагодарил за техническую помощь, полученную от Европейского инвестиционного банка в рамках кредитных программ и отметил, что она существенно повышает целенаправленность и эффективность предоставляемых кредитов. Премьер-министр отметил, что Правительство отныне будет еще педантичнее подходить к расходованию кредитных средств, учитывая их цель и мультипликативный эффект. В этом плане Карен Карапетян отметил важность намеченного к подписанию между Центральным банком РА и ЕИБ договора о втором этапе финансирования МСП стоимостью 50 млн евро. Премьер-министр отметил, что Правительство заинтересовано в большем развитии взаимодействия, и в качестве возможных направлений сотрудничества предложил рассмотреть сферы сельского хозяйства и туризма, добавив, что Правительство готовится представить новые стратегии в направлении развития этих сфер. Карен Карапетян проинформировал также, что будут созданы новые фонды по сферам, деятельность которых будет направлена на стимулирование бизнеса, и в этом направлении также возможно расширение сотрудничества между Правительством и ЕИБ.
Ян Вапавуори поблагодарил за теплый прием и пожелал новому Правительству РА успехов в деле воплощения в жизнь амбициозной повестки дня реформ. Вице-президент ЕИБ отметил, что в курсе направленных на улучшение бизнес-среды шагах Правительства РА и подчеркнул, что ЕИБ готов оказать содействие армянским партнерам и в этом направлении. Одновременно Ян Вапавуори выразил удовлетворение уровнем сотрудничества с Правительством РА и отметил, что ЕИБ направил крупномасштабные средства для реализации программ, имеющих для нашей страны стратегическое значение. Он выразил уверенность, что все совместные программы продолжат способствовать развитию и диверсификации экономики РА.