Վարչապետ. «Ֆինանսները պետք է ուղղենք այն ոլորտներ, որտեղ մաքսիմալ արագ, շահութաբեր և էֆեկտիվ ծրագրեր կան»
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նոյեմբերի 18-ին աշխատանքային այց է կատարել Արագածոտնի մարզ: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարությունը:
Կ. Կարապետյանը եղել է Աշտարակում, որտեղ նրան է ներկայացվել քաղաքի զբոսաշրջության զարգացման նախագիծը: Մասնավորապես, նախատեսվում է Աշտարակի 11-րդ դարի հին կամուրջի շրջակայքում, որտեղ առկա են եկեղեցիներ, պատմամշակութային հուշարձաններ, ձիարշավարան, հանգստի գոտի, վերականգնել քաղաքի կոլորիտը, որը կարող է գրավիչ դառնալ զբոսաշրջիկների համար: Նախագծի նպատակն է Աշտարակը դարձնել զբոսաշրջային հետաքրքիր ուղղություններից մեկը: Նախատեսվում է առաջիկայում մշակել քաղաքի զբոսաշրջության զարգացման ծրագիրը, որի շրջանակում կյանքի կկոչվեն նաև ենթակառուցվածքային նախագծեր: Նշվել է, որ Աշտարակը զբոսաշրջության տեսանկյունից ուշադրության կենտրոնում է և ծրագիրը պետք է իրականացվի պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ, նաև միջազգային կազմակերպությունների ներգրավմամբ: Վարչապետ Կարապետյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և հանձնարարել հնարավորինս արագ մշակել ծրագիրը և այն ներկայացնել կառավարություն:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Արագածոտն համայնքի կարկտահարությունից տուժած բնակիչներին, լսել նրանց խնդիրները, որոնք վերաբերել են վարկային պարտավորությունների կատարմանը, ջրի վարձի և հողի հարկի վճարումներին: Կարեն Կարապետյանն Արագածոտնի գյուղապետ Մելսիկ Ղազարյանին առաջարկել է գյուղացիների պարտավորությունների ծավալները ներկայացնել կառավարություն: Դիմելով գյուղացիներին և գյուղապետին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է.«Համայնքապետը պետք է գա և մեզ հետ գործնական խոսի, նշի, որ եթե այսքան գումար տանք, այս կանեք, այն կանեք, ոտքի կկանգնեք, ռիսկերը կնվազեն, որպեսզի մենք անընդհատ այսպիսի արտակարգ իրավիճակների մեջ չընկնենք: Տալիս եք ծրագիր, դուք ինչ բեռ եք վերցնում, մարզպետն ինչ բեռ, նախարարն ինչ բեռ, ես ինչ բեռ»:
Վարչապետ Կարապետյանն այցելել է հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու երկրորդ տրանշով կառուցվող Աշտարակ-Թալին ճանապարհատված, ծանոթացել շինաշխատանքների ընթացքին: Կառավարության ղեկավարին զեկուցվել է, որ 42 կիլոմետր երկարությամբ ճանապարհատվածում շինաաշխատանքներն ընթանում են ըստ սահմանված ժամանակացույցի, ներկայում իրականացվել է աշխատանքների 35 տոկոսը: Նախատեսվում է ճանապարհը շահագործման հանձնել 2018 թվականին: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է որակական չափանիշների և ժամանակացույցի հստակ պահպանումը:
Վարչապետն այցելել է Արագածոտնի մարզում գործող «Գոլդն Գրեյպ Արմաս» գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվող ընկերություն: 2007-ից մինչ օրս ավելի քան 180 հա տարածության վրա հիմնվել են խաղողի այգիներ, մշակվում են կոնյակի և գինու, ինչպես նաև սեղանի խաղողի սորտեր, իսկ 40 հա հողատարածքը զբաղեցնում են պտղատու այգիներ (դեղձի, սալորի, խնձորի, ծիրանի, բալի և այլն): Կարեն Կարապետյանը շրջել է այգիներով, ծանոթացել գյուղատնտեսական աշխատանքների արդյունքներին և ընկերության առաջիկա ծրագրերին: Ընդհանուր ներդրումների ծավալը կազմել է մոտ 20 մլն եվրո, որից 7 մլն եվրոն ուղղվել է գինու և կոնյակի նոր գործարանի կառուցմանը: Գործարանի մթերման հզորությունը կազմում է տարեկան մինչև 1000 տոննա խաղող: «Գոլդն Գրեյպ Արմաս»-ն իրականացնում է նաև ագրոզբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր: Տեղեկացվել է, որ ընկերության արտադրանքը վաճառվում է ոչ միայն ներքին շուկայում, այլև ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, ՌԴ-ում, Չինաստանում: Աշխատանքներ են տարվում այլ շուկաներ մուտք գործելու ուղղությամբ:
Կ. Կարապետյանը եղել է նաև Վարդենուտ համայնքի «Ագաթ 777» ՍՊԸ-ի սպանդանոցում, որը գործում է 2015 թ.-ից: Նշվել է, որ սպանդանոցի կառուցման նպատակով Հունաստանի կառավարությունն ընկերությանը հատկացրել է ավելի քան 211 հազար դոլար, իսկ ընկերության կողմից կատարված ներդրումը կազմում է մոտ 450 հազար դոլար: Սպանդանոցն ունի երեք հոսքագիծ և մեկ հեթափոխում կարող է իրականացնել 40 գլուխ խոշոր, 100 գլուխ մանր եղջերավոր կենդանիների և 100 գլուխ խոզերի մորթ: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է Հայաստանում ժամանակակից սպանդանոցների առկայությունը՝ սննդի անվտանգության ապահովման և անասնապահության զարգացման խթանման առումով:
Այցի ավարտին վարչապետն Արագած համայնքում հանդիպել է Արագածոտնի մարզի համայնքների ղեկավարների հետ, քննարկել մարզում առկա խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները: «Մենք ցանկանում ենք քննարկել Արագածոտնի մարզի զարգացման ծրագիրը, լսել մարզպետին, համայնքների ղեկավարներին, թե որոնք են մարզի խնդիրները, որոնք՝ առաջարկվող լուծումները, զարգացման ծրագրերը: Պետք է այդ ծրագրերի մեջ առանձնացնենք նրանք, որոնք կարող են արագ, շոշափելի արդյունք տալ, նշենք այն ծրագրերը, որոնք խիստ անհրաժեշտ են, նաև ֆիքսենք՝ ինչ է անում համայնքը, ինչ է անում մարզպետարանը, ինչ են անում ՀՀ նախարարությունները, գերատեսչությունները և ՀՀ կառավարությունը»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ բոլոր այն ծրագրերը, որոնք համայնքները, մարզերը ներկայացնելու են, կառավարությունում առավելագույնս ուշադիր ուսումնասիրվելու են:
Վարչապետի խոսքով՝ գործադիրն արձագանքելու է այն ծրագրերին, որոնք առավել էֆեկտիվ են, որտեղ համայնքը, մարզպետարանը, համայնքի բնակիչները, համայնքի բիզնեսն իրենց վրա բեռ են վերցնելու: Կառավարության ղեկավարն ավելացրել է, որ խոսքը գնում է այն ծրագրերի մասին, որոնք ուղղված են լինելու աշխատատեղերի ստեղծմանը և այլ կարևորագույն խնդիրների լուծմանը:
Այնուհետև Արագածոտնի մարզպետ Գաբրիել Գյուզալյանը ներկայացրել է մարզի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, զարգացման ուղղությունները և նախատեսվող ծրագրերը: Զեկուցվել է, որ մարզն ավելի շատ գյուղատնտեսական է և ՀՆԱ-ի 60 տոկոսը զբաղեցնում է այս ոլորտը: Մարզում ընթացիկ տարում մշակվել է 218 հազար հա հողատարածք, ինչը 2015-ի համեմատ ավելի է 600 հա-ով: Մարզպետի խոսքով՝ առաջնային խնդիր է արտադրանքի իրացումը, ոռոգելի տարածքների ավելացումը: Վերջինիս հետ կապված քննարկումներ են տարվում Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հետ՝ ջրի բաշխման գործընթացն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Ըստ Գաբրիել Գյոզալյանի, մարզում ընթացիկ տարում ներդրումներ են կատարվել հիմնականում գինու, կոնյակի արտադրության ուղղությամբ, ոլորտում գործող ձեռնարկությունների թիվը հասել է 13-ի: Ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու նպատակով քայլեր են իրականացվում նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում: Գաբրիել Գյոզալյանը նշել է, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում մարզի զարգացման ծրագրի մշակման ուղղությամբ, որը կառավարությանը կներկայացվի մինչ դեկտեմբերի 25-ը:
Անդրադառնալով մարզի զարգացման ծրագրին՝ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է համայնքների ղեկավարներից իր ակնկալիքները: «Երևանում չկա մի խելոք մարդ, որը ձեզնից լավ է պատկերացնում ձեր համայնքի, ձեր մարզի զարգացումը: Այդ իսկ պատճառով, Երևանի հետ գործնական հարաբերություններում և կառավարության հետ շփումից արդյունքները շատ խիստ կապված են նրանից, թե դուք ինչքանով եք ռեալ, պրագմատիկ պատկերացնում մարզի, համայնքի զարգացումը, խնդիրները, պակասը, այն, թե ինչի կարիք ունեք: Մենք ունենք սահմանափակ բյուջե, սահմանափակ միջոցներ, բայց բազմաթիվ կարողություններ, որպեսզի բավականին լավ պայմաններով ֆինանսներ ներգրավենք: Ո՞ւր պետք է ուղղենք այդ ֆինանսը. պետք է ուղղենք ռազմավարական որոշակի խնդիրների լուծմանը, նաև այն ոլորտներ, որտեղ մաքսիմալ արագ, շահութաբեր և էֆեկտիվ ծրագրեր ունենք: Ո՞ր գործընկերոջ հետ ենք մենք աշխատելու. որը հարցին լավ է տիրապետում, վստահ է, որ այս ծրագիրը կիրագործի, նաև զուգահեռ բեռ կվերցնի իր վրա: Մինչև դուք չպատկերացնեք ձեզ ինչ է պետք, Երևանում որևէ մեկը չի պատկերացնելու»,- ընդգծել է վարչապետը:
Կ. Կարապետյանի խոսքով՝ եթե մարզպետն ու համայնքների ղեկավարները չպատկերացնեն իրենց ինչ է պետք, երբևէ դրական և արդյունավետ տեղաշարժ չի լինելու: «Բիզնեսի, կառավարման մեջ մի թեզ կա, որը չափազանց կարևոր է. եթե դու կարող ես դա պատկերացնել, ապա դու շանս ունես դա անել: Դուք անպայման պետք է ունենաք այդ պատկերացումը, թե ինչ եք ցանկանում: Պետք է ամփոփել, պատրաստել մի նյութ, որից կիրառական արդյունք կլինի և մենք ըստ դրա քայլ առ քայլ կգնանք առաջ: Պետք է պատրանքներից դուրս գանք և նստենք ու առարկայական խոսենք»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Այնուհետև խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Տավուշի մարզում առողջապահության, գյուղատնտեսության, կրթության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտների զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետը հետաքրքրվել է մարզում առողջապահության ոլորտի վիճակի, մասնավորապես, բժշկական հաստատությունների աշխատանքի արդյունավետության, պետպատվերի տեղաբաշխման գործընթացի և հարակից այլ հարցերի մասին:
Զեկուցվել է, որ ներկայում աշխատանքներ են տարվում ծախսերի նվազեցման և օպտիմալացման ուղղությամբ, նախատեսվում է Ծաղկահովիտի բժշկական կենտրոնի կարգավիճակի փոփոխություն, որը կանգնել է ֆինանսական խնդիրների առջև: Մասնավորապես, ծրագրվում է փակել կենտրոնի ստացիոնար ծառայությունը և թողնել միայն ամբուլատոր և անհետաձգելելի բուժօգնության ծառայությունը: Արդյունքում, կտնտեսվի 52 մլն դրամի տնտեսում:
Ծաղկահովիտի համայնքապետն իր դժգոհությունն է հայտնել բուժկենտրոնի օպտիմալացման ծրագրի կապակցությամբ և առաջարկել է այն հանձնել հավատարմագրային կառավարման: Նա տեղեկացրել է, որ այդպիսի ներդրող արդեն իսկ կա: Վարչապետ Կարապետյանը հորդորել է ծրագիրը հնարավորինս արագ ներկայացնել Առողջապահության նախարարություն: Խոսելով պետպատվերի համակարգի արդյունավետ և թափանցիկ գործունեության վերաբերյալ՝ գործադիրի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ ներկայացվելու է պետպատվերի նոր հայեցակարգ, որով քաղաքացիները կունենան ընտրության հնարավորություն: «Մենք պետպատվերով չպետք է առողջապահության ոլորտում ստեղծենք ոչ մրցունակ, ոչ արդարացի դաշտ, որևէ մեկին չպետք է գցենք արտոնյալ վիճակի մեջ»,- ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել Առողջապահության նախարարին և մարզի առողջապահության ոլորտի պատասխանատուներին՝ համատեղ աշխատել և ծրագիր ներկայացնել: Խոսելով գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման վերաբերյալ՝ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ սպասելու է ներդրումային հստակ ծրագրերի վերաբերյալ առաջարկությունների:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է կրթության արդյունավետությունը և անհրաժեշտ համարել շարունակական կերպով կազմակերպել ուսուցիչների վերապատրստում, դպրոցներում անցկացնել տեսադասեր: «Պետք է այնպես անել, որպեսզի երեխաների հավաքի հիմնական տեղը լինի դպրոցը»,- ասել է վարչապետը՝ տեղեկացնելով նաև, որ քննարկվում է դպրոցական համակարգում ֆինանսական կրթություն ներդնելու հարցը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ Կ. Կարապետյանը հանձնարարել է մարզի համայնքների ղեկավարներին մշակել և պատասխանատու նախարարություններ ներկայացնել ըստ ոլորտների կոնկրետ ծրագրեր:

Карен Карапетян․«Финансы мы должны направить в те сферы, где есть максимально быстрые, прибыльные и эффективные программы»
Премьер-министр Карен Карапетян 18 ноября с рабочим визитом посетил Арагацотнскую область. Глава Правительства сначала побывал в Аштараке, где ему представили проект развития туризма в городе. В частности, планируется поблизости с древним аштаракским мостом 11-го века, где есть церви, культурно-исторические памятники, ипподром, зона отдыха, восстановить колорит города, который может стать привлекательным для туристов. Цель проекта – сделать Аштарак одним из интересных туристических направлений. Планируется разработать программу развития туризма в городе, в рамках которой будут воплощены в жизнь также инфраструктурные проекты. Было отмечено, что Аштарак с точки зрения туризма находится в центре внимания и программа должна осуществляться при государственно-частном сотрудничестве, также с вовлечением международных организаций. Премьер-министр Карапетян приветствовал инициативу и поручил максимально быстро разработать программу и представить ее в Правительство.
Затем Карен Карапетян встретился с жителями пострадавшей от града общины Арагацотн, выслушал их проблемы, которые относились к выполнению кредитных обязательств, платежам за воду и уплате земельного налога. Карен Карапетян предложил руководителю общины Арагацотн Мелсику Казаряну представить объемы обязательств сельчан в Правительство. Обратившись к сельчанам и руководителю общины, Карен Карапетян отметил: «Руководитель общины должен прийти и в практической плоскости поговорить, отметить, что если дадим такую-то сумму, то сделаете это, сделаете то, встанете на ноги, риски сократятся, чтобы мы постоянно не попадали в такие чрезвычайные ситуации. Даете программу, указав, какую нагрузку берете вы, какую – губернатор, какую – министр, какую - я».
Премьер-министр Карапетян посетил участок дороги Аштарак-Талин, строящейся по второму траншу автомагистрали Север-Юг, ознакомился с ходом строительных работ. Главе Правительства доложили, что на участке дороги длиной 42 километра строительные работы идут в соответствии с установленным графиком, в настоящее время осуществлено 35 процентов работ. Планируется сдать дорогу в эксплуатацию в 2018 году. Карен Карапетян отметил важность четкого соблюдения качественных показателей и графика.
Премьер-министр посетил действующую в Арагацотнской области компанию «Голден Грейп Армас», занимающуюся сельскохозяйственной деятельностью. С 2007 года по сей день на территории более 180 га созданы виноградники, возделываются сорта винограда для коньяка и вина, а также столовые сорта винограда, а территорию в 40 га занимают плодовые сады (персик, слива, яблоко, абрикос, вишня и др.). Карен Карапетян обошел сады, ознакомился с результатами сельскохозяйственных работ и предстоящими программами компании. Общий объем инвестиций составил около 20 млн евро, из которых 7 млн евро направлены на строительство нового завода по производству вина и коньяка. Заготовительная мощность завода составляет до 1000 тонн винограда ежегодно. «Голден Грейп Армас» осуществляет также программы, направленные на развитие агротуризма. Было сообщено, что продукция компании реализуется не только на внутреннем рынке, но и в США, Европе, РФ, Китае. Ведутся работы в направлении выхода на другие рынки.
Глава Правительства в общине Варденут посетил также скотобойню ООО «Агат 777», которая действует с 2015 года. Было отмечено, что с целью строительства скотобойни Правительство Греции выделило компании более 211 тысяч долларов, а осуществленные компанией инвестиции составляют около 450 тысяч долларов. Скотобойня имеет три поточные линии и в одну смену может осуществить убой 40 голов крупного, 100 голов мелкого рогатого скота и 100 голов свиней. Карен Карапетян отметил важность наличия в Армении современных скотобоен в плане обеспечения безопасности продуктов питания и стимулирования развития скотоводства.
В конце визита Премьер-министр в общине Арагац встретился с руководителями общин Арагацотнской области, обсудил имеющиеся в области проблемы и перспективы развития. «Мы хотим обсудить программу развития Арагацотнской области, выслушать губернатора, руководителей общин: каковы проблемы области, предлагаемые решения, программы развития. Мы должны из этих программ выделить те, которые могут дать быстрый, ощутимый результат, отметить те программы, которые крайне необходимы, а также зафиксировать, что делает община, что делает областная администрация, что делают министерства, ведомства РА и Правительство РА», - отметил Карен Карапетян, добавив, что все те программы, которые общины, области представят, в Правительстве будут максимально внимательно изучены. По словам Премьер-министра, Правительство отреагирует на те программы, которые наиболее эффективны, в которых община, областная администрация, бизнес области возьмут на себя нагрузку. Глава Правительства добавил, что речь идет о тех программах, которые будут направлены на создание рабочих мест и решение других важнейших проблем.
Затем губернатор Арагацотнской области Габриел Гëзалян представил социально-экономическую ситуацию, направления развития и намеченные программмы области. Было доложено, что область преимущественно сельскохозяйственная и 60 процентов ВВП дает эта сфера. В области в текущем году обработано 218 га земельных площадей, что на 600 га больше, чем в 2015 году. По словам губернатора, первоочередными задачами являются реализация продукции и увеличение орошаемых площадей. В связи с последней ведутся обсуждения с Государственным комитетом водного хозяйства для обеспечения большей эффективности процесса распределения воды. По словам Габриела Гëзаляна, в текущем году осуществлены инвестиции в основном в направлении производства вина и коньяка, число действующих в сфере предприятий достигло 13-ти. С целью реализации инвестиционных программ осуществляются шаги также в области горной промышленности. Габриел Гëзалян отметил, что в настоящее время ведутся работы в направлении разработки программы развития области, которая будет представлена в Правительство до 25 декабря.
Коснувшись программы развития области, Карен Карапетян представил свои ожидания от руководителей общин. «В Ереване нет умных людей, представляющих лучше вас развитие вашей общины и вашей области. Именно по этой причине в практических отношениях с Ереваном и контактах с Правительством результаты очень зависят от того, насколько реально, прагматично вы представляете развитие области, общины, проблемы, в чем вы нуждаетесь и чего не хватает. У нас ограниченный бюджет, ограниченные средства, но многочисленные возможности, чтобы на достаточно хороших условиях привлечь финансы. Куда мы должны направить эти финансы? Должны направить на решение конкретных стратегических задач, а также в те сферы, где имеем максимально быстрые, прибыльные и эффективные программы. С каким партнером мы будем работать? Который хорошо владеет вопросом, уверен, что эта программа будет осуществлена, а также возьмет на себя параллельную нагрузку. Пока вы не представите, что вам нужно, никто в Ереване не представит», - подчеркнул Премьер-министр. По словам Главы Правительства, если губернатор и руководители общин не будут представлять, что нужно, никогда позитивных и результативных сдвигов не будет. «В бизнесе, управлении есть один тезис, который чрезвычайно важен: если ты можешь это представить, то у тебя есть шанс это сделать. У вас обязательно должно быть представление о том, что вы хотите. Нужно, подытожить, подготовить материал, от которого будет прикладной результат, и мы в соответствии с ним будем шаг за шагом идти вперед, Мы должны выйти из иллюзий, сесть и предметно поговорить», - отметил Карен Карапетян.
Затем в ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся развития в Тавушской облсти здравоохранения, сельского хозяйства, образования и других сфер. Премьер-министр поинтересовался состоянием сферы здравоохранения в области, в частности, эффективностью работы медицинских учреждений, процессом размещения госзаказа и другими смежными вопросами. Было доложено, что в настоящее время ведутся работы в направлении сокращения и оптимизации расходов, предусмотрено изменение статуса Цахкаовитского медицинского центра, который стоит перед финансовыми проблемами. В частности, планируется закрыть стационарную службу центра и оставить только амбулаторную службу и службу неотложной медицинской помощи. В результате будет сэкономлено 52 млн драмов. Руководитель общины Цахкаовит выразил недовольство в связи с программой оптимизации медицинского центра и предложил передать его в доверительное управление. Он проинформировал, что такой инвестор уже есть. Карен Карапетян призвал по возможности быстро представить программу в Министерство здравоохранения. Говоря об эффективной и прозрачной деятельности системы госзаказа, Глава Правительства проинформировал, что будет представлена новая система госзаказа, по которой у граждан будет возможность выбора. «Мы госзаказом не должны создавать в сфере здравоохранения неконкурентоспособное, несправедливое поле, не должны кого-либо ставить в привилегированное положение», - сказал Премьер-министр. Карен Карапетян поручил Министру здравоохранения и ответственным лицам сферы здравоохранения области совместно работать и представить программу.
Говоря о развитии сферы сельского хозяйства, Глава Правительства подчеркнул, что будет ждать предложений касательно четких инвестиционных программ.
Карен Карапетян указал на важное значение эффективности образования и отметил необходимость организации переподготовки учителей на постоянной основе, проведения видеоуроков в школах.«Нужно сделать так, чтобы основным местом, где собираются дети, была школа», - сказал Премьер-министр, проинформировав также, что обсуждается вопрос внедрения в школьной системе финансового образования.
Подводя итоги совещания, Глава Правительства поручил руководителям общин области разработать и представить в ответственные министерства конкретные программы по сферам.