Գերմանական մամուլի սպիտակն ու սեւը
«Լրագրողներ առանց սահմանների» (Reporter Ohne Grenzen) կազմակերպությունը յուրաքանչյուր տարի դիտարկումներ է անցկացնում եւ հրապարակում է աշխարհի երկրների ռեյտինգային ցանկը՝ դասակարգված ըստ մամուլի ազատության:
2015 թվականին աշխարհի քարտեզում սպիտակ գույնով ներկայանալու իրավունք ստացել են շատ քիչ թվով երկրներ՝ Գերմանիան, սկանդինավյան երկրները: Սպիտակ գույնն այդ առումով որակի՝ մամուլի ազատության բարձր չափանիշ է:
Օրինակ Հայաստանը նարնջագույնով է ներկված, ինչը նշանակում է, որ մեզ մոտ կան որոշ խնդիրներ: Սակայն մեր վիճակը գնահատվում է ավելի բարվոք, քան, օրինակ, Ռուսաստանինը, որը քարտեզի վրա կարմիր գույնով է պատկերված: Սեւ գույնով են պատկերված Չինաստանը, Իրանը, Սուդանը ու էլի մի քանի երկրներ: Սա նշանակում է, որ լրագրողներն այս երկրներում բավականին ծանր կյանքի են արժանացել:
Մամուլի խնդիրներով բողոքի ակցիաներին՝ 50 մարդ
«Չնայած մեր երկիրը սպիտակ գույնով է պատկերված, մենք էլ մեր խնդիրներն ունենք»,-Լեյպցիգի «Մոլդովա ինստիտուտի» հրավիրած աշնանային ակադեմիայի շրջանակներում, լրագրողների հետ զրույցում ասում է «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության ներկայացուցիչ Ուլրիկե Գրուսկան: Գերմանիայում լրագրողների իրավունքները, ըստ Ուլրիկեի, որոշակիորեն սահմանափակում են օրենսդրական վերջին փոփոխությունները: Լրագրողական կազմակերպության ներկայացուցիչն ասում է, որ երկրի հատուկ ծառայություններին իրավունք է տրվել վերահսկել լրագրողներին, եթե կասկած լինի, որ նրանք շփվում են ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ: Այս ամենը՝ ելնելով պետության անվտանգությունից: «Առանց դատարանի որոշման՝ սա անթույլատրելի է: Սա դժվարացնում է մեր աշխատանքը, քանի որ մեր աղբյուրները կաշկանդվում են, հասկանալով, որ հնարավոր է նրանք բացահայտվում են»,-ասում է Ուլրիկեն:
Նա պատմում է, որ Գերմանիայում քաղաքացիները անտարբեր են այս հարցի նկատմամբ: Կազմակերպությունն իր համախոհների հետ բողոքի ակցիա է անցկացրել, որի ընթացքում հնարավոր է եղել ընդամենը 6000 ստորագրություն: Քաղաքացիները պարզապես ասում են՝ ես թաքցնելու ոչինչ չունեմ, եւ իմաստ էլ չեմ տեսնում միանալու ձեր քարոզարշավին:
«Երբ մենք բողոքի ակցիա կազմակերպեցինք, մասնակցում էր ընդամենը 50 մարդ: Եթե բողոքի ակցիան կոնկրետ անձի իրավունքների համար է, եթե կան պաստառներ՝ կոնկրետ գործիչների պատկերներով, երբ կա կոնկրետ տուժող եւ կոնկրետ «թշնամի», մարդիկ միանում են բողոքի ակցիային: Իսկ այս օրենսդրական փոփոխություների արդյունքները քչերն են գիտակցում»,-ասում է Ուլրիկեն:
Անկախ ամեն ինչից, Գերմանիայում մամուլը մեծ ուժ ունի: Շատ տարբեր ոլորտներում որոշումներ կայացնելիս մեծ դեր է խաղում մամուլի քննադատությունը: Լրագրող Ուլրիկե Բուտմալոյուն պատմում է, որ Գերմանիայի իշխանությունները պայմանավորվածություն ունեին ՌԴ իշխանությունների հետ այն մասին, որպեսզի երկրի ատոմային թափոնները տեղափոխեն Չելյաբինսկի Օզյորսկոյե քաղաքի «Մայակ» արտադրական միավորման տարածք: Ռուս լրագրողներն առանձնապես չեն անդրադարձել այս թեմային, փոխարենը գերմանացի լրագրողների քննադատական հրապարակումներից հետո Գերմանիայի իշխանությունները հրաժարվել են այդ մտքից:
Ոչ մի գնով չես առնի
Լրագրողների խմբի հաջորդ կանգառը ARD հանրային հեռուստաընկերությունն է: Քրիստոֆը զբաղվում է հեռուստաընկերության արտաքին քաղաքականության հարցերում: Նա պատմում է, որ հեռուստաընկերությունը մի քանի բաժնետերեր ունի, , ինչպես նաեւ՝ ARD-ն քվոտա է ստանում Գերմանիայի քաղաքացիների՝ հատուկ մամուլի համար կատարած 17,5 եվրոյի չափով վճարումներից: ARD TV-ն հիմնադրած բաժնետերերն ունեն եւս 8 հեռուստաընկերություն՝ յուրաքանչյուրն իր բյուջեով: Խոսքը տարեկան մի քանի հարյուր միլիոն դոլար բյուջեի մասին է:
Հեռուստաընկերությունը, լիցենզիա ստանալով, որոշակի պարտավորություններ է ստանձնել, այդ թվում՝ հանրությանը կրթել, մշակութային, քաղաքական, կրթական ծրագրեր հեռարձակեն:
Հարցին՝ քաղաքական գործիչները որքանո՞վ ազդելու լծակ ունեն հեռուստաընկերության վրա, Քրիստոֆը պատասխանում է. «Նրանք որեւէ շանս չունեն: Ընդամենը կարող են դժգոհել, չհամաձայնել մեր պնդումների հետ: Մենք բոլորին ամբիոն ենք տրամադրում: Չի եղել որեւէ դեպք, երբ փորձեն խոչընդոտել որեւէ սյուժեի եթեր հեռարձակումը»: Քրիստոֆն ասում է, որ բոլոր սոցիալական, հասարակական խմբերը մուտք ունեն եթեր: Իսկ առանձնահատուկ տեղ է հատկացվում Գերմանիայի Կանաչների կուսակցությանը, որը բարձրաձայնում է երկրի բնապահպանական խնդիրների մասին:
Քրիստոֆին չեն հուզում օրենսդրական փոփոխությունները, որի մասին խոսում էր Ուլրիկա Գրուսկան «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունից: «Կարեւորը՝ նրանք իրավունք չունեն գաղտնալսել, թե ես ինչ եմ խոսում իմ փաստաբանի կամ բժշկի հետ: Ամեն դեպքում, ինձ մոտ երբեւէ չի եղել զգացողություն, թե իբր ինձ գաղտնալսում են»,-ասում է Քրիստովը:
Գերմանիայում գործում է քննչական մարմին, որը զբաղվում է գաղտնալսման հարցերով: Ամիսներ առաջ ԱՄՆ-ն Գերմանիայի իշխանություններից խնդրել է իրեն տրամադրել հազարավոր քաղաքացիների էլեկտրոնային փոստի հասցեներ, IP հասցեներ, հեռախոսահամարներ եւ այլ կոնտակտներ: Ընդհանուր փաթեթում ԱՄՆ իշխանություններին են տրամադրվել նաեւ լրագրողների կոնտակտային տվյալներ: Ընդ որում, հարցումը որեւէ ահաբեկչություն կանխելու նպատակ չի ունեցել: Գերմանիայի իշխանությունները չեն մերժել: Ընդդիմությունը դիմել է Սահմանադրական դատարան, եւ Կոմիտեն հետաքննում է դեպքը:
Կանցլեր Մերկելը կապի մեջ է
Գերմանիայի կանցլերի մամլո քարտուղարը շաբաթական երեք մամլո ասուլիս է հրավիրում, պատասխանելու համար լրագրողների հարցերին: Վոլֆգանգ Գերցը Գերմանիայի կանցլերի լրատվական ծառայության պատասխանատուներից է: Նա պատմում է, թե ինչպես է աշխատում իր ղեկավարած բաժինը, որը ողջ օրվա ընթացքում ուսումնասիրում է միջազգային մամուլի հաղորդագրությունները, գտնում Գերմանիային վերաբերող տեղեկատվությունները, ավելի ճիշտ՝ կանցլերի համար հետաքրքրություն եւ երկրի շահերից բխող հաղորդագրությունները:
Հաճախ կարող է պաշտոնական տեղեկատվությունը՝ կանցլերի գրասենյակից, բավականին ուշ հասնել ծառայությանը: Օրինակ, չորեքշաբթի՝ նոյեմբերի 16-ին, վարչությանը հայտնի է դարձել, որ Անգելա Մերկելը դրանից երկու օր առաջ հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Լրագրողների կողմից հարց է հնչում, թե ինչպես է վերաբերում ծառայությունը կանցլերի եւ ընդհանրապես իշխանությունների հասցեին հնչող քննադատությանը: Գերցը պատասխանում է. «Մեր ծառայությունը կառավարության փաստաբանը չէ, այլ՝ միկրոֆոնը: Ինչ մնում է քննադատությանը, ապա դա ընդդիմադիր մամուլի գործառույթն է”:
Ի դեպ, Գերմանիայի կանցլերի մամլո խոսնակի թվիթերյան էջի հետեւորդների թիվն անցնում է 600 հազարը, իսկ ֆեյսբուքում՝ 370 հազարը:
Լրագրողները Գերմանիայի կանցլերի լրատվական սրահում են: Աշխատանքն այստեղ շուրջօրյա է: Յուրաքանչյուր աշխատակցի առաջ երեք էկրան է: Դրանցից առաջինի միջոցով ստացվում են հաղորդագրություններ աշխարհի հարյուրավոր կրատվական գործակալություններից: Օրեկան 5000-70000 հաղորդագրություն: Աշխատակիցների խնդիրն է՝ ֆիլտրել դրանք, ընտրել միայն նրանք, որոնք կարող են հետաքրքրել Անգելա Մերկելին: Ընտրված հաղորդագրությունները Մերկելն անմիջապես ստանում է իր հեռախոսին: «Կանցլերը նորագույն տեխնոլոգիաներին լավ է տիրապետում”,-ասում է մամլո ծառայության աշխատակիցը: «Հետք»-ի հարցին՝ կառավարության կամ կանցլերի փոփոխության հետ նաեւ մամլո ծառայության աշխատակա՞զմն է փոխվում (ինչպես Հայաստանում է՝ յուրաքանչյուր բարձրաստիճան պաշտոնյա իր թիմով է անցնում աշխատանքի – հեղ.), աշխատակիցը բացասական պատասխան է տալիս:
Հարցին՝ այլ երկրների տարբեր բնույթի տեղեկատվությունը կանցլերի ինչի՞ն է պետք, աշխատակցուհին պատասխանում է. «Իհարկե, ամեն ինչ չէ, որ ուղարկում ենք կանցլերին: Բայց օրինակ այնպիսի, առաջին հայացքից անկարեւոր թվացող, հաղորդագրությունը, ինչպիսին Հանդկաստանի կրեկետի առաջնությունն է, կարող է կարեւոր լինել: Եթե Մերկելը այդ օրը Հնդկաստանի այն նահանգում է, որի թիմը հաղթել է կրիկետի առաջնությունում, ապա մարզական այդ հանդիպման արդյունքները կարող են կարեւոր լինել, որպեսզի կանցլերը հանդիպման ժամանակ հնդիկ պաշտոնյաներին շնորհավորի նրանց թիմի հաղթանակի առթիվ»:

Белое и черное немецкой пресссы
Организация “Журналисты без границ” (Reporter Ohne Grenzen) каждый год проводит мониторинг, после которого публикует рейтинговый список стран по степени свободы прессы.
В 2015 г. право быть представленными на карте мира белым цветом получили лишь Германия и скандинавские страны. Белый цвет – это высокий уровень свободы прессы.
Армения, например, окрашена в оранжевый цвет, что означает наличие у нас определенных проблем. Однако ситуация в нашей стране оценивается лучше, чем, скажем, в России, которая окрашена на карте в красный цвет. Черным цветом представлены Китай, Иран, Судан и еще несколько стран. Это означает, что здесь журналисты работают в тяжелых условиях.
В акции протеста по вопросам прессы приняли участие 50 человек
“Хотя наша страна окрашена в белый цвет, у нас тоже есть проблемы”,- отметила в ходе встречи с журналистами в рамках осенней академии, прошедшей в Лейпциге по инициативе “Молдова-Институт Лейпциг”, представительница организации “Журналисты без границ” Ульрике Груска.
По словам Ульрике, последние законодательные изменения в определенной степени ограничили права журналистов в Германии. Спецслужбам предоставлено право, исходя из соображений безопасности страны, брать под контроль журналистов в тех случаях, если есть подозрение в их контактах с террористическими организациями. “Без решения суда это недопустимо и затрудняет нашу работу, поскольку наши источники, понимая, что могут быть разоблачены, действуют скованно”,- сказала Ульрике.
Журналистка утверждает, что в Германии граждане безразличны к этому вопросу. В ходе организованной акции удалось собрать всего 6000 подписей. Граждане говорят: нам нечего скрывать, поэтому мы не видим смысла присоединяться к вашей акции протеста.
“В ней приняли участие всего 50 человек. Последствия этих законодательных изменений осознают немногие”,- сказала Ульрике.
Несмотря на это, пресса в Германии обладает большой силой. При принятии решений в различных сферах критика в СМИ играет значительную роль. По словам журналистки Ульрике Бутмалойю, власти Германии договорились с властями РФ о перевозке ядерных отходов страны на территорию производственного объединения “Маяк” в городе Озерске Челябинской области. Российские журналисты почти не затронули эту тему, зато после критических статей немецких журналистов власти Германии отказались от этой мысли.
Не купишь ни за какие деньги
Следующей “остановкой” журналистов стала общественная телекомпания ARD. Кристоф занимается вопросами внешней политики.Телекомпания имеет несколько акционеров, а также получает квоту от уплачиваемых гражданами Германии специально для прессы 17,5 евро. Акционеры ARD TV имеют еще 8 телекомпаний со своим бюджетом. Речь идет о бюджете в несколько сотен миллионов долларов в год.
Телекомпания, получив лицензию, взяла на себя определенные обязательства, в частности, показывать в эфире культурные, политические, образовательные программы.
На вопрос, имеют ли политические деятели рычаги влияния на телекомпанию, Кристоф ответил: “У них нет никаких шансов. Они могут лишь выражать недовольство, не соглашаться с нашими утверждениями. Мы всем предоставляем эфир. Не было ни одного случая, чтобы они попытались помешать показу того или иного сюжета”.
Наш собеседник заверил, что появление в эфире гарантировано всем социальным и общественным группам. Но особое место отводится Партии зеленых, которая поднимает экологические проблемы.
Кристофа не волнуют те законодательные изменения, о которых рассказала Ульрика Груска из организации “Журналисты без границ”. “Главное, что у них нет права прослушивать мои разговоры с адвокатом или врачом”,- отметил Кристоф.
В Германии действует следственный орган, который занимается прослушкой. Несколько месяцев назад США попросили власти страны предоставить им электронные адреса, IP-адреса, телефонные номера и другие контакты тысяч граждан. В общем пакете США просили также контактные данные журналистов. При этом запрос не преследовал цель предотвратить какой-либо теракт. Власти Германии не отказали США в этой просьбе. Оппозиция обратилась в Конституционный суд, и сейчас Комитет расследует этот случай.
Канцлер Меркель поддерживает связь
Пресс-секретарь канцлера Германии трижды в неделю созывает пресс-конференции. Вольфганг Герц – один из руководителей пресс-службы канцлера Германии. Он рассказывает, как работает возглавляемый им отдел, который в течение дня изучает сообщения международной прессы, информацию по Германии, точнее, те сообщения, которые представляют интерес для канцлера и вытекают из интересов страны.
Бывает, что официальная информация из офиса канцлера доходит до пресс-службы довольно поздно. Так, 16 ноября управлению стало известно, что за два дня до этого Ангела Меркель имела телефонный разговор с Владимиром Путиным.
Журналисты поинтересовались, как пресс-служба относится к критике в адрес канцлера и властей в целом. “Наша служба не адвокат, а микрофон правительства. Что касается критики, то это функция оппозиционной прессы”,- ответил Герц.
Отметим, что число последователей странички в Твиттере пресс-секретаря канцлера Германии превышает 600 тысяч, а в Фейсбуке – 370 тысяч человек.
Журналисты в пресс-зале канцлера Германии. Работа здесь идет круглосуточно. Перед каждым сотрудником находятся три экрана. На первый поступают сообщения от сотен информагентств мира - 5000-70000 сообщений. В день. Задача сотрудников – фильтровать информацию, выбирать только ту, которая может заинтересовать Ангелу Меркель. Отобранные сообщения Меркель сразу же получает на свой телефон. “Канцлер хорошо владеет новейшими технологиями”,- сообщил сотрудник пресс-службы. На вопрос, меняется ли состав сотрудников пресс-службы со сменой правительства или канцлера (как это происходит в Армении. – Авт.), Hetq.am получил отрицательный ответ.
На другой вопрос: для чего канцлеру различная информация из других стран? – сотрудник ответил: “Разумеется, мы не всё отправляем канцлеру. Но, скажем, такое неважное, на первый взгляд, сообщение о чемпионате Индиии по крекету может иметь большое значение. Если в этот день Меркель находится в том штате Индии, команда которого победила на чемпионате, то результаты этой спортивной игры могут оказаться важными в том плане, что в ходе встречи с индийскими должностными лицами канцлер поздравит их с победой команды”.