Սերգեյ Կյուրեղյանի կալանքի ժամկետը երկարացվեց
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է քննիչի՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Սերգեյ Կյուրեղյանի կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը՝ մերժելով կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդությունը։ Սերգեյ Կյուրեղյանը անազատության մեջ կմնա ևս երկու ամիս։
Ինչպես «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Կյուրեղյանի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը, քննիչը կալանքը երկարացնելու միջնորդությունում նշել է, փաստաբանի գնահատմամբ, նույն, ստանդարտ հիմքերը, ինչը ներկայացվել են նախորդ դատական նիստերին, մյուս մեղադրյալների դեպքում. այսինքն` այն, որ Կյուրեղյանը, ազատության մեջ մնալով կթաքնվի վարույթ իրականացնող մարմնից, կխոչընդոտի գործի քննությանը։
«Այս հիմքերը վերացական, բացարձակապես անհիմն և մերկապարանոց հայտարարություններ են, քանի որ որևէ փաստական հիմք, ապացույց չունեն։ Այսինքն՝ որևէ նյութ չի ներկայացվում, որ Կյուրեղյանը հնարավոր է կատարի գործողություններ»,-ասում է Մուշեղյանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ միակ փաստարկը, որ քննիչը դատարանում ներկայացրել է, այն է, որ Կյուրեղյանը մեղադրվում է ծանր հանցանքների կատարման մեջ, և դրանց համար նախատեսված պատիժը մեկ տարուց ավելի է, և այդ պատժի խստությունից դրդված` նա կարող է թաքնվել և փախուստի դիմել։
Շուշանյանը դատարանի կողմից նման միջոդությունների հաստատումը համարում է ապացույց այն բանի, որ դատարաններում արդարադատություն չկա, և որ նրանք ընդամենը քննչական մարմնի որոշումները իրենց կնիքով հաստատելու գործառույթն են իրականացնում։
Դատական նիստին նաև ներկա է գտնվել Սերգեյ Կյուրեղյանը, սակայն դատարանում կալանքը երկարացնելու միջնորդության վերաբերյալ առարկություններ չի ներկայացրել։ Փաստաբանը կարծում է՝ Սերգեյին դատավարական հատվածը այդքան էլ չի հետաքրքրում։ Ասում է՝ եթե նա մասնակցում է դատական նիստերին, ապա մեծամասամբ հայտարարություն անելու համար, և երբեք դատարանում դիրքորոշում չի արտահայտել, առարկություններ, որոշումներին որակումներ չի տվել. «Նա գիտեի, որ իրեն պահելու են անազատության մեջ այնքան, ինչքան կորոշի ռեժիմը»,-հավելում է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Սերգեյ Կյուրեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից):

Продлен срок ареста Сергея Кюрегяна
Суд общей юрисдикции столичных административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун удовлетворил ходатайство следователя о продлении на два месяца срока пребывания под арестом члена группы “Сасна црер” Сергея Кюрегяна, отклонив ходатайство о его освобождении под залог.
Как отметил в беседе с Hetq.am адвокат Кюрегяна Мушег Шушанян, следователь привел те же стандартные основания, которые были представлены и в случае с другими членами “Сасна црер”: оставаясь на свободе, Кюрегян будет скрываться от осуществляющего производство органа и препятствовать проведению следствия.
По словам адвоката, следствие не располагает фактическими основаниями и какими-либо доказательствами того, что Кюрегян может совершить эти действия.
Единственный аргумент следователя состоит в том, что деяния, в которых обвиняется Сергей Кюрегян, предусматривают лишение свободы сроком более года. И именно это может заставить его скрыться.
Удовлетворение подобных ходатайств, по мнению Мушега Шушаняна, свидетельствует о том, что суды не осуществляют правосудие, а всего лишь заверяют печатью решения следственного органа.
На судебном заседании присутствовал и Сергей Кюрегян, который не высказал возражений против ходатайства о продлении срока его ареста. Адвокат считает, что Сергей участвует в судебных заседаниях только для того, чтобы выступать с заявлениями. “Он знает, что его будут держать за решеткой столько, сколько решит режим”,- отметил М.Шушанян.
Напомним, что Сергей Кюрегяну выдвинуто обвинение в захвате группой лиц зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи (п.1 ч.3 ст.219 УК РА), а также незаконном приобретении, реализации, хранении, транспортировке или ношении организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств (ч.3 ст.235 УК РА).