ՀՀԿ-ին անդամակցելու վարչապետի յոթ պատճառները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց, որ այսօր դիմում է ներկայացրել՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը (ՀՀԿ) անդամագրվելու համար։
Վարչապետը ՀՀԿ-ին անդամակցելու յոթ պատճառներ է առանձնացնում. «Առաջինը՝ վարչապետի պաշտոնին ինձ հրավիրել է ՀՀ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Երկրորդ՝ յուրաքանչյուր կառավարություն պետք է ունենա քաղաքական հենարան և մեր կառավարությունը եղել է, առաջին հերթին, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կառավարությունը։ Երրորդ՝ եթե նույնիսկ հաշվի չառնենք իմ նշած առաջին երկու կետերը, ոմանց մոտ կարող է լինել տեսական հարցադրում, թե ինչու՞ չենք ստեղծում կամ հիմնադրել մեկ այլ կուսակցություն, որը կլիներ ձեր քաղաքական հենարանը. ուղղակի դա արդարացված չէր լինի»։
Կարեն Կարապետյանն ասում է՝ ունենալով Արցախի հիմնահարց և երկրի անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքներ, «մենք պետք է խուսափենք հնարավոր բոլոր դեստաբիլիզացիոն գործընթացներից և զարգացումներից»։
Վարչապետի՝ ՀՀԿ-ին անդամակցելու չորրորդ պատճառաբանումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ կուսակցությունը կարող է լինել փոփոխությունների իրականացման քաղաքական հենարան։ Ըստ Կարապետյանի՝ ՀՀԿ-ի պահպանողական գաղափարախոսությունը իրեն հոգեհարազատ է, և այնտեղ իր համար բազմաթիվ ընդունելի մարդիկ կան։
Վարչապետը շեշում է, որ իրեն պաշտոնի հրավիրելու պահին և դրանից հետո իր առաջ դրված հիմնական խնդիրը եղել է՝ անհրաժեշտ փոփոխությունների կատարումը տնտեսական և սոցիալական կյանքում, առավել ևս՝ պետական կառավարման համակարգում, ինչը, Կարապետյանի գնահատմամբ, նշանակում է՝ փոփոխությունը պետք է սկսել իրենցից։ Վարչապետի կարծիքով՝ այս հարցը ՀՀԿ-ում շատ հստակ է դրված, խոսակցությունները կուսակցության ներսում շատ բաց են և անկեղծ, իսկ ինքնաքննադատությունը շատ դեպքերում առավել սուր է, քան պատկերացնում են դրսից։
Որպես կուսակցության անդամագրման հինգերորդ պատճառ՝ վարչապետը շեշտում է, որ պաշտոնը ստանձնելով դարձել է մասնակիցը փոխելու և փոխվելու նոր գործընթացի՝ վերցնելով պատասխանատվության իր բաժին բեռը։ Հաշվի առնելով այս ամենը՝ վարչապետը իշխող կուսակցությանը միանալու որոշում է կայացրել։
Կուսակցական դառնալու վեցերորդ պատճառը, ըստ Կարապետյանի, այն է, որ այս նոր իրավիճակում իր ընկերներից, համախոհներից շատերը ևս ցանկանում են մասնակից դառնալ այս գործընթացին՝ նոր շունչ հաղորդելով այս շարժմանը։
«Պարտադի՞ր է, որ կառավարության կազմի անկուսակցական նախարարները և իմ թիմակիցները անդամակցեն ՀՀԿ-ին. որևէ պարտադրանք չկա։ Դա յուրաքանչյուրի գիտակցական և գաղափարական որոշման հարցն է»,- ասում է նա։
Վարչապետի վերջին դիտարկումն այն մասին է, որ թեև ՀՀԿ-ն, օբյեկտիվ թե սուբյեկտիվ պատճառներից ելնելով, ոչ միշտ է եղել արդյունավետ, սակայն «այն կուսակցությունն է, որ գիտակցելով երկրի անվտանգության և զարգացման համար իր պատասխանատվությունը` որոշում է կայացրել փոխվել և իր մեջ ունի այդ ներուժը»։

Семь причин вступления премьер-министра в ряды РПА
Премьер-министр Карен Карапетян на заседании правительства сообщил, что представил сегодня заявление о вступлении в ряды Республиканской партии Армении (РПА).
Премьер назвал семь причин своего членства в правящей партии. “Во-первых, на должность главы правительства меня пригласил президент РА, председатель РПА Серж Саргсян. Во-вторых, каждое правительство должно иметь политическую опору, а наше правительство было в первую очередь правительством Республиканской партии Армении. В-третьих, если даже не учитывать приведенные мной первые два пункта, у некоторых может возникнуть вопрос: а почему не создать другую партию, которая станет вашей политической опорой? “
По словам Карена Карапетяна, имея проблему Арцаха и угрозы безопасности страны, “мы должны избегать возможных дестабилизационных процессов”.
Четвертая причина вступления премьера в РПА обусловлена тем, что партия может быть политической опорой для осуществления изменений. К.Карапетян заверил, что ему близка консервативная идеология РПА и что в этой партии есть много приемлемых для него лиц.
Премьер-министр подчеркнул, что основная задача, которая была поставлена в момент его приглашения на эту должность и после этого, состояла в осуществлении необходимых изменений в экономической и социальной жизни, а главное - в системе государственного управления. А это, по словам Карапетяна, означает, что начинать надо с себя. В РПА этот вопрос поставлен очень четко, отметил Карен Карапетян.
Пятой причиной является то, что премьер стал участником процесса перемен, взяв на себя свою долю ответственности. Учитывая это, Карапетян принял решение вступить в правящую партию.
Следующей, шестой, причиной является то, что в сложившейся новой ситуации, как отметил глава правительства, многие его друзья, единомышленники тоже хоят участвовать в этом процессе, что позволит придать движению новое дыхание.
И, наконец, седьмая причина. Несмотря на то, что РПА по объективным и субъективным причинам не всегда действовала эффективно, “эта та партия, которая, осознавая свою ответственность за безопасность и развитие страны, решила измениться, и она имеет этот потенциал”, заключил премьер.