ՀԲՃ. «Ոչ մի ոսկու պաշարի համար Սևանը վտանգել չի կարելի»
Հայկական բնապահպանական ճակատը հաղորդագրություն է տարածել Ամուլսարի հանքի շահագործման անթույլատրելիության մասին, որը ներկայացնում ենք ստորեւ:
«Ամուլսարի հանքի շահագործման շուրջ դժգոհությունները չեն դադարում։ Սևանա լիճը և Հայաստանի քաղցրահամ ջրերը վտանգի տակ են, ասում են բնապահպանները, երկրաբաններն ու անկախ փորձագետները։ Մինչդեռ հանքը շահագործելու նպատակ հետապնդող «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը պնդում է, որ մտահոգությունները տեղ են գտել իրենց ծրագրում և իրենք նվազագույնի են հասցրել ռիսկերը: ՍիվիՆեթն այս խնդիրների վերաբերյալռեպորտաժ է պատրաստել, որտեղ իրենց կարծիքներն են ներկայացնում երկրաբան, գիտությունների դոկտոր Արմեն Սաղաթելյանը, Համահայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ, աշխարհագրագետ Լևոն Գալստյանը, «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ավագ մենեջեր Արմեն Ստեփանյանը և բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը։
Մանրամասները՝ տեսանյութում.
Երկրաբան Արմեն Սաղաթելյանի կարծիքով՝ կան կառավարելի և անկառավարելի մի շարք ռիսկեր․ «Ապարները ահռելի ճաքճքած են։ Սա սուլֆիդային հանքավայր է, այսինքն այնտեղ բոլոր բնական, քիմիական միացությունները պարունակում են մեծ քանակով ծծումբ և երբ գալիս են մակերևութային ջրերը` անձրևի տեսքով կամ արհեստական ջրելով տրաքացնելուց առաջ, այդ բոլոր ջրերը անարգելք ներծծվելու են խորը հորիզոններ։ Այդ ջուրը հավաքելու ոչ մի տեխնոլոգիա չկա. ճաքճքված է` գնալու է միանգամից ցած»։
Սաղաթելյանն ասում է, որ բավական է մի փոքր խախտում, և Հայաստանը կկորցնի ռազմավարական էկոհամակարգ, իսկ սպառնացող վտանգը կառավարելի չէ, քանի որ խոսքը ջրերի մասին է.
«Ոչ մի ոսկու պաշարի համար Սևանը վտանգել չի կարելի։ Մենք պետք է գրանցենք, որ այդ հանքավայրի շահագործումը խախտում է Սևանի մասին օրենքը։ Ի սկզբանե սխալ փորձաքննության պարագայում, որ հենց շահագործումն է արդեն վտանգավոր, երկրորդը այդ մնացած հանքալեռնային գործունեությունը և այլն: Այնտեղ մեքենայություններ են իրականացվել օրենքի հետ, ինչը կասկածելի է, թե ինչու է կառավարությունը գնացել այդպիսի լուրջ քայլի»:
Բնապահպան Լևոն Գալստյանի կարծիքով Ամուլսարի շահագործման դեպքում վտանգվելու են Հայաստանի քաղցրահամ ջրերը: Նրա խոսքով՝ պետությունը հանքը շահագործելու թույլտվություն տալուց առաջ չի կատարել իրական գնահատում։ Այսինքն՝ չկա այլընտրաքային կամ անկախ փորձագիտական ուսումնասիրություն, որ քաղցրահամ ջրերը չեն վտանգվելու.
«Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը վտանգում է Հայաստանի քաղցրահամ ջրերի ռազմավարական պաշարները` Արփա և Որոտան գետեր, ավազաններ, Սպանդարյան և Կեչուտի ջրամբարներ, Որոտան-Արփա-Սևան թունել և տեխնիկական առումով և ջրի որակի փոփոխության առումով, և ի վերջո նաև Սևանա լիճ: Մենք դրել ենք կշեռքի երկու նժարների վրա, մի կողմից Ամուլսարի ոսկու կասկածելի պաշարներից սպասվող կասկածելի եկամուտները, մյուս կողմից մեր ազգային, պետական և էկոլոգիական ռազմավարական քաղցրահամ ջրերի պաշարների անվտանգությունը»։
Լիդիան Արմենիա ընկերության ավագ մենեջեր Արմեն Ստեփանյանը Սիվիլնեթի հետ զրույցում նշում է, որ բնապահպանների և ակտիվիստների մտահոգությունները տեղ են գտել իրենց նախագծի մեջ։ Քաղցրահամ ջրերի վերաբերյալ Լիդիանի պաշտոնյան ասում է՝ կա այնպիսի սարքավորում, որն ամբողջովին վերահսկելու է ջրերը․
«Կոչվում է մակերևութային ջրերի կառավարման համակարգ։ Մեր բոլոր ենթակառուցվածքների հետ կոնտակտի մեջ մտնող ջրերը անկախ նրանից ստերգետնյա են թե մակերևութային՝ նրանք հավաքվում են ուղղորդվում են կոնկրետ մի ավազան, այդ ավազանից ջրերն արդեն օգտագործվում են շահագործման գործընթացում։ Երկու խնդիր է լուծվում և ազդեցությունը և ջրառը պակասեցվում է։ Այսինքն եթե ինչ-որ մի քանակի ջուր պետք է վերցվեր ինչ-որ մի ջրային ավազանից, այդքանով պակասում է ջրառի քանակը, որովհետև կա գործող լավ ջրերի կառավարման համակարգ»:
Իսկ Լևոն Գալստյանը նշում է․ «Ինչքան էլ ուզում ես գրի, սարքավորումներ բեր, մարդ բեր, դու չես կարող 300 հեկտար տարածքում, որտեղ մինչև 1 մետր ձյուն է տեղում, այդ ձյան հալքը կարգավորել, դա ուղղակի անհնար է և ֆանտաստիկայի ժանրից է: Ով որ այդպես բան կասի կամ ինքն է հավատում դրան` իր մեջ նման համոզմունք կա կամ ուզում է ոչ իրազեկ մարդկանց թյուրիմացության մեջ գցել: Դա հնարավոր չէ կառավարել, ցանկացած մարդ կարող է գուգլում կամ այլ ռեսուրսներում փնտրի և տեսնի, թե ինչ է կատարվում նմանատիպ հանքավայրերում, ինչպիսի հոսքեր, թթվային դրենաժի կամ այլ մակերևութային հոսքեր են առաջանում, որոնք ի վերջո բերում են աղտոտման:
․․․Գրելով կամ միջազգային ստանդարտներ մեջբերելով կամ միջազգային տերմիններ ասելով, խնդիրը դրանից չի փոխվում: Այն միջազգային ֆինսանսական կազմակերպությունները` Համաշխարհային բանկը և Եվրոպայի զարգացման և վերակառուցման բանկը, որոնք մասնակցել են այս ծրագրի իրականցմանը, պետք է հասկանան, որ իրենք ըստ էության դառնում են Հայաստանի էկոլոգիական անվտանգությանը սպառնացող ծրագրի մասնակից»:
Հ․ Գ․ Լիդիան Արմենիան անվտանգության նկատառումներով ՍիվիլՆեթին հնարավորություն չի տվել նկարահանելու հանքավայրի տարածքը, փոխարենը տրամադրել է տեսանյութում օգտագործված կադրերը:

AmulsarMine: It is Absolutely Unacceptable to Endanger Lake Sevan for Any Gold in the World
The Amulsar gold mining project continues to be criticized. Environmental activists, geologists and independent experts warn that Lake Sevan and spring waters of Armenia are endangered, whereas the mine exploiting company, Lydian Armenia, claims that all the concerns are addressed in their project and the risks are minimized. CivilNet made a video on this issue. Geologist, Sc.D Armen Saghatelyan, Pan-Armenian Environmental Front civil initiative's member and geographer LevonGalstyan, senior manager at Lydian Armenia Armen Stepanyan and Minister of Environmental Protection Artsvik Minasyan expressed their opinions in the video.
Details in the video (Turn on english subtitles):
Geologist Armen Saghatelyan believes that there are several manageable and unmanageable risks:
“The rocks are quite cracked. It is a sulphide mine and therefore, all natural and chemical compounds there contain large amounts of sulphur/brimstone. So, when before mine explosions the surface is watered artificially or when it rains, all these waters mixed with sulphur will infiltrate into the deeper layers. There is no existing technology for collecting this water; rocks are cracked and therefore it will all go to the deepest layers.
Saghatelyan says that even a tiny failure will be enough for Armenia to lose a strategic ecosystem; the threat is not manageable because we deal with water here:
“It is absolutely unacceptable to endanger Lake Sevan for any gold in the world. We need to state that exploitation of this mine violates the Law on Sevan. The environmental impact assessment was initially done incorrectly; not only the mine exploitation is dangerous but also the further activities with the ore… There have been speculations about law and it is suspicious why the Government of Armenia got involved in such serious speculations”.
Environmental activist LevonGalstyan mentioned that in case of exploitation of the gold mine in Amulsar, the spring waters of Armenia will be contaminated. He says that the government did not carry out a realistic assessment of environmental impacts and that there is no alternative or independent expertise which would confirm that spring waters will not be contaminated with this project:
“The exploitation of Amulsar gold mine will endanger strategic resources of spring water in Armenia. It will affect Arpa and Vorotan rivers, the river basins, Kechut and Spandaryan water reservoirs, Vorotan-Arpa-Sevan tunnel and finally also Lake Sevan (technically the quality of the water will change). On the one side of the scales are the dubious profits from Amulsar gold mine, and on the other side is the safety of our national and ecological water reserves”.
Armen Stepanyan, the senior manager of Lydian Armenia mentioned in his talk to Civilnet that the concerns of environmental activists are already addressed in their project. He says that there is a technology which can fully control the waters:
“It is called Surface water management system. Every water that may get in contact with our infrastructures, whether it is underground water or surface water will be collected and directed to a special basin and will be later used during the mine exploitation process. We solve two issues: less impact on the environment and less water extraction. E.g. if a certain quantity of water would have been taken from a certain water basin, this quantity will be less because we have a well-functioning water management system”.
But LevonGalstyan says. “They can write, bring machines, people, etc but in a 300 hectare area where there is up to 1 meter of snowfall, they won’t be able to regulate the melting process of the snow, it is absolutely impossible, it’s a fantasy. Anyone who claims this or believes in this is actually misleading the uninformed population. It is impossible to control the melting of the snow; anyone can even google search or read in other resources information about what happens in similar mines, what kind of streams, acid drainage and surface streams happen which finally lead to contamination.
…Quoting international standards or using complex terminology doesn't change the essence of the problem. The international financial institutions which have participated in this project, namely, the World Bank and the European Bank for Reconstruction and Development, need to understand that they are actually participants of a project which threatens ecological security of Armenia”.
P.S. For security reasons, Lydian Armenia did not allow CivilNet to video record the mining; instead, they provided the footage which was used in this video.