Կայացել է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության բազմաշահառու խմբի առաջին նիստը
Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ, EITI) բազմաշահառու խմբի (ԲՇԽ) առաջին նիստը, որի ժամանակ տրվել է Հայաստանում ԱՃԹՆ-ի ստանդարտը ներդնելու աշխատանքների պաշտոնական մեկնարկը: Նիստը վարում էր բազմաշահառու խմբի նախագահ, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Բացման խոսքում Դավիթ Հարությունյանը, մասնավորապես, նշել է. «Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությունը բնական պաշարների բաց և հաշվետու կառավարումը խթանող համաշխարհային ստանդարտ է, որին ներկայում անդամակցում է 51 երկիր՝ թեկնածու և համապատասխանող կարգավիճակներով: Այն հանդիսանում է հրաշալի գործիք, անկախ երկրում քաղաքական փոփոխություններից, համագործակցային ձևաչափով բացահայտելու հանքարդունաբերության ոլորտում առկա խնդիրները, ապահովելու ոլորտի թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը, որն իր հերթին կբարելավի հանքարդյունաբերության ոլորտի ներդրումային գրավչությունը, կբարձրացնի հանրային վստահությունը:
Նախաձեռնությանը միանալու գաղափարը ծնվել է Բաց կառավարման գործընկերության ծրագրի շրջանակում: ՀՀ վարչապետը հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության EITI-ի ստանդարտի ներդրման պատրաստակամության մասին 2015 թ. հուլիսի 28-ին կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստի ժամանակ, որից հետո ՀՀ կառավարության աշխատակազմը Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ կազմակերպեց մի շարք հանրային իրազեկման հանդիպումներ Հայաստանի մարզերում և Երևանում` հասարակությանը և հանքարդյունահանող կազմակերպություններին EITI-ի ստանդարտին ծանոթացնելու և բազմաշահառու խմբի ձևավորման աշխատանքներն սկսելու համար: 2016 թ. հունիսի կեսին ՀՀ կառավարությունը, հանքարդյունահանող կազմակերպությունները և քաղաքացիական հասարակությունն արդեն իսկ ներկայացրեցին Հայաստանի EITI-ի բազմաշահառու խմբի անդամների թեկնածությունը: (Խմբի կազմը հաստատվել է ՀՀ վարչապետի՝ 2016 թ. նոյեմբերի 24-ի 1104 – Ա որոշմամբ):
2017 թ. EITI-ի թեկնածության հայտի ներկայացումն ամրագրվել է նաև ՀՀ կառավարության ծրագրում: ՀՀ-ում սկզբնական շրջանում EITI-ը ներառելու է մետաղական հանքարդյունաբերությունը, հետագայում կարող է որոշում կայացվել ընդլայնելու EITI-ի ընդգրկման շրջանակները:
Աշխատանքային ծրագիրը կազմելուց հետո ավելի հստակ կուրվագծվեն նաև միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցության ուղղությունները: Ցանկանում եմ առանձին շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ մեր առջև դրված մարտահրավերների հաղթահարման և EITI-ի ներդրման աշխատանքների իրականացման գործում մեզ աջակցելու համար»:
Նիստում ելույթ են ունեցել նաև հանքարդյունաբերության կազմակերպությունները և քաղաքացիական հասարակությունը ներկայացնող անդամները, ինչպես նաև նիստին հրավիրված միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Շեշտադրվել է նախաձեռնության ներդրման կարևորությունը երկրի ներդրումային, գործարար միջավայրի բարելավման, հանքարդյունաբերության ոլորտի թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացման, տնտեսական գործունեության որոշակի ռիսկերի նվազման, կառավարության, գործարար հատվածի և հասարակության միջև երկխոսության խթանման հարցերում: Ներկայում խումբն իրականացնում է ԱԹՃՆ-ի ստանդարտով սահմանված պարտադիր աշխատանքները՝ ԱՃԹՆ թեկնածության հայտը ներկայացնելու և 2017 թ. ԱՃԹՆ թեկնածու երկիր դառնալու համար:
Նիստում ներկայացվել են նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ում առկա տվյալների թվայնացման և հրապարակման աշխատանքները: Մասնավորապես, գործարկվել է «www.geo-fund.am» կայքը, ընթացքի մեջ են Ֆոնդի պահոցում անցած դարի 20-ական թթ. սկսած պահպանվող շուրջ 2 մլն էջ տեղեկատվության՝ քարտեզագրական և գծագրական փաթեթների, երկրաբանական, ֆինանսական ու ոչ ֆինանսական հաշվետվությունների և այլ փաստաթղթերի թվայնացման աշխատանքները: Արդեն իսկ իրականացվել է թվայնացման աշխատանքների կեսից ավելին, և թվայնացված տեղեկատվությունը հասանելի է Ֆոնդի կայքում:

Состоялось первое заседание многобенефициарной группы Инициативы прозрачности добывающих отраслей
Во вступительном слове Давид Арутюнян, в частности, отметил: «Инициатива прозрачности добывающих отраслей является мировым стандартом, стимулирующим открытое и отчетное управление природными ресурсами, в нем в настоящее время состоит 51 страна с кандидатским и соответствующим статусами. Она является прекрасным инструментом, не зависящим от политических изменений в стране, для выявления в формате сотрудничества имеющихся в сфере горной промышленности проблем, обеспечения прозрачности и отчетности сферы, что в свою очередь улучшит инвестиционную привлекательность сферы горной промышленности, повысит общественное доверие.
Идея присоединения к Инициативе родилась в рамках Программы партнерства открытого управления. Премьер-министр РА заявил о готовности Республики Армения внедрить стандарт EITI на состоявшемся 28 июля 2015 года заседании Совета по борьбе с коррупцией, после чего Аппарат Правительства РА совместно со Всемирным банком организовал ряд встреч по общественному информированию в областях Армении и Ереване для ознакомления общества и добывающих организаций со стандартом EITI и начала работ по формированию многобенефициарной группы. В середине июня 2016 года Правительство РА, добывающие организации и гражданское общество уже представили кандидатуры членов многобенефициарной группы EITI Армении. Состав группы утвержден решением Премьер-министра РА №1104-А от 24 ноября 2016 года.
Представление заявки кандидатуры EITI в 2017 году зафиксировано также в программе Правительства РА. В РА в начальный период EITI будет включать металлургическую горную промышленность, в дальнейшем может быть принято решение о расширении рамок охвата EITI.
После составления программы работы более четко будут намечены также направления сотрудничества с международными организациями-партнерами. Хочу выразить им отдельную благодарность за помощь, оказанную нам в деле преодоления стоящих перед нами вызовов и осуществления работ по внедрению EITI».
На заседании выступили также члены, представляющие добывающие организации и гражданское общество, а также приглашенные на заседание представители международных организаций. Была акцентирована важность внедрения инициативы для улучшения инвестиционной среды и бизнес-среды страны, повышения прозрачности и отчетности сферы горной промышленности, сокращения некоторых рисков экономической деятельности, стимулирования диалога между Правительством, бизнес-сектором и обществом. В настоящее время группа осуществляет установленные стандартом EITI обязательные работы для представления заявки кандидатуры EITI, чтобы в 2017 году стать страной-кандидатом EITI.
На заседании были также представлены осуществляемые при поддержке Агентства международного развития США работы по оцифровке и публикации данных, имеющихся в ГНКО «Республиканский геологический фонд». В частности, задействован сайт «www.geo-fund.am», в процессе выполнения находятся также работы по оцифровке находящихся в хранилище Фонда начиная с 20-х годов прошлого века около 2 млн страниц информации: картографических и чертежных пакетов, геологических, финансовых, нефинансовых и других документов. Уже осуществлено более половины работ по оцифровке, и оцифрованная информация доступна на сайте Фонда.