«Ժառանգության» պատասխանը նախագահ Սարգսյանին
Մեր տարակուսանքն ենք հայտնում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նոյեմբերի 21-ի պաշտոնական նամակին ի պատասխան ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի նոյեմբերի 26-ի արձագանքի առնչությամբ եւ գնահատում այն իբրեւ ոչ պետականավայել, հատվածական հարձակում Րաֆֆի Հովհաննիսյան անհատի ու ՀՀ առաջին արտգործնախարարի, «Ժառանգության» եւ, ընդհանրապես, ողջ ընդդիմության, Հայաստանի հասարակության ու քաղաքացու վրա:
Եթե նոյեմբերի 25-ի հայտարարության մեջ ՀՀԿ-ը նշել էր, որ  «անհրաժեշտ է զերծ մնալ իշխանության ստանձնած քաղաքական պարտավորությունները բացարձակացնելու փորձերից, քանզի դրանք ունեն ողջամիտ սահմաններ», ապա նոյեմբերի 26-ի իր արձագանքով ՀՀԿ ղեկավար եւ ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը բացահայտեց այդ «սահմանը»: Այն է` ազատ, արդար ու մրցակցային ընտրություններ անցկացնելու կամ դրանք իրականություն դարձնելու ցանկացած պահանջ կամ առաջարկ հատում է «թույլատրելի սահմանագիծը» եւ գնահատվում որպես սեւացնող, թունավորող, վարկաբեկող ու չարամիտ նպատակներ հետապնդող:
Գնահատական հնչեցնելիս ՀՀ գործող նախագահը առնվազն պետք է գիտակցեր, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նամակը 15 կետերի ներքո շարադրված որոշակի առաջարկների ամբողջություն է եւ ոչ թե հայտարարություն, եւ որ դրանց նպատակն ազատ ու արդար ընտրություններ անցկացնելու` ՀՀ իշխանությունների հռչակած հանձնառությունն ըստ էության կյանքի կոչելն է, ինչը Սերժ Սարգսյանը կամ չի ընկալել, կամ խեղաթյուրում է:
Նման պահվածքն ու անհամարժեք գնահատականները հարիր չեն երկրի ղեկավարին։ Դա վկայում է, որ ՀՀ իշխանությունները չեն մերժում եւ չեն պատրաստվում հրաժարվել վարչական լծակներն օգտագործելու, հանրային ու պետական ռեսուրսների նկատմամբ կուսակցական մենաշնորհները վերահաստատելու, անհավասար մրցակցային պայմաններ թելադրելու, քաղաքացիական ու հանրային ծառայողներին պարտադրելու, մեծամասնական ընտրակարգով ընտրական գործընթացն աղավաղելու, ընտրացուցակները խարդախելու, բանակն ու եկեղեցին քաղաքականության մեջ ներքաշելու եւ այլ արատավոր գործելակերպից:
Տասնվեց տարի շարունակ իշխանությունների կողմից հակոտնյա այդ մեթոդաբանությամբ ընտրությունների կազմակերպո'ւմն է հենց շարունակաբար սեւացրել ու վարկաբեկել երկրի հեղինակությունը, հանգեցրել ժողովրդական ընդվզման եւ արյունահեղության: Չափազանց մտահոգիչ է, որ նախագահի կողմից 2008թ. նախագահական ընտրությունները դրական են գնահատվում եւ վկայակոչվում իբրեւ միջազգային չափանիշներին հիմնականում համապատասխանող, ինչից ենթադրվում է, որ կարող է լինել նոր «Մարտի 1»:
Գործող նախագահը պետք է գիտակցի, որ քաղաքական նման հռետորաբանությունը, որն ուղեկցվում է վերոնշյալ մեթոդներով անցկացված «ընտրություններով», ամենակարճ ճանապարհն է բացում դեպի ներհասարակական անհանդուրժողականություն: Ուստի սթափվելու պահը բոլորի համար է, եւ առաջին հերթին` գործող նախագահի:
Եթե Սերժ Սարգսյանը սխալվել է կամ վրիպել, կամ էլ շեղվել նախագահական ոճից եւ բովանդակությունից` դա էլ է պատահում, դեռ կարող է ուղղել սխալը, անհեթեթ ու անիմաստ ասպատակումների փոխարեն ընդունել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նամակի կետերի գերակշիռ մեծամասնության ճշմարտացիությունը եւ քայլեր ձեռնարկել այդ խնդիրներն անհապաղ լուծելու, ընտրությունները հանրորեն ընդունելի դարձնելու, Հայաստանի Հանրապետությունում վերջապես իրավական (դե յուրե) ընտրական արդյունք ապահովելու համար:
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչություն
ՀԱՎ-«պարոն Աղվես,3 տարի առաջ մեր հավաբնից 10 հավ տարան:Ասում են քո ազգակից աղվեսն էր»:.................ԱՂՎԵՍ-«Չէէէ,սիրուն Հավ ջան,դա ձեր հարևանի շունն էր-աղվեսի շորերով,որ մեզ վարկաբեկի»:................ՀԱՎ-«պարոն Աղվես, մեր հարևանի էդ ծեր շունը ախր 4 տարի ա սատկած ա»:..................... ԱՂՎԵՍ-«Էհ,Հավ ջան,էդ սատկած ա ձևանում, որ աղվես բռնի.հիմա էլ աչքը մեր նախկին հարևան բարգավաճ ու չախ աղվեսի վրա ա»:....................ՀԱՎ-«Բա էդ մյուս հարևանին թազա ժառանգված շունը ինչի ա ձեր վրա էդքան հաչում?»:.....................ԱՂՎԵՍ-«Իհ,ես իմ,ասում ա հերիք գիշերով բան-ման թաքցնեք կողքի հանքերում:Հավ ջան,բա ձեր աքլորները ուր են?»:................... ՀԱՎ-«Էհ,Աղվես ջան,այ էն սև այգով գնացել են հեռու դաշտերից կուտ բերեն.մեր դռան կուտը գոդացել են:Արդեն 20 օր է առանց աքլորների ենք մնացել»:....................ԱՂՎԵՍ-«Վայ,քոռանանք մենք,հավ ջան:Դէ որ տենցա, մեր թաղի բոլոր 117 աղվեսներով էս գիշեր ժամը 10-ին համ ձեզ կուտ կբերենք,համ էլ գիշերը ձեր հավաբնում կմնանք,որ ձեզ պաշտպանենք-մինչև ձեր աքլորները տուն գան:Դուռը ուրեմն ժամը տասին կամաց կբացես:Մենք աքլորների շորերով կգանք,որ ձեր հայաթի էդ 120 տարեկան քոռ շունը չկասկածի»:....................ՀԱՎ-«Հենց տենց էլ կանեմ,պարոն Աղվես.շատ լավ միտք է:Շատ շնորհակալ ենք .ինչ կանեինք առանց ձեզ:Գնամ լավ լուրը մյուս հավերին էլ ասեմ-մեղք են,թող մի քիչ սրտները ուրախանա»:
Սերժ Սարգսյանի նման վարքագիծը կարող է երկու բան նշանակել. կամ քեֆը լավ է եղել, տղայությունը միտն է ընկել կամ էլ պուտինից ստացել է երկրորդ մարտի 1-ի հնարավորությունը չբացառելու հրահանգ:

The Heritage Party Board Response to President Serzh Sargsyan
We express bewilderment over the November 26 response of incumbent Armenian president Serzh Sargsyan to Raffi Hovannisian’s official letter dating November 21 and assess the response as a segmental and state-disreputable attack towards Raffi Hovannisian – the person and first Foreign Minister of Armenia, towards “Heritage” and the entire opposition, towards Armenian society and common citizen in general.
If in its statement from November 25 the Republican party had noted “it’s necessary to refrain from attempts of absolutizing the authorities’ political commitments, as they have reasonable frames”, then via his November 26 response the Head of Republican party and acting president Serzh Sargsyan revealed these “frames”. According to it the conduct of free, fair and competitive elections or any demand or offer aimed to its realization breaks the “allowed lines”, claiming to be assessed as blackening, disparaging, poisoning action pursuing malice intentions.
While voicing his appraisal the acting president had to acknowledge at least that Raffi Hovannisian’s letter was a generality of concrete offers revealed in 15 items and not a statement at all, and that the offers aimed to bring into real action the commitment of holding free and fair elections declared by authorities – still Serzh Sargsyan either hasn’t realized or falsifies it.
That kind of conduct and assessments isn’t compatible with status of leader of the country. That kind of response shows that Armenian authorities do not refuse and aren’t going to refrain from vicious practices of exploiting the administrative resources, establishing party monopolies towards public and state capabilities, provision of unequal competing conditions, compelling civil and public officers,  fraud of election process through majoritarian vote, manipulations with voters’ lists, engaging the army and church into politics.
Exactly these vicious methods of authorities for holding elections along 16 years continuously had blackened and disparaged the country’s reputation, led to national revolt and bloodshed. We are deeply concerned that the president assesses 2008 presidential elections positively and claims it as mainly meeting the international standards – that suggests we may have another March 1.
The incumbent president has also to realize that such political rhetoric escorted with “elections” conducted in said manner opens the shortest way to new inter-society intolerance. Therefore the instant of sobriety relates to everyone and foremost to acting president.
If Serzh Sargsyan has made a mistake or omittance or distracted from presidential style and essence - it could happen as well – he still may correct the mistake and instead of absurd and meaningless attacks admit the truthfulness of vast majority of Raffi Hovannisian’s letter’s items. He must take steps for instant resolving of problems, for making the elections acceptable to all and securing at last de jure results of elections inRepublicofArmenia.