Վարչապետն ընդունել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարներին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել մասնակցելու ԵԱՏՄ երկրների մաքսային ծառայությունների խորհրդի 21-րդ նիստին:
Ողջունելով հյուրերին կառավարությունում՝ վարչապետը նշել է, որ այս ձևաչափով հանդիպումները նպաստում են մաքսային ծառայությունների համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը և ավելացրել, որ միայն համատեղ ջանքերով հնարավորություն կլինի հասնել ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացմանն ու բիզնեսի կայուն զարգացման համար պայմանների ապահովմանը: Կարևորելով մաքսային ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ այն թույլ կտա ավելի օպերատիվ արձագանքել խնդիրներին, գտնել փոխընդունելի ու արդյունավետ որոշումներ: Նշելով, որ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի վերջին նիստում համաձայնեցվել է ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի նախագիծը՝ կառավարության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այն կդառնա ԵԱՏՄ իրավանորմատիվային դաշտի հիմնական փաստաթղթերից մեկը և կնպաստի միության տնտեսական գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ու կբարելավի արտաքին տնտեսական գործունեության պայմանները:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել խորհրդի նիստը ՀՀ-ում անցկացնելու պատրաստակամության և այն բարձր մակարդակով նախապատրաստելու համար: Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Վլադիմիր Բուլավինը նշել է, որ ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի ընդունումը նոր թափ կհաղորդի ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացմանը, մաքսային ոլորտում արդյունավետության և թափանցիկության բարձրացմանը, առևտրաշրջանառության դյուրացմանը:

Премьер-министр принял руководителей таможенных структур стран-членов ЕАЭС
Премьер-министр Карен Карапетян принял руководителей таможенных служб государств-членов Евразийского экономического союза, которые прибыли в Армению для участия в 21-м заседании Совета таможенных служб стран ЕАЭС.
Приветствуя гостей в Правительстве, Премьер-министр отметил, что встречи в этом формате способствуют повышению эффективности сотрудничества таможенных служб и добавил, что только совместными усилиями будет возможно достичь повышения конкурентоспособности национальных экономик и обеспечения условий для стабильного развития бизнеса. Придавая важное значение развитию сотрудничества в таможенной сфере, Карен Карапетян подчеркнул, что оно позволит более оперативно реагировать на проблемы, находить взаимоприемлемые и эффективные решения. Отметив, что на последнем заседании Межправительственного совета ЕАЭС был согласован проект Таможенного кодекса ЕАЭС, Глава Правительства выразил уверенность, что он станет одним из основных документов нормативно-правового поля ЕАЭС, будет способствовать повышению эффективности экономической деятельности Союза и улучшит условия внешнеэкономической деятельности.
Руководители таможенных структур стран-членов ЕАЭС поблагодарили за готовность провести заседание Совета в РА и его подготовку на высоком уровне. Руководитель Федеральной таможенной службы России Владимир Булавин отметил, что принятие Таможенного кодекса ЕАЭС придаст новый размах развитию интеграционных процессов, повышению эффективности и прозрачности в таможенной сфере, облегчению товарооборота.