Գալիք ընտրությունները վճռորոշ կլինեն Եվրամիության հետ հարաբերությունների առումով. ԵՄ տեղական հայտարարությունը
Եվրոպական միության պատվիրակությունը ԵՄ անդամ պետությունների Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների համաձայնությամբ տարածում է ԵՄ հաղորդագրությունը հետևյալի մասին.
Ի հետևումն իշխող կոալիցիայի և ընդդիմադիր կուսակցությունների միջև ընտրական բարեփոխումների ուղղությամբ ձեռք բերված համաձայնության իրականացման կարևոր առաջին քայլերի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ ունեցած խորհրդակցությունների՝ ակնկալում ենք, որ ՀՀ կառավարությունը ջանք չի խնայի նշյալ բարեփոխումները կյանքի կոչելու համար: Բարձր ենք գնահատում իշխանությունների հանձնառությունը՝ ապահովել բաց և ազատ մրցակցության հնարավորություն: Ակնկալում ենք, որ ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, իրավապահ մարմինների և դատական համակարգի կողմից կգործադրվեն առավելագույն ջանքեր այս խոստումը կատարելու համար: Արդար ընտրական գործընթացի ապահովման հիմնական նախադրյալ ենք համարում քաղաքական կամքի առկայությունը:
ՄԱԿ-ի և Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցությամբ` Եվրոպական միությունը դրական արձագանքեց ընտրական բարեփոխումների փաթեթի իրականացմանը ֆինանսական օժանդակություն տրամադրելու ՀՀ կառավարության խնդրանքին: Եվրոպական միության կողմից տրամադրվող մինչև 7 մլն եվրո ֆինանսավորմամբ կլրացվի առկա ֆինանսական ճեղքվածքը՝ թույլ տալով սահուն կերպով իրականացնել ընտրական բարեփոխումների շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը: Սրանում ներառված է նաև աջակցություն ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելության իրականացմանը: Գերմանիայի և Միացյալ Թագավորության կողմից տրամադրվող ֆինանսավորման հետ միասին, եվրոպական աջակցությունը կկազմի ընտրական գործընթացների համար տրվող ֆինանսական ընդհանուր օժանդակության 90 տոկոսը:
Եվրոպական միությունը խիստ կարևորում է ընտրական գործընթացների թափանցիկությունը, ամբողջականությունը, համընդգրկունությունն ու արդյունավետությունը: Ուստի, կշարունակենք աջակցել շահագրգիռ բոլոր կողմերի ջանքերին՝ ապահովելու ընտրական գործընթացների լիարժեք համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին, ներառյալ վարչական ռեսուրսների կիրառման արգելում և ընտրությունների հետ կապված կոռուպցիոն դրսևորումների բացառում, ինչպես նաև դիտորդների և ԶԼՄ-ների անխափան աշխատանքի երաշխավորում:
Գալիք ընտրությունների ազատ և արդար լինելու ապահովումը վճռորոշ կլինի Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման և Եվրոպական միության հետ հետագա հարաբերությունների առումով: Պատրաստ ենք շարունակել աջակցել Հայաստանին դեպի ժողովրդավարություն իր ճանապարհի ընթացքում՝ ԵՄ-Հայաստան ապագա համաձայնագրի ու Արևելյան գործընկերության ավելի ընդլայնված շրջանակներում:

Local EU statement on Electoral Reform in Armenia
The European Union Delegation issues the following statement in agreement with the EU Members States´ Heads of Mission in Armenia
Following the important first steps in the implementation of the agreement on electoral reform between the coalition and the opposition parties, drawing on consultations with civil society representatives, we count on the government to spare no efforts in realising this reform. We appreciate the commitment of the authorities to allow a fair and open competition. We expect the Central Election Commission, the law enforcement bodies and the judiciary to do their best to fulfil this promise. We perceive the presence of political will as a key prerequisite for a fair electoral process.
In partnership with the UNDP and the United States, the European Union has responded positively to the government’s request for assistance in funding implementation of this electoral reform package. EU financial support of up to €7 million will close the identified financial gap and will thus allow for the smooth implementation of the electoral reform agreement. This includes support to election observation. Together with the contributions of Germany and the United Kingdom, European support amounts to 90 percent of the overall financial assistance to the electoral process.
The European Union attaches great importance to the transparency, integrity, inclusiveness and effectiveness of electoral processes. Therefore, we will continue to support the efforts of all stakeholders to ensure full alignment with international standards, including those related to the prohibition of the use of administrative resources and electoral corruption and to ensuring unhindered work by observers and media.
Ensuring free and fair future elections will be crucial for Armenian democracy and for the country's relations with the European Union. We stand ready to continue to support Armenia on its democratic path based on the future EU-Armenia Agreement and within the larger framework of the Eastern Partnership.