Ըստ քաղաքապետարանի՝ Ազատության պողոտայի հատված հինգ ծառերը չոր են եղել
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում նոյմբերի 27-28-ը մի խումբ քաղաքացիներ Ազատության պողոտայի հատված հաստաբուն ծառերի լուսանկարներ էին հրապարակել՝ ահազանգելով առողջ ծառերի ծառահատման մասին։
Պողոտայում, համաձայն Երևանի քաղաքապետարանի մեզ փոխանցած հատման ենթակա ծառերի ցուցակի, ընդամենը մեկ ծառ էր հաշվառված, այնինչ այդ օրը հատվել էին մեկից ավել ծառեր։
Ինչպես Երևանի քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչությունից մեր հարցմանը ի պատասխան հայտնեցին՝ Ազատության պողոտայի «Լամբադա» կամրջի հարևանությամբ հատվել են ծառաշարքի 5 ծառեր, որոնք ամբողջությամբ չորացել էին։ Իսկ ծառերի հատման աշխատանքներն իրականացվել են Արաբկիր վարչական շրջանի կանաչապատման ընկերության կողմից։
Ծառերը, թեև մայիս ամսին մեզ ուղարկված ցանկում չեն ներառվել, սակայն, քաղաքապեարանի պարզաբանմամբ՝ հետագայում ավելացվել են հատման ենթակա ծառերի ցուցակի մեջ։
«Ամբողջությամբ չոր ծառերը հատվել են հետագա տապալումը կանխելու և նոր ծառերով փոխարինելու նպատակով։ Նշենք, որ հատված ծառերի տեղում արդեն տնկվել են 5 հատ ակացիաներ, որոնք պաշտպանված են մետաղական ճաղերով»,-նշված է քաղաքապետարանի պատասխանում։
Քաղաքապետարանը միևնույն ժամանակ նշել է, որ քաղաքում առկա ցանկացած չոր ծառ տապալման վտանգ է ներկայացնում, իսկ բոլոր հատված չոր ծառերը վերափոխվում են նոր ծառերով՝ էկոլոգիական, գեղագիտական նպատակներից ելնելով։

Срезанные на проспекте Азатутян пять деревьев были высохшими – мэрия Еревана
27-28 ноября группа граждан разместила в социальной сети Фейсбук снимки срезанных на проспекте Азатутян в Ереване пяти больших здоровых, как отмечалось в сообщении, деревьев.
В мае столичная мэрия предоставила нам список подлежащих вырубке деревьев, в котором было указано лишь одно растущее на проспекте Азатутян дерево, между тем в указанные дни деревьев было срезано больше.
В ответ на наш запрос из управления экологии мэрии Еревана сообщили, что срезанные рядом с мостом “Ламбада” на проспекте Азатутян пять больших деревьев были полностью высохшими. Вырубку провела озеленительная компания административного округа Арабкир.
В упомянутом выше списке эти деревья не числились, они были включены в него позже.
“Срезаны полностью высохшие деревья, что позволило предотвратить их дальнейшее падение и заменить новыми. Отметим, что на месте срезанных деревьев уже посажено 5 акаций, которые ограждены металлической сеткой”,- говорится в ответе мэрии.
В нем также отмечается, что любое высохшее дерево содержит угрозу падения. Все срезанные деревья заменяются новыми в экологических и эстестических целях.