Ասլանյանը 10 ամսում նոտարական գործունեությունից 15,4 մլն դրամի եկամուտ է ստացել
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հրապարակել է Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի` պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագիրը:
Ասլանյանը հայտարարագրում գրառել է 1 հողամաս եւ 1 բնակարան՝ բազմաբնակարան բնակելի շենքում: Վանաձորի քաղաքապետը հայտարարագրել է նաեւ «TOYOTA LAND CRUISER 100 4.5 I» մակնիշի ավտոմեքենա:
«Եկամուտներ» բաժնում Մամիկոն Ասլանյանը հայտարարագրելէ 15 մլն 450 հազար դրամ, որը ձեւակերպված է որպես ձեռնարկատիրական գործունեությունից ստացված եկամուտ: «Հետք»-ի հետ զրույցում Վանաձորի քաղաքապետը պարզաբանեց, որ խոսքը նոտարական գործունեությունից ստացված եկամտի մասին է, որը հարկվող գործունեություն է եւ նույնպես համարվում է ձեռնարկատիրական: Հարցին՝ այլ բիզնես չունե՞ք, Ասլանյանը բացասական պատասխան տվեց: Ի դեպ, 15 մլն 450 հազար դրամը Ասլանյանի՝ 2016 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ հոկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացած եկամուտն է:
Վանաձորի քաղաքապետը հայտարարագիրը ներկայացնելու օրվա դրությամբ ունեցել է 15 մլն դրամի չափով դրամական միջոցներ:
Ասլանյանը ծնվել է Սպիտակի շրջանի Սարամեջ գյուղում, գերազանցությամբ ավարտել Կիրովականի Վահան Տերյանի անվան թիվ 5 միջնակարգ դպրոցը: Ըստ պաշտոնական կենսագրության՝ 1988-1990թթ. աշխատել է Կիրովական քաղաքի պատանի բնասերների փորձակայանում՝որպես բանվոր: 1990-1991թթ. աշխատել է Կիրովականի թիվ 5 միջնակարգ դպրոցում՝ որպես լաբորանտ: 1991-1996թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում, ստացել իրավաբան-իրավագետի որակավորում:
Ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում՝ որպես վաշտի հրամանատարի տեղակալ, պահեստազորի սպա է: Դասավանդել է Վանաձորի «ՄխիթարԳոշ» համալսարանում: 1999թ. աշխատել է Վանաձորի քաղաքապետարանում՝ որպես իրավաբան: 1999-2007թթ. աշխատել է Սպիտակ քաղաքի նոտարական գրասենյակում՝ որպես նոտար: 2007-2016թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարության Լոռու մարզի «Վանաձոր» նոտարական տարածքի նոտար:
2012-2014թթ. եղել է ՀՀ նոտարական պալատի նախագահ, ՀՀ արդարադատության նախարարությանը կից հանրային խորհրդի անդամ: Մի շարք մասնագիտական հոդվածների եւ հրապարակումների հեղինակ է:

За десять месяцев нотариальной деятельности Мамикон Асланян заработал 15,4 млн драмов
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц РА опубликовала декларацию мэра Ванадзора Мамикона Асланяна, в которой записаны 1 земельный участок, 1 квартира и автомобиль “TOYOTA LAND CRUISER 100 4.5 I”.
В графе “Доходы” Мамикон Асланян задекларировал 15 млн 450 тыс. драмов, которые оформлены как доход от предпринимательской деятельности. В беседе с Hetq.am мэр пояснил, что речь идет о доходе от нотариальной деятельности, которая облагается налогом и считается предпринимательством.
На вопрос, есть ли у него бизнес, Асланян дал отрицательный ответ. Отметим, что 15 млн 450 тыс. драмов мэр получил в период с 1 января по 10 октября 2016 г.
На момент представления декларации Мамикон Асланян имел 15 млн драмов.
Асланян родился в селе Сарамедж Спитакского района. С отличием окончил ванадзорскую школу но.5 имени Ваана Теряна. В 1988-1990 гг. был рабочим на опытной станциии юных натуралистов в Кировакане. В 1990-1991 гг. работал в 5-ой средней школе Кировакана. В 1991-1996 гг. учился на юридическом факультете Еренванского государственного института, получил специальность юриста-правоведа. Служил в Вооруженных силах РА, был заместителем командира роты, офицер запаса. Преподавал в ванадзорском университете “Мхитар Гош”. В 1999 г. работал юристом в мэрии Ванадзора, а в 1999-2007 гг. – нотариусом в нотариальной конторе города Спитака.
В 2007-2016 гг. Мамикон Асланян был нотариусом нотариальной территории “Ванадзор” Министерства юстиции РА
В 2012-2014 гг. занимал должность председателя Нотариальной палаты РА, был также членом общественного совета при Минюсте РА. Является автором ряда статей и публикаций.