ՀՀ պաշտպանության փոխնախարարն հյուր է ընդունել Ռուսաստանի դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդին
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն հյուր ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, գնդապետ Ե.Վասիլևին:
Նկատի ունենալով ՀՀ և ՌԴ զինված ուժերում տեղի ունեցող բարեփոխումների ընդհանուր մոտեցումները՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ռուսաստանի բուհերում ուսուցման կազմակերպման և կատարելագործման խնդիրները, կրթության և կադրերի պատրաստման ոլորտում համագործակցության հեռանկարները ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում:
Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերությունները՝ ռազմական կրթական համակարգերի համատեղելիության ապահովման նպատակով կողմերը խոսեցին զինվորական կադրերի պատրաստման ծրագրերի, որակավորման բնութագրերի պահանջները համակարգելու աշխատանքները շարունակելու, ինչպես նաև զինծառայողների ուսուցման մեթոդների նկատմամբ մոտեցումներ մշակելու անհրաժեշտության մասին:

Первый заместитель министра обороны РА принял военного и военно-воздушного атташе при посольстве России
28 ноября первый заместитель министра обороны РА Д.Тоноян принял военного и военно-воздушного атташе при посольстве России в Республике Армения полковника Е.Васильева.
Принимая во внимание общие подходы к проводимым в вооруженных силах Республики Армения и России реформам в области военного образования, в ходе встречи были обсуждены вопросы организации и совершенствования обучения в вузах минобороны России, а также перспективы сотрудничества в сфере подготовки кадров, как на двусторонней основе, так и в рамках ОДКБ.
С учетом союзнических отношений двух государств, в целях обеспечения совместимости систем военного образования, была отмечена необходимость продолжения работ по координации программ подготовки военных кадров, требований к квалификационным характеристикам и выработки подходов к методологии обучения военнослужащих.