Կարին Հովհաննիսյանի «Գերդաստան ստվերաց»-ը՝ փափուկ կազմով և հայերեն թարգմանությամբ
ՀարփերՔոլլինս տպագրատունը փափուկ կազմով լույս ընծայեց Կարին Կ. Հովհաննիսյանի «Գերդաստան ստվերաց. սպանդ, հիշողություն և հայ-ամերիկյան երազանքի հարյուրամյակ» գիրքը, որը Հովհաննիսյանների ընտանիքի պատմությունն է. Գասպարի՝ Ցեղասպանությունից մազապուրծ ու Անդրանիկի զինվորի, Ռիչարդի՝ պատմաբանի ու հայագիտական ուսումնասիրությունների առաջամարտիկի, և Րաֆֆիի՝ անկախ Հայաստանի հայրենադարձ քաղաքացու և առաջին արտգործնախարարի:
Գիրքը, որը հեղինակի ուղեկցությամբ մեկ տարվա շրջագայության էր դուրս եկել Միացյալ Նահանգներում և Կանադայում, արժանացավ գրաքննադատների գովասանքին: «Հովհաննիսյանն իր յուրօրինակ գրքին տալիս է պատմաբանի խստություն, բանաստեղծի քնարականություն ու հայորդու կիրք»,- գրեց «Նյու Յորք Թայմս»-ի սյունակագիր Սեմյուել Գ. Ֆրիդմանը: «Վաշինգտոն Փոստ»-ից Դեյվիդ Իգնաթիուսը այն անվանեց «ժամանակակից պատմության չուսումնասիրված մեծ էջերից մեկը»:
«Գերդաստան ստվերաց»-ը տպագրվել է նաև հայերեն՝ խմբագիր, գրող և Ջեյմս Ջոյսի «Ուլիսես»-ի թարգմանիչ Սամվել Մկրտչյանի թարգմանությամբ: Գրքի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ 2011թ. սեպտեմբերի 6-ին Երևանում: «Այն իր մագնիսական ուժով ձեզ գրավում է էջ առ էջ»,- շնորհանդեսի ժամանակ նշեց Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը:
Հայերեն տարբերակն, ինչպես նաև անգլերեն բնօրինակը, այժմ կարելի է ձեռք բերել Երևանում՝ «Նոյյան Տապան», «Արտբրիջ», «Գրքերի աշխարհ» և «Բյուրոկրատ» գրախանութներից, իսկ Լոս Անջելեսում՝ «Ապրիլ», «Պերճ» և «Սարդարապատ» գրախանութներից: Ամբողջ հասույթը տրամադրվելու է «Օրրան»-ին՝ Րաֆֆի և Արմենուհի Հովհաննիսյանների հիմնադրած բարեգործական կազմակերպությանը:

Garin Hovannisian’s "Family of Shadows" Released in Paperback, Translated into Armenian
The publishing house HarperCollins has announced the paperback release of Garin K. Hovannisian’s Family of Shadows: A Century of Murder, Memory, and the Armenian American Dream, the dramatic history of the Hovannisian family: Kaspar- the survivor of genocide and soldier of General Antranig; Richard - the historian and pioneer of Armenian Studies; and Raffi - the repatriate citizen and first foreign minister of independent Armenia.
The book, which has accompanied its author on a year-long tour across the United States and Canada, has received strong critical praise. “Hovannisian brings a historian’s rigor, a poet’s lyricism, and a native son’s passion to this remarkable book,” wrote Samuel G. Freedman, columnist for the New York Times. David Ignatius of the Washington Post called it “one of modern history’s great unexamined stories.”
Family of Shadows has also been released in a new Armenian edition. Translated by Samvel Mkrtchyan - the editor, writer, and translator most recently of James Joyce’s Ulysses - the book, Gerdastan Stverats in the Armenian, was unveiled on September 6, 2011, in Yerevan. “It draws you from page to page with a magnetic force,” remarked Levon Ananyan, president of the Writers' Union of Armenia, on the occasion of the release.
The Armenian translation, as well as the English-language original, is now available at Noyan Tapan, Artbridge, Book World, and Bureaucrat bookstores in Yerevan, and at Abril, Berj, and Sardarabad bookstores in Los Angeles. All proceeds will be donated to Orran, a non-profit benevolent organization founded by Raffi and Armenouhi Hovannisian.