Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերին:
Ողջունելով Սիրիլ Մյուլերի հերթական այցը մեր երկիր՝ Ս. Սարգսյանն ընդգծել է, որ այն ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի հետ Համաշխարհային բանկի ամուր գործընկերային հարաբերությունների մասին: Ս. Սարգսյանը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի դերը Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում, ընդգծելով, որ բանկը մեր երկրում ի սկզբանե դիտարկվել է ոչ միայն ներդրումային ծրագրեր ֆինանսավորող, այլ նաև տնտեսական բարեփոխումների և մարդկային կարողությունների զարգացմանն աջակցող հուսալի գործընկեր:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի միջև հաստատված գործընկերությունը կպահպանի ձևավորված դրական ավանդույթներն ու փորձը, իսկ ծրագրային ուղղությունները նոր որակ կստանան` լավագույնս արտահայտելով գլոբալ տնտեսական մարտահրավերները, տարածաշրջանային զարգացումներն ու առանձին երկրներին հատուկ միտումները և քաղաքականության առաջնահերթությունները:
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում շարունակական բարեփոխումների իրականացումը՝ արտահանման խթանման և մրցունակության բարձրացման միջոցով ապահովելով կայուն տնտեսական աճ: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ տնտեսական միջավայրի բարելավմանն ուղղված բարեփոխումների իրականացման գործում Հայաստանը հետևողական է լինելու:
Հիշելով, որ այսօր Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի տարելիցի օրն է, Համաշխարհային բանկի փոխնախագահը նշել է, որ ՀԲ-ն Հայաստանում իր ծրագրերն սկսել է իրականացնել երկրաշարժից տուժած բնակավայրերում վերականգնողական ծրագրերի իրականացմամբ և հետագա տարիներին հաջողությամբ զարգացրել է փոխգործակցությունը՝ ընդգրկելով Հայաստանի տնտեսության ամենատարբեր ոլորտներ: «Հաջորդ տարի մենք նշելու ենք Հայաստանի հետ մեր գործընկերության 25-ամյակը, և մենք այժմ այն ոլորտներում, որտեղ կարող ենք հաջողությամբ իրագործել մեր նոր ծրագրերը, իրականացնում ենք ախտորոշման, գնահատման ծրագիր: Վստահեցնում եմ, որ ՀԲ-ն իր լավագույն ջանքը կներդնի աջակցելու Հայաստանին՝ նրա առաջընթացի գործում»,- ասել է ՀԲ փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերը:

Президент принял вице-президент ВБ по региону Европы и Центральной Азии Сирила Мюллера
Президент Серж Саргсян сегодня принял вице-президента Всемирного Банка по региону Европы и Центральной Азии Сирила Мюллера.
Приветствуя очередной визит Сирила Мюллера в нашу страну, Президент подчеркнул, что это ещё одно свидетельство прочных партнёрских отношений Армении и Всемирного Банка. Президент Республики высоко оценил роль Всемирного банка в деле социально-экономического развития Армении, подчеркнув, Банк изначально в нашей стране рассматривался не только в качестве источника финансирования инвестиционных проектов, а также надёжного партнёра, помогающего в проведении экономических реформ и развитии человеческих ресурсов.
Серж Саргсян выразил надежду, что налаженное между Арменией и Всемирным Банком партнёрство сохранит сформированные положительные традиции и опыт, а программные направления получат новое качество, наилучшим образом отображая глобальные экономические вызовы, региональные процессы и особые, присущие отдельным странам, тенденции и политические приоритеты.
Обоюдно подчёркнута важность непрерывной реализации реформ в Армении, обеспечивая посредством стимулирования экспорта и повышения конкурентоспособности стабильный экономический рост. Президент Республики подчеркнул, что Армения будет настойчива в деле реализации реформ, направленных на улучшение экономической среды.
Памятуя о том, что сегодня годовщина разрушительного спитакского землетрясения, вице-президент Всемирного банка отметил, что ВБ начал осуществлять свои программы в Армении в пострадавших от землетрясения населённых пунктах посредством реализации восстановительных проектов и в дальнейшие годы с успехом развивал взаимодействие, вовлекая самые разные отрасли экономики Армении. "В будущем году мы будем отмечать 25-летие нашего партнёрства с Арменией, и мы теперь в тех отраслях, в которых можем успешно осуществлять наши новые проекты, проводим оценочные и диагностические работы. Заверяю Вас, что ВБ приложит все усилия для того, чтобы помочь Армении в деле её прогресса",- сказал вице-президент ВБ Сирил Мюллер.