Քննարկվել են ՀՀ կառավարության և ՀԲ-ի միջև հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերին:
Կարևորելով ՀԲ-ի կողմից մեր երկրին տրամադրվող ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակությունը՝ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է խորացնել հետագա համագործակցությունը և բարձրացնել իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությունն ու հասցեականությունը: Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է դիտարկել պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումների, ինչպես նաև նոր ստեղծվող Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործունեության ուղղությամբ ՀԲ-ի ներգրավման հնարավորությունը:
Սիրիլ Մյուլերն արդյունավետ է գնահատել հայաստանյան գործընկերների հետ փոխգործակցությունը և հայտնել ՀԲ հետագա պատրաստակամությունը՝ սերտորեն գործակցելու ՀՀ կառավարության հետագա բարեփոխումների և ծրագրային առաջնահերթությունների իրականացման, ինչպես նաև փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ:
Խոսելով բիզնես միջավարի բարելավման վերաբերյալ՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը հաստատակամորեն գնալու է բիզնեսի համար մաքսիմալ թափանցիկ և մրցակցային դաշտ ստեղծելու ուղղությամբ և ավելացրել, որ այլ ճանապարհ չկա: Վարչապետը նաև նշել է, որ Հայաստանի տնտեսության զարգացումը տեսնում է նաև տարածշարջանային արդյունավետ համագործակցության համատեքստում:

Обсуждены различные вопросы дальнейшего сотрудничества между Правительством РА и ВБ
Премьер-министр Карен Карапетян принял вице-президента Всемирного банка по вопросам Европы и Центральной Азии Сирила Мюллера.
Отметив важность предоставляемой нашей стране со стороны ВБ финансовой и технической помощи, Премьер-министр отметил, что Правительство заинтересовано в углублении дальнейшего сотрудничества и повышении эффективности и адресности осуществляемых программ. Карен Карапетян предложил рассмотреть возможность вовлечения ВБ в направлении реформ системы государственного управления, а также деятельности создаваемого Центра стратегических инициатив.
Сирил Мюллер счел эффективным взаимодействие с армянскими партнерами и выразил готовность ВБ к дальнейшему тесному сотрудничеству в направлении реализации реформ и программных приоритетов Правительства РА, а также развития малого и среднего бизнеса.
Говоря об улучшении бизнес-среды, Карен Карапетян подчеркнул, что Правительство будет твердо идти в направлении создания максимально прозрачного и конкурентного поля для бизнеса и добавил, что другого пути нет. Премьер-министр отметил, что видит развитие экономики Армении также в контексте эффективного регионального сотрудничества.