PFA-ի հատուկ զեկույցը Հայաստանում 2015 թ. դեկտեմբերին կայացած Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ
6 Դեկտեմբեր 2016 թ.
2016 թ. դեկտեմբերի 6-ին լրացավ Հայաստանում 2015 թ. անցկացված Սահմանադրության փոփոխութունների վերաբերյալ հանրաքվեի տարեդարձը: Այդ օրը Հայաստանի քաղաքացիները գնացին ընտրատեղամասեր արտահայտելու իրենց կարծիքը սահմանադրության փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք առաջարկվել էին գործադիր իշխանության կողմից՝ երկրի կառավարման համակարգը նախագահականից խորհրդարանայինի անցման նպատակով:
Քննադատների կողմից հանրաքվեն դիտվեց որպես Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը երկարաձգելու միջոց: Քանի որ երկու կեղծված ընտրությունների արդյունքում նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո նա չի կարող առաջադրվել երրորդ անգամ, այս փոփոխությունները հնարավորություն են տալիս նրան դառնալ վարչապետ՝ առանց որևէ ժամկետի: Իր իսկ կողմից գլխավորած սահմանադրության փոփոխությունների հանդեպ այս թերահավատությունը հետևանք է Սարգսյանի և իր մերձավորների իշխանության ընթացքում աննախադեպ աստիճանի հասած համատարած կաշառակերության և տնտեսության ու զարգացման ոլորտներում վարած խիստ անհաջող քաղաքականության:
Policy Forum Armenia-ի «Հայաստանում 2015 թ. Սահմանադրության փոփոխությունների վերաբերյալ» այսօր հրատարակած հատուկ զեկույցում բերված են ապացույցներ 2015 թ. դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած հանրաքվեի ժամանակ համակարգված ընտրակեղծիքների վերաբերյալ: Մասնավորապես, այնտեղ ներկայացված է մանրամասն վիճակագրական վերլուծություն, որը կարելի է ամփոփել հետևյալ կերպ.
- հանրաքվեին մասնակցած ընտրողների պաշտոնական թիվն արհեստականորեն ուռճացված է և չի համապատասխանում իրականությանը
- «Այո» և «Ոչ» քվեների վիճակագրական բաշխումը բոլորովին բնականոն չի: Այո քվեների բաշխումը ավելի շեղված է, քան 2008 թ. ի վեր գրանցված որևիցե իշխանամետ քվեի վիճակագրական բաշխում
- քվեարկության մասնակիցների ուռճացված թիվը միշտ ի նպաստ «Այո» քվեի է
- արհեստականորեն ուռճացված քվեարկողների քանակը կապված է գործոնների հետ, որոնք առնչվում են ընտրակեղծարարության հետ
- գոյություն ունի շոշափելի և վիճակագրորեն զգալի «դիտորդի գործոն», որը խոսում է ընտրակեղծիքի առկայության մասին
- գոյություն ունի հարաբերակցություն անվավեր քվեաթերթիկների մասնաբաժնի և «Ոչ» (ընդդիմադիր) քվեների միջև
Միջազգային և տեղական դիտորդների ու ականատեսների դիտարկումները և սոցիալական ցանցերում բազմաթիվ գրառումները հաստատում են այս արդյունքները, որոնք են՝ Հանրաքվեի ընթացքում համատարած ընտրակեղծիքն ու ընտրախախտումները: Ակնհայտ է, որ հանրաքվեի ընթացքը խեղված է եղել, և արդյունքները չեն արտահայտում Հայաստանի քաղաքացիների կամքը:
Ինչպես նշել է Policy Forum Armenia-ի գործադիր խորհրդի անդամ՝ գիտությունների դոկտոր Զավեն Քալաջյանը, «Հիմնվելով մեր զեկույցում բերված արդյունքների վրա, Սերժ Սարգսյանի վարչախմբի կողմից առաջադրված Սահմանադրության փոփոխությունները ամենայն հավանականությամբ հավանության չեն արժանացել հայաստանցի ընտրողների կողմից: Մեր վերլուծության արդյունքները համահունչ են Հայաստանում վերջին տարիներին կայացած քվեարկությունների դեպքերի հետ, երբ իշխող ռեժիմը փոփոխել էր արդյունքները ի նպաստ իրեն:»
Զեկույցը ծառայում է որպես հիշեցում, թե ինչ աստիճանի ու որքան զարգացած են Հայաստանում ընտրակեղծիքի մեխանիզմները: Այն նաև զգուշացնում է, որ շատ ավելի հզոր դիտորդական և քվեների վերահաշվարկման ջանքեր են պահանջվում իշխող վարչախմբի ընտրակեղծիքի մեքենայի ու կանխորոշված արդյունքների վրա որևէ կերպ ազդելու համար: Մինչ Հայաստանը ներկայանում է որպես ընտրական ժողովրդավարություն, վերջին քառորդ դարի իրադարձությունները ապացում են, որ կառավարման փոփոխություններ մտցնելու ընդունված քաղաքական մեխանիզմները Հայաստանում չեն գործում: Ընտրությունները պարզապես դարձել են գործիք ավտորիտար իշխանությունների համար՝ լեգիտիմացնելու իրենց իշխանությունը: Այս առումով՝ Policy Forum Armenia-ն ողջունում է ԱՄՆ դեսպանատան կողմից վերջերս Երևանում արված հայտարարությունը, ըստ որի Հայաստանում ընտրակեղծիքի առկայությունը «քաղաքական կամքի հարց է»:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը և հուլիսյան դեպքերը ցույց տվեցին, որ Սարգսյանի վարչախմբի և Հայաստանի ժողովրդի միջև հանրային պայմանագիրը խզված է: Մինչ բնակչությունը դիմանում էր ծանր սոցիալական պայմաններին և մարդու իրավունքների ոտնահարումներին՝ Արցախում խաղաղության և որոշ տնտեսական առաջընթացի ստանալու դիմաց, Սարգսյանի վարչախումբն այլևս անկարող է կատարել իր կողմի պարտավորությունները: Վերիհիշյալ դեպքերը նաև ցույց տվեցին, որ Հայաստանում կան քաղաքական ու քաղաքացիական ուժեր, որոնք ամեն ինչ կանեն թույլ չտալու, որ Հայաստանը հայտնվի բռնապետության ճիրաններում ու Ռուսաստանի բաձարձակ տիրապետության տակ:
Նոր սահմանադրությունից առավել Հայաստանին անհրաժեշտ են նոր որակի առաջնորդներ՝ կրթված, արժանապատիվ մղումներով և տեսլականով, ովքեր կարող են առկա օրենքները գործի դնել ի նպաստ ժողովրդավարական կառավարման, որն անհրաժեշտ է մեր երկրի զարգածումը, բարգավաճումն ու անվտագությունն ապահովելու համար: Ներկա ստատուս քվոն այլևս չի գործում և անկասկած կբերի բողոքի նոր ալիքների և ցնցումների:
Policy Forum Armenia-ն շահույթ չհետապնդող անկախ վերլուծական կազմակերպություն է, որը նպատակ ունի երկխոսություն ծավալել Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ազգային անվտանգության հարցերի շուրջ, դրանով իսկ աջակցելով հանրային քաղաքականության ձևավորմանը Հայաստանում: Սույն Հատուկ զեկույցը և այլ զեկույցներ, ուղղված Հայաստանում և սփյուռքում կարևոր իրադարձությունների վերլուծությանը, զետեղված են կազմակերպության կայքում www.pf-armenia.org/reports

PFA выпустил доклад, посвященный конституционной реформе в Армении
6 декабря 2016 года исполнился год со дня проведения референдума о конституционной реформе в Армении. Ровно год назад граждане страны пришли на избирательные участки, чтобы выразить свое отношение к поправкам в Конституцию, предложенным исполнительной властью для перехода страны от президентской к парламентской форме правления.
Независимые наблюдатели отметили, что референдум создает легальную почву для бессрочного нахождения у власти президента Сержа Саргсяна, чей второй срок в качестве главы государства истекает в 2018 году. Конституция Армении запрещает избрание Саргсяна президентом республики в третий раз. Однако реформа открыла для политика дорогу к бессрочному руководству страной уже в должности премьер-министра, в руках которого будет сосредоточена вся полнота власти. Систематическая коррупция, непотизм и невиданная прежде экономическая стагнация стали основными вехами правления президента, пришедшего к власти в 2008 году с помощью массовых нарушений на выборах и повсеместного применения полицейской силы.
Доклад «Референдум о конституционной реформе в Армении 2015 года», выпущенный сегодня, представляет свидетельства нарушений и подтасовок на избирательных участках 6 декабря 2015 года. В результате анализа статистических и эконометрических данных были сделаны следующие выводы:
- Официальные данные о явке не соответствуют действительности, они грубо преувеличивают реальное число проголосовавших избирателей;
- Статистическое распределение ответов «Да» и «Нет» на вопрос референдума являются самыми аномальными показателями зарегистрированными на выборах в Армении с 2008 года;
- Необычно высокая явка избирателей отразилась в ответе «Да» на вопрос референдума;
- Искусственно раздутые данные о явки избирателей соотносятся с факторами, которые восприимчивы к подтасовкам и манипуляции;
-В результатах референдума очевидно масштабное и статистически важное влияние «эффекта наблюдателя», что свидетельствует о манипуляции результатами;
-Процент недействительных бюллетеней соотносится с ответом «Нет», что предполагает подтасовки и нарушения.
Свидетельства международных и местн ых наблюдателей, жителей Армении и пользователей социальных сетей подтверждают наши эмпирические выводы о присутствии широко распространенных несостыковок и систематических подтасовок в ходе референдума. Целостность процедуры была нарушена, в связи с чем официальный результат не отражает волю граждан Армении.
Как отметил член исполнительного совета Policy Forum Armenia Завен Каладжян: «В нашем докладе представлены данные, которые свидетельствуют об отказе избирателей от конституционных поправок, предложенных администрацией Саргсяна. Наше исследование совместимо с данными о других голосованиях в недавней истории Армении, отмеченной постоянными нарушениями на выборах со стороны правящего режима».
Доклад служит напоминанием о масштабах и изощренности нарушений на выборах в стране, а также предупреждением о том, что требуется значительно большее число активных наблюдателей и усилий с их стороны что-бы помешать отлаженной работе по подтасовке и манипуляции результатами, благодаря которой администрация Саргсяна всегда получает нужный ей результат выборов. Формально республика является электоральной демократией, однако опыт 25 лет независимости показывает, что традиционные механизмы для влияния на власть и политического выражения не работают в реалиях постсоветской Армении. Авторитарная власть использует выборы, чтобы обеспечить видимость легитимности. В связи с этим PFA поддерживает недавнее заявление посольства США в Армении, в котором нарушения на выборах в Армении названы «вопросом политической воли».
Четырехдневная война в апреле и политический кризис в июле 2016 года свидетельствуют о том, что социального контракта между администрацией Саргсяна и народом Армении больше не существует. Низкий уровень жизни и систематическое нарушение прав человека уже не обеспечивают ни мира в Арцахе, ни минимального экономического роста: администрация Саргсяна оказалось неспособной выполнить свою часть сделки. Последние события также продемонстрировали наличие в армянском обществе сил, которые готовы идти на крайние меры, чтобы остановить превращение республики в подконтрольную России диктатуру.
Армении требуется не новая конституция, а новое поколение политических лидеров, которые превратят существующие законы в подлинный инструмент демократии и эффективного управления, который гарантирует развитие, процветание и безопасность нашей родины. Существующий статус-кво не жизнеспособен и приведет лишь к дальнейшим потрясениям и беспорядкам.
Policy Forum Armenia — независимый аналитический центр, созданный с целью формирования экспертного поля в вопросах экономического развития, национальной безопасности и гражданского общества в Армении. Специальный доклад и другие материалы PFA, анализирующие главные события в Армении и диаспоре, доступны по ссылке www.pf-armenia.org/reports.