Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին
Դեկտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի 23-րդ նիստի շրջանակներում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Համբուրգում հանդիպում ունեցավ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ:
ԵԱՀԿ-ում գերմանական նախագահության համատեքստում մտքեր փոխանակվեցին կազմակերպության գործունեության, Համբուրգի նախարարական խորհրդի օրակարգին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի ուշադրությունը հրավիրեց առ այն, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կյանքի կոչել հիմնահարցի հանգուցալուծման գործընթացի առաջ մղման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված` Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ավելին` շարունակում է սրել իրավիճակը Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև շփման գծում։

Эдвард Налбандян встретился с главой МИД Германии, Действующим председателем ОБСЕ Франк-Вальтером Штайнмайером
8-го декабря в рамках проходящего в Гамбурге 23-го заседания Совета министров иностранных дел ОБСЕ, министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с главой МИД Германии, Действующим председателем ОБСЕ Франк-Вальтером Штайнмайером.
В контексте германского председательства в ОБСЕ состоялся обмен мнениями относительно деятельности организации, вопросов повестки министерского совета в Гамбурге.
Министр Налбандян высоко оценил содействие германского председательства в ОБСЕ усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на исключительно мирное разрешение Нагорно-Карабахской проблемы.
В контексте процесса карабахского урегулирования Эдвард Налбандян обратил внимание Действующего председателя ОБСЕ Франк-Вальтера Штайнмайера на то обстоятельство, что Азербайджан отказывается от претворения в жизнь достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, направленных на создание соответствующих условий для продвижения вперед процесса урегулирования, более того продолжает обострять ситуацию на линии соприкосновения между Азербайджаном и Нагорным Карабахом.